Podpisano kolejne umowy w ramach programu „Lubuska Odnowa Wsi”. Urząd marszałkowski przeprowadził konkurs już po raz 8. Każdego roku rozpatrywane są setki wniosków o dofinansowanie akcji prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Potrzeby są różne poczynając od organizacji Święta Ziemniaka, przez szkolenia na sternika po zakup i montaż pieca chlebowego.
W 2025 roku na realizację programu całego programu przeznaczono 800 tys. złotych.
Do tej pory we wszystkich edycjach na konkurs napłynęło ponad 2000 tysięcy wniosków. Dofinansowanie otrzymało ok. 700 organizacji pozarządowych. Co do tegorocznej, jak mówił nam członek Zarządu Województwa Lubuskiego Zbigniew Kołodziej — do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło prawie 240 dokumentów. Dofinansowanie otrzymały 84 stowarzyszenia i fundacje.
28 maja 2025 r. członek Zarządu Województwa Lubuskiego Zbigniew Kołodziej podpisał kolejne umowy w ramach „Lubuskiej Odnowy Wsi”. To było trzecie takie spotkanie w tym roku . Tym razem do 17 stowarzyszeń i fundacji trafiło łącznie ponad 163 tys. złotych.
— Jako mieszkanka wsi bardzo się cieszę, że jest taki program, który wspiera wioski i mieszkańców wsi zarówno społecznie, jak też infrastrukturalnie. Połowa mieszkańców Lubuskiego mieszka właśnie na wsi. Często realizuje się tam inicjatywy oddolne, a widzę, że państwo mają tę inicjatywę i to bardzo cieszy — gratulowała beneficjentom wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Lubuskiego Anna Chinalska.

Jednym z projektów, który otrzymał wsparcie finansowe jest „3D dla Wsi – Lubuskie Spotkania z Technologią”. Inicjatywa była pierwszym takim przedsięwzięciem Lubuskiego Stowarzyszenia Młodzieży.
— Chcemy pokazać, że nowoczesne technologie, takie jak druk 3D, nie są czymś odległym ani niedostępnym dla mieszkańców wsi. Zależy nam na tym, żeby rozwój cyfrowy i technologiczny docierał także tam, gdzie dotąd bywał pomijany — mówił Kacper Misiaszek, student UZ oraz prezes Stowarzyszenia.
Celem beneficjentów jest — przybliżenie tych narzędzi w praktyczny sposób – poprzez warsztaty, na których uczestnicy dowiedzą się, do czego mogą je wykorzystać w codziennym życiu, a nawet w przyszłościowych przedsięwzięciach biznesowych. Zależy nam na tym, żeby rozwój cyfrowy i technologiczny docierał także tam, gdzie dotąd bywał pomijany — dodał.
— Cieszymy się niezmiernie z otrzymanego dofinansowania — mówiła Katarzyna Truszkiewicz, prezes Fundacji BawMy, która również otrzymała wsparcie. Ich projekt „Lubuskie miejscem przyjaznym mieszkańcom wsi – edycja II” zakłada zagospodarowanie przestrzeni publicznej w gminie Bobrowice.
— To tereny pełne szlaków turystycznych, które chętnie odwiedzają goście. Dzięki nowym ławkom i koszom zadbamy o porządek, ale też stworzymy miejsca do odpoczynku, które umilą wizyty w naszym regionie — zaznaczyła.