Unia Europejska to nie tylko fundusze i infrastruktura – to także wartości, które budują nowoczesne społeczeństwa. Właśnie o tym przypomniała młodzieży kolejna edycja Lubuskiego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej „Na gwiezdnym szlaku”. 25 drużyn z całego regionu rywalizowało w Zielonej Górze nie tylko o wyjazd do Brukseli, ale też o lepsze zrozumienie miejsca Polski we wspólnocie europejskiej.
– Jestem euroentuzjastą i chciałem wam trochę tego entuzjazmu dziś zaszczepić – mówił do młodzieży marszałek Marcin Jabłoński, gratulując laureatom. – To bardzo ważne, żeby wśród młodych ludzi popularyzować ideę Unii Europejskiej. Żeby tłumaczyć i przypominać im, że Unia to nie tylko pieniądze, nie tylko bankomat, ale też pewne wartości, które są kluczowe także dla ich życia – dodał.
Wśród tych wartości marszałek wskazał otwartość na inność, tolerancję, równość, walkę z wykluczeniami i przestrzeganie prawa. – To są wartości, których nie możemy oddać, nie możemy z nich zrezygnować. W jego ocenie populistyczne narracje próbujące przekonać, że Unia to zagrożenie, są nie tylko nieprawdziwe, ale też niebezpieczne dla przyszłości kraju. – Przecież wszyscy widzimy, że Polska zmieniła się w sposób nieprawdopodobny dzięki obecności w Unii Europejskiej. Mamy wzrost gospodarczy, nową infrastrukturę, lepszy standard życia. Polska zrobiła cywilizacyjny skok – mówił marszałek.
Konkurs miał również wymiar edukacyjny i praktyczny. Obok rywalizacji zespołów odbywała się tzw. Żywa Biblioteka – otwarte dyskusje z przedstawicielami władz, samorządowcami i ekspertami. Młodzież pytała m.in. o klimat, migracje, edukację i polityki unijne. – To były ciekawe, dynamiczne rozmowy, młodzi ludzie zadawali też trudne pytania, podkreślił marszałek. – Unia to nie tylko instytucja finansująca projekty – to wspólnota przekonań i wartości, które są fundamentem nowoczesnych, demokratycznych społeczeństw.
Pomysłodawcą konkursu był poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki, który w swojej wypowiedzi nie ukrywał zaniepokojenia niskim poziomem wiedzy o UE nawet wśród osób pełniących funkcje publiczne. – Poziom wiedzy o Unii Europejskiej, o historii integracji, o politykach wspólnotowych – także wśród decydentów – jest dziś dramatycznie niski. Taki stan trzeba zmienić, mówił Sługocki. – Chcemy, żeby młodzi ludzie budowali swoją wiedzę w oparciu o rzetelne źródła, prawdziwe informacje, kontakt z osobami, które brały udział w procesie integracji. To nie tylko przygotowanie do konkursu – to przygotowanie do świadomego życia w demokracji.
Jak zaznaczył poseł, młodzi, którzy biorą udział w konkursie, nie pamiętają Polski sprzed wstąpienia do UE – dlatego ważne jest, by zrozumieli, jak wielką zmianą była integracja europejska i ile Polska zyskała dzięki członkostwu. – W 2003 roku ponad 78 procent Polaków opowiedziało się za wejściem do UE. Dziś musimy ten entuzjazm obudzić na nowo, dodał.
Zwycięzcami konkursu została drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze, która zdobyła główną nagrodę – wyjazd do Brukseli. Drugie miejsce i wyjazd do Warszawy przypadł uczniom z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gubinie. Wręczone im zostały również symboliczne indeksy na Uniwersytet Zielonogórski, umożliwiające rozpoczęcie studiów na jednej z 16 wskazanych uczelni.
– Nie spodziewaliśmy się wygranej, ale dużo się przygotowywaliśmy – czytaliśmy artykuły, analizowaliśmy informacje z różnych źródeł, mówili członkowie zwycięskiej drużyny. – Wystąpienie marszałka Jabłońskiego zrobiło na nas ogromne wrażenie. Jego sposób mówienia i argumentowania naprawdę inspiruje, dodali.
Organizatorzy zapowiadają kolejne edycje konkursu. Marszałek Jabłoński podsumował to najlepiej: – To ciekawe współzawodnictwo, które nie tylko bawi, ale i uczy, otwiera głowy i daje młodym ludziom narzędzia do tego, by świadomie uczestniczyć w przyszłości Europy.
Konkurs zorganizowały Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wlkp., Uniwersytet Zielonogórski, z ramienia Urzędu Marszałkowskiego – Biuro Zamiejscowe Urzędu Marszałkowskiego w Gorzowie oraz Departament Instytucji Zarządzającej. Patronat nad wydarzeniem objęli: Marcin Jabłoński – Marszałek Województwa Lubuskiego, Marek Cebula – Wojewoda Lubuski, Mariusz Biniewski – Lubuski Kurator Oświaty.
W wydarzeniu wzięli też udział: wicemarszałek Grzegorz Potęga, kanclerz UZ Katarzyna Łasińska, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Elżbieta Rostkowska, dr Anna Łoś-Tomiak z Instytutu Ekonomii i Finansów UZ, Natalia Burdz – dyrektorka Biura Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego w Gorzowie oraz radni miasta Zielona Góra.