Druga tura stała się faktem. 1 czerwca zmierzą się w niej Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. Niewątpliwie, wyniki innych kandydatów zapowiadają starcie, w którym o ostatecznym rozstrzygnięciu zadecydować może pojedynczy głos. Jak prezentują się wyniki głosowania w naszym regionie?
W województwie lubuskim zdecydowanie wygrał Rafał Trzaskowski zdobywając 40,49 proc. głosów, co było jego najlepszym wynikiem spośród wszystkich szesnastu województw. Na drugim miejscu uplasował się Karol Nawrocki z wynikiem 23,25 proc. – gorszy wynik kandydat PiS uzyskał jedynie w województwie pomorskim.
Na kolejnych miejscach, podobnie jak w skali kraju, uplasowali się kolejno: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Szymon Hołownia, Adrian Zandberg i Magdalena Biejat (wyniki widoczne są na grafice).
Jak w naszym regionie wypadli pozostali kandydaci? Krzysztof Stanowski zdobył 1,14 proc. głosów, Joanna Senyszyn 1,00 proc., Marek Jakubiak 0,58 proc., Artur Bartoszewicz 0,47 proc., Maciej Maciak 0,17 proc., a Marek Woch 0,08 proc.
Jak wyglądała frekwencja w Lubuskiem? Była niższa niż w skali kraju, bo swój głos oddało 61,89 proc. uprawnionych w naszym regionie. Minimalnie poprawiliśmy się względem 2020 roku, gdy zagłosowało 61,41 proc. Lubuszan.
Jak głosowały stolice?
W Zielonej Górze zdecydowanie wygrał kandydat Koalicji Obywatelskiej, na którego swój głos oddało 47,59 proc. wyborców, a kandydat wspierany przez PiS otrzymał jedynie 17,9 proc. głosów, nieznacznie wyprzedzając Sławomira Mentzena, który uzyskał 11,3 proc. głosów. Na czwartym miejscu znalazł się Hołownia, za nim Zandberg, później Biejat, a dopiero siódmy był Braun.
Frekwencja w południowej stolicy województwa lubuskiego wyniosła 69,91 proc. i, co ciekawe, była nieco niższa niż frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich w 2020 roku.
W Gorzowie Wielkopolskim również wygrał Rafał Trzaskowski, jednak jego przewaga nad Karolem Nawrockim nie była tak miażdżąca, jak w Zielonej Górze , bo głosowanie zakończyło się stosunkiem głosów– 43,94 proc. do 21,6 proc. Kandydat Konfederacji, który zamykał podium również w północnej stolicy, uzyskał 12,58 proc. Rozkład kolejnych miejsc to też inna nazwiska niż w przypadku Zielonej Góry, ponieważ tutaj byli to kolejno: Braun, Hołownia, Biejat i Zandberg.
Do urn poszło 64,74 proc. gorzowian, czyli dokładnie o 0,27 punktu procentowego więcej niż przed pięcioma laty.
Jak głosowały powiaty?
Rafał Trzaskowski, co nie jest wielką niespodzianką, wygrał w 11 z 12 lubuskich powiatów. Najwyższe poparcie otrzymał w powiatach: krośnieńskim (40,66 proc.), międzyrzeckim (40,58 proc.) oraz słubickim (40,33 proc.).
Karol Nawrocki i jego wyborcy włożyli łyżkę dziegciu do beczki miodu Trzaskowskiego w Lubuskiem, ponieważ udało im się „wyszarpać” zwycięstwo w powiecie wschowskim, gdzie kandydat PiS zdobył 31,38 proc. głosów, a kandydat KO 30,71 proc. Poza tym Nawrocki najwyższe poparcie uzyskał w powiatach: żagańskim (27,67 proc.) oraz sulęcińskim (27,34 proc.).