Cykliści opanują Otyń. Przed nami Lubuskie Święto Roweru (WIDEO)

Fot. Tomasz Browarczyk
Tysiące rowerzystów już w najbliższą niedzielę pojawi się w Otyniu. Jak zawsze przywiozą ze sobą nie tylko nowe jednoślady, ale także kultowe modele znane sprzed dekad. Wszystko po to, aby wziąć udział w Lubuskim Święcie Roweru. Start imprezy o godz. 10:00 przy zajeździe „Złoty Łań”.

– Główne punkty imprezy to przygotowane przez nas trasy. Będzie ich 5, z czego jedna nowa z bardzo fajną atrakcją, czyli przeprawą na rzece Odrze – mówi Sylwester Filipak, prezes Stowarzyszenia Ziemi Otyńskiej – Imprezę kierujemy do wszystkich, nie tylko profesjonalistów. Każdy robi trasę swoim tempem. Najważniejsze, aby ją ukończyć – dodaje organizator Lubuskiego Święta Roweru.

W centrum wydarzenia będzie oczywiście rower, ale w programie znajduje się więcej atrakcji. W planie jest losowanie nagród, występy zespołów muzycznych, tworzenie logo Otynia, wystawy, czy też strefa relaksu. – Szykujemy również 2 panele dyskusyjne. Omówimy na nich m.in. sprawy dotyczące ścieżek rowerowych. Spotkają się rowerzyści oraz samorządowcy, aby w miłej atmosferze podyskutować – wyjaśnia Filipak.

Do udziału zaprasza również wicemarszałek Grzegorze Potęga, który jednocześnie działa w Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Otyńskiej. – Przygotowane zostało ponad 2 tys. koszulek dla wszystkich uczestników wydarzenia. Pamiątkowe upominki otrzymają osoby, które przejadą jedną z wyznaczonych tras i uzbierają pieczątki – tłumaczy samorządowiec.

W województwie lubuskim znajduje się prawie 4 tys. tras rowerowych. Do tych rozpoznawalnych w całej Polsce można zaliczyć np. szlak kolej na rower. Przebiega on śladem nieczynnej linii kolejowej nr 371 Wolsztyn – Żagań. Rowerostrada w powiecie nowosolskim pozostaje w całości odseparowana od ruchu samochodowego. W większości nawierzchnia jest asfaltowa. Droga jest łatwa, płaska, również dla najmłodszych. Po drodze można zatrzymać się i odpocząć na jednym z miejsc obsługi rowerzystów tzw. MOR-ów. Jej największą atrakcję stanowi stalowy most na Odrze.

Wspomniana trasa kosztowała 17,5 mln zł, z czego 15 mln zł to dofinansowanie z UE. Marszałek Marcin Jabłoński tłumaczy, że województwo lubuskie od dawna angażuje się w modernizację infrastruktury dla jednośladów. – Projektujemy ścieżki, budujemy szlaki, pomagamy samorządom. Z funduszy unijnych wykonano bardzo dużo szlaków dla rowerzystów. Wspieramy wszystkich zapaleńców, którzy chcą uprawiać zdrowy tryb życia, jeździć na rowerach – zapewnia Marcin Jabłoński.

Zielona Góra jedzie do Otynia walczyć Rowerową Stolicę Polski

Na Lubuskie Święto Roweru wybierają się m.in. zielonogórzanie, którzy kręcą kilometry w rywalizacji o puchar „Rowerowej Stolicy Polski”. Zielonogórski koordynator akcji poinformował o organizowanym w niedzielę rajdzie rowerowym do Otynia. Start przewidziano o godz. 12.00 z Ogrodu Botanicznego w Zielonej Górze.

– W Parku Książęcym w Zatoniu pobierzemy karty startowe, pieczątki i skierujemy się w stronę Otynia. Trasa liczy w jedną ok. 22 kilometrów. Jedziemy w umiarkowanym tempie, w celu zbierania kilometrów dla Zielonej Góry z aplikacją “Aktywne Miasta” i zachęcania zielonogórzan do aktywności fizycznej i jazdy na rowerze – tłumaczy koordynatorka akcji Katarzyna Fedro.

W najbliższą niedzielę Lubuskie Święto Roweru odbędzie się po raz 7. Pomysł na wydarzenie został zaczerpnięty z województwa lubelskiego z Lubartowa. Tam ta wielotysięczna impreza odbywa się od kilkunastu lat.

VII LUBUSKIE ŚWIĘTO ROWERU – PROGRAM

  1. Zajazd Złoty Łan

10:00 – rozpoczęcie rozdawania kart startowych

12:00 – oficjalne otwarcie VIILŚR2025

13:45/14:45/15:45 – losowanie drobnych nagród

14:00 – zespół NowoMiasteczkowi

15:00 zespół muzyczny NM Rock

16:00 zespół muzyczny The Epilog

16:50 tworzenie wspólne logo Otyń

17:00 losowanie głównej nagrody, przemówienia

18:00 oficjalne zakończenie wydarzenia

2. GCK, Stacja Kultura – miejsce relaksu i odpoczynku.

12:30 – otwarcie wystaw i prelekcji na temat dawnej fabryki rowerów,,Edelweiss “

13:00-14:50 – panel dyskusyjny: Dobre praktyki – działalność społeczna i jej sukcesy oraz wpływ na rozwój regionu

15:00 – 16:50 – panel dyskusyjny: Dobre praktyki – infrastruktura, rowerzyści, trasy rowerowe

17:00 – 18:00 – zwiedzanie wystaw

18:00 – oficjalne zakończenie

Udostępnij:

Więcej artykułów

Gorzów kręci kilometry.Fot. Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.

Gorzów na półmetku rywalizacji!

To już dwa tygodnie, odkąd Gorzów Wielkopolski kręci kilometry w największym rowerowym wyzwaniu w kraju, Rowerowej Stolicy Polski 2025! 1927 gorzowianek i gorzowian aktywnie zbiera

Unia Europejska oczami młodych (WIDEO)

Dziś, gdy swobodnie przemierzamy granice, korzystamy z programów jak Erasmus+, odnowionych dróg i parków, czy wymiany kulturalnej, trudno uwierzyć, że jeszcze dwie dekady temu wyglądało

Półkolonie dla dzieci w Muzeum Lubuskim w Gorzowie

Wakacyjne półkolonie pełne przygód

Muzeum Lubuskie, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, CSR Słowianka i Arena Gorzów przygotowały dzieciom niezapomniane wakacje. W bogatej ofercie półkolonii znajdziemy warsztaty plastyczne, sportowe atrakcje,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści