Warsztaty ekologiczne, turnieje sportowe, integracja kół gospodyń wiejskich, warsztaty i festyny. Między innymi takie inicjatywy uzyskały wsparcie w ramach tego działania. 21 maja 2025 r. w Biurze Zamiejscowym Urzędu Marszałkowskiego w Gorzowie członek Zarządu Województwa Lubuskiego Zbigniew Kołodziej podpisał kolejną cześć umów w ramach Lubuskiej Odnowy Wsi. To 18 umów na łączną kwotę prawie 170 tysięcy złotych.
– To już kolejna edycja Lubuskiej Odnowy Wsi, która bardzo dobrze została odebrana przez stowarzyszenia i różne instytucje działające na terenie wsi lub współpracujących z terenami wiejskim. W tym roku w budżecie województwa zabezpieczyliśmy milion złotych na to wsparcie. W naborze wpłynęło prawie 240 wniosków, z czego 84 otrzymało dofinansowanie – mówi członek Zarządu Województwa Lubuskiego Zbigniew Kołodziej.
19 maja 2025 r. w Świebodzinie podpisano pierwszą część umów z powiatu świebodzińskiego, międzyrzeckiego i części zielonogórskiego. Dziś zostały podpisane umowy z północy województwa w Gorzowie Wlkp., a w przyszłym tygodniu podobne wydarzenie odbędzie się w Zielonej Górze. – W trzech miejscach chcemy podpisać umowy, aby stowarzyszenia miały bliżej, by dojechać. Konkurs cieszy się cały czas dużym zainteresowaniem, po raz trzeci jest więcej wniosków niż możliwości dofinansowania. Różne inicjatywy są podejmowane przez stowarzyszenia, od imprez integracyjnych, które są po części dotowane z tych środków, poprzez inwestycje drobne na terenach wiejskich lub zakup sprzętu – mówi członek Zarządu Zbigniew Kołodziej.
Deklaruje, że będzie chciał, by inicjatywa była dalej kontynuowana z tego względu, że zainteresowanie jest cały czas duże i oczekiwania społeczeństwa są spore. – Mam kontakt z marszałkami z innych województw i wiem, że u nich takie inicjatywy są wspierane na terenie wiejskim z jeszcze większym wsparciem – dodał.
W uroczystości wzięli udział także: radni województwa lubuskiego Marek Halasz i Tomasz Gierczak oraz Piotr Dembiński – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Małgorzata Bota-Górska – Kierownik Wydziału Wydział Windykacji, Egzekucji i Rybactwa.
Umowy podpisali przedstawiciele stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich:
1. Panta Rhei Fundacja Rozwoju
2. LUKS “Junior” Różanki
3. Fundacja Wspierania Rozwoju Pro Synergia w Gorzowie Wlkp.
4. Stowarzyszenie Mieszkańców Ciecierzyc
5. Ludowy Klub Sportowy “POM”
6. Klub Sportowy Muszelka Ogardy
7. Klub Sportowy Pionier Zwierzyn
8. Stowarzyszenie ” Razem dla Strzelec”
9. Klub Sportowy Radowiak Drezdenko
10. Witnicka Szkółka Piłkarska “ABRA”
11. Miejski Klub Sportowy “Łucznik” w Strzelcach Krajeńskich
12. Stowarzyszenie Nowoczesnego Łowiectwa Pasjonaci
13. Stowarzyszenie Klub Łagodzin
14. Koło Gospodyń Wiejskich w Kłodawie “Kłodawianki”
15. Stowarzyszenie Miłośników Przyrody “Jarząbek”
16. Koło Gospodyń Wiejskich “Przystań”
17. Ochotnicza Straż Pożarna w Krzeszycach
18. Gminny Klub Sportowy Kłodawa