Gorzowska 14-tka doczeka się remontu. W końcu!

Zespół Szkół nr 14 w Gorzowie Wlkp.
Zespół Szkół nr 14 w Gorzowie Wlkp.
Po latach oczekiwań, rozmów i budżetowych przesunięć, nadszedł moment, na który cała społeczność szkolna czekała od lat. Zespół Szkół nr 14 w Gorzowie Wielkopolskim zostanie poddany gruntownej termomodernizacji. Choć nie było to łatwe – dwa przetargi zakończyły się ofertami przewyższającymi zaplanowany budżet – radni koalicji rządzącej wspólnie z władzami miasta znaleźli brakujące środki i ogłosili to podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zorganizowanej na terenie szkoły.

Zespół Szkół nr 14 będzie termomodernizowany, bo jest już na to najwyższy czas – ogłosił przewodniczący Rady Miasta Robert Surowiec. – Chciałbym podkreślić, że sprawa nie była łatwa, bo remont jest dość kosztowny, ale doprowadziliśmy do niego dzięki dobrej współpracy radnych koalicji z władzami miasta. Chcę podziękować prezydentowi Jackowi Wójcickiemu, pani wiceprezydent Małgorzacie Domagale i wszystkim, którzy zaangażowali się w starania o ten remont – zaznaczył Surowiec, dodając, że Czternastka to jedna z dwóch szkół, które miasto planuje w najbliższym czasie poddać modernizacji.

Radości nie kryła również Halina Kunicka, przewodnicząca Komisji Oświaty. – Moja radość jest wielka, bo o tej szkole rozmawialiśmy od lat. Oczywiście pewne zmiany już się działy, ale były to działania doraźne. Dzisiejsze ogłoszenie termomodernizacji w szerokim zakresie to ogromny krok naprzód – mówiła. – Po remoncie warunki nauki i pracy znacząco się poprawią. Dzieci będą się uczyć w cieplejszym, bardziej przyjaznym otoczeniu. To ważne także ze względów finansowych – inwestycja przełoży się na niższe rachunki i oszczędności – dodała.

Głos zabrał także Maciej Buszkiewicz, przewodniczący klubu radnych Gorzów Plus. – Cieszę się, że wieloletnie starania o remont szkoły można spuentować sukcesem. Dyrektor Emil Błaszkowski mówił w wywiadach, że majtkowy róż, jako kolor szkoły, powinien zniknąć z krajobrazu – i tak też się stanie. To będzie symboliczny, ale znaczący koniec pewnej epoki – stwierdził. – Dziękuję wszystkim radnym i władzom miasta, którzy pomogli w znalezieniu ponad miliona złotych brakujących do realizacji inwestycji – podkreślił.

Wzruszenia nie krył również sam dyrektor szkoły Emil Błaszkowski, który rozpoczął swoje wystąpienie od wspomnień.

Pamiętam, jak jeszcze w poprzedniej kadencji Rady Miasta rozmawialiśmy o termomodernizacji. Osiem lat chodziliśmy od drzwi do drzwi, przekonywaliśmy, prosiliśmy – i dziś mogę powiedzieć: udało się – mówił dyrektor. – Dziękuję pani prezydent Domagale, która była ambasadorką spraw naszej szkoły, i wszystkim radnym, zwłaszcza Annie Kozak, która wspierała nas od samego początku. Termomodernizacja to niższe rachunki, komfort nauki i pracy, ale też estetyka – w końcu ten straszny kolor zniknie z mapy miasta. To najpiękniejsza wiadomość dnia dzisiejszego – zakończył z uśmiechem.

Zakres inwestycji

Planowana termomodernizacja dwóch budynków Zespołu Szkół Specjalnych nr 14 została oparta o szczegółowy audyt energetyczny. Celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię końcową aż o 70%, co przełoży się na długoterminowe oszczędności.

W ramach prac przewidziano m.in.:

  • docieplenie ścian fundamentowych, ścian zewnętrznych i stropodachu,
  • wymianę stolarki okiennej,
  • montaż nowoczesnej instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła,
  • modernizację instalacji c.o. i ciepłej wody użytkowej,
  • modernizację instalacji elektrycznej i oświetleniowej,
  • wykonanie instalacji fotowoltaicznej,
  • montaż budek dla ptaków zgodnie z ekspertyzą ornitologiczną.

Koszt wszystkich prac wyniesie blisko 4,5 mln złotych, a przewidywany czas realizacji to około 10 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą.


Wraz z planowaną zmianą koloru elewacji, termomodernizacja Czternastki stanie się symbolem nowego otwarcia dla uczniów, nauczycieli i całej lokalnej społeczności. Po latach oczekiwań, szkoła nie tylko zmieni barwy, ale i jakość codziennego funkcjonowania.

Fotografie udostępnione dzięki życzliwości Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego – fot. Łukasz Kulczyński.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Jutro to już wczoraj

Nie znam świata sprzed Internetu. Google jest ode mnie starsze o dokładnie 2 tygodnie. Pamiętam jednak gdy pierwszy raz trzymałam w rękach telefon z dotykowym

Robot będzie wspierać służby mundurowe

Bezpieczniejsze niebo nad Lubuskiem

Nowa hala odpraw non-Schengen, symboliczne „wbicie łopaty”, nowoczesny sprzęt dla Straży Granicznej i oficjalna umowa o współpracy. Port Lotniczy Zielona Góra–Babimost rośnie w siłę? W

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści