Jak skutecznie łączyć potencjał organizacji pozarządowych i biznesu? Na to pytanie odpowiadali prelegenci konferencji „NGO + Biznes = Sukces”, która odbyła się 27 maja 2025 r. w Lubuskim Centrum Przedsiębiorczości w Gorzowie Wielkopolskim.
Konferencja „NGO + Biznes = Sukces” zgromadziła przedstawicieli sektora pozarządowego, świata nauki oraz przedsiębiorców, którzy wspólnie dyskutowali o nowoczesnych formach współpracy między organizacjami społecznymi a biznesem.
W programie znalazły się inspirujące wystąpienia ekspertów. Kamila Szwajkowska z Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej zaprezentowała możliwości współdziałania NGO z przedsiębiorcami.
– Jesteśmy już na finiszu tego projektu. Chcieliśmy, żeby organizacje pozarządowe miały wiedzę, jak pozyskiwać środki, a pracodawcy, jak można nawiązać satysfakcjonującą dla obu stron relację w biznesie świadomym społecznie – mówiła Kamila Szwajkowska.
Prof. Henryk Mruk z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu mówił o zarządzaniu różnorodnością (diversity management), a Anna Janiak z Fundacji Fiona poruszyła temat neuroróżnorodności i potencjału ukrytego w nietypowych sylwetkach wolontariuszy i pracowników. – Pracodawcy mają często obawy przed zatrudnieniem ich, bo nie mają wiedzy albo praktycznego doświadczenia z pracownikiem z pracownikiem z niepełnosprawnością, czy z pracownikiem autystycznym. Ograniczenie się przy rekrutacji tylko do osób neurotypowych jest dyskryminujące, a po drugie krzywdzące i przynoszące straty pracodawcy. Mówimy dzisiaj właśnie o wspólnym zysku – zaznaczyła Anna Janiak.
-Myślę, że potrzeba zrozumienia, żebyśmy byli dobrze do siebie nastawieni. Jeżeli będziemy akceptowali różnorodność, swoje wady, ale też dostrzegali zalety, to wtedy możemy tworzyć dobre relacje. Każda osoba ma przeróżne talenty, Także pracownicy z różnego rodzaju spektrum. Potrafią być kreatywni i motywować innych, potrafią być innowacyjny, a dzięki temu tworzymy lepszy świat – podkreślił prof. Henryk Mruk.
W kolejnych wystąpieniach Marta Podolecka z Fundacji FREE/VANK omówiła znaczenie profilu sensorycznego w rekrutacji i współpracy, a prof. Marek Kaczmarzyk z Uniwersytetu Śląskiego podjął temat różnic w funkcjonowaniu mózgu młodego i dojrzałego w środowisku organizacyjnym.
– Pracodawca musi mieć wiedzę o szczególnych takiego pracownika, żeby dostosować do nich miejsce pracy. W zamian dostanie ich zasoby. Kreatywność i talenty, a tych jest bez liku – wymieniała Marta Podolecka z Fundacji FREE/VANK
Po części merytorycznej uczestnicy mieli okazję nawiązać nowe kontakty i wymienić doświadczenia podczas poczęstunku i networkingu. Wydarzenie potwierdziło, że współpraca między NGO a biznesem może przynieść realne, obustronne korzyści – zarówno w kontekście społecznym, jak i ekonomicznym.
Takie działania wpisują się w politykę włączenia społecznego pracowników bez względu na stopień niepełnosprawności, czy autyzm w ramach Lubuskiego Planu Ludnościowego. Jego inicjatorem jest marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.