Nowa poradnia i internat w Gorzowie już na finiszu

Jasne sale, nowoczesne gabinety i przestrzeń dla ponad 1000 opinii i 700 orzeczeń rocznie – tak wygląda nowa siedziba Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gorzowie Wielkopolskim. Oficjalnie zaprezentowano ją 5 czerwca. – To nasz wspólny sukces – mówił prezydent Jacek Wójcicki.

W środę, 5 czerwca 2025 roku, odbyła się oficjalna prezentacja nowej siedziby Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gorzowie Wielkopolskim. Uroczystość zgromadziła władze miasta, radnych, wykonawców inwestycji i mieszkańców. Nowoczesna placówka mieści się w kompleksie Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu przy ul. Warszawskiej. Koszt budowy wyniósł 53 miliony złotych, z czego aż 30 milionów pochodzi z dofinansowania zewnętrznego.

Dzisiaj piękny dzień, bo oddajemy budynek do meblowania – a właściwie dwa budynki, które za chwilę, od września, będą miały funkcję poradni psychologicznej, pedagogicznej i internatu – mówił prezydent Jacek Wójcicki. – To budynki, które przez lata straszyły w mieście. Miały szczęście: ogromne dofinansowanie, świetną realizację przez Gorzowskie Inwestycje Miejskie, rzetelnego wykonawcę i jednomyślne wsparcie Rady Miasta. To nasz wspólny sukces.

Nowa poradnia to aż 3 tysiące metrów kwadratowych nowoczesnej przestrzeni. Jasne, przestronne sale, pełne zaplecze terapeutyczne i komfortowe warunki pracy mają przyczynić się do poprawy dostępności usług psychologiczno-pedagogicznych.

Po dwudziestu latach poradnia w końcu zmienia swoją siedzibę. Mamy większe sale, lepsze warunki, możliwość zatrudnienia większej liczby specjalistów – podkreślała wiceprezydent Małgorzata Domagała. – Nasza poradnia to ponad 1000 opinii i 700 orzeczeń rocznie, tylko dla dzieci z Gorzowa.

Również przewodniczący Rady Miasta, Robert Surowiec, zaznaczył wagę inwestycji: — Ta poradnia jest dla nas wyjątkowo ważna. Coraz więcej młodych gorzowian potrzebuje pomocy, a tu będą ją mogli uzyskać w komfortowych warunkach. Jesteśmy liderami w kraju, jeśli chodzi o jakość i standardy.

W budynku poradni znajdzie się miejsce dla administracji, zespołów orzekających, terapii sensorycznej, poradnictwa zawodowego, logopedii, pomocy dzieciom z niepełnosprawnością oraz działu psychoedukacji. Każde piętro będzie dedykowane innemu obszarowi wsparcia – od wczesnoszkolnego po edukacyjno-zawodowe.

Nieopodal, w budynku internatu o powierzchni prawie 2,5 tys. mkw., przygotowano pokoje z łazienkami dla ponad 80 uczniów. Będą mieli do dyspozycji stołówkę z zapleczem kuchennym i opiekę wychowawców na każdym piętrze.

To inwestycja, z której naprawdę możemy być dumni – mówiła Agnieszka Surmacz, prezes Gorzowskich Inwestycji Miejskich. – Zachęcam do obejrzenia efektów naszej pracy, to naprawdę obiekty wyjątkowe.

Generalny wykonawca, prezes firmy Gotech, Mariusz Batura, zwrócił uwagę na szerszy kontekst: — Najważniejsze jest to, że powstał cały kompleks edukacyjny. Życzę, by młodzież potrzebowała poradni jak najmniej, ale wiemy, że będzie bardzo potrzebna.

Władze miasta zapowiedziały już kolejne inwestycje na terenie Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu – m.in. boisko sportowe i instalację fotowoltaiczną.

Od września nowa poradnia zacznie pełnić swoją funkcję. Jak mówią przedstawiciele miasta – będzie to przestrzeń profesjonalnej pomocy, empatii i nowoczesnych rozwiązań, których potrzebują dziś dzieci, młodzież i ich rodziny.

Nowa poradnia, obok funkcjonującego już internatu, stanowi jeden z najważniejszych elementów nowoczesnego Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu. Jak zapowiedział prezydent, w planach są już kolejne inwestycje w tym obszarze: boisko sportowe i instalacja fotowoltaiczna.

Od września nowa poradnia zacznie służyć dzieciom, młodzieży i ich rodzinom. Władze miasta mają nadzieję, że będzie to miejsce profesjonalnej pomocy, otwartości i empatii – na miarę potrzeb XXI wieku.

Przeniesienie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej do kompleksu przy ulicy Warszawskiej poprawi warunki pomocy i wsparcia uczniów oraz ich rodzin.

W nowej siedzibie gabinety i biura zajmą trzy kondygnacje budynku o powierzchni niemal 3 tys. mkw. Planowane rozmieszczenie pomieszczeń:
– PARTER – administracja, biuro podawcze, posiedzenia zespołów orzekających, sale terapeutyczne, składnia akt, pokój cichej pracy, pokój informatyków.
– I PIĘTRO – dział pomocy dzieciom z niepełnosprawnością i  chorobami przewlekłymi, sala terapii sensorycznej, pokój socjalny, sala konferencyjna, administracja (opinie).
– II PIĘTRO – sekretariat dyrektora, dział profilaktyki i pomocy małym dzieciom w wieku wczesnoszkolnym, dział poradnictwa zawodowego i edukacyjnego, administracja (orzeczenia), gabinety dyrektora i wicedyrektorów.
– III PIĘTRO – dział poradnictwa dydaktycznego, dział pomocy psychologicznej i psychoedukacji, dział logopedyczny.

W budynku przyszłego internatu liczącym prawie 2,5 tys. mkw., przygotowano pokoje dla ponad 80 uczniów z łazienkami. Do ich dyspozycji będzie też stołówka z zapleczem kuchennym. Na każdym piętrze internatu swój gabinet będą mieli wychowawcy.

Udostępnij:

Więcej artykułów

Gorzów kręci kilometry.Fot. Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.

Gorzów na półmetku rywalizacji!

To już dwa tygodnie, odkąd Gorzów Wielkopolski kręci kilometry w największym rowerowym wyzwaniu w kraju, Rowerowej Stolicy Polski 2025! 1927 gorzowianek i gorzowian aktywnie zbiera

Unia Europejska oczami młodych (WIDEO)

Dziś, gdy swobodnie przemierzamy granice, korzystamy z programów jak Erasmus+, odnowionych dróg i parków, czy wymiany kulturalnej, trudno uwierzyć, że jeszcze dwie dekady temu wyglądało

Półkolonie dla dzieci w Muzeum Lubuskim w Gorzowie

Wakacyjne półkolonie pełne przygód

Muzeum Lubuskie, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, CSR Słowianka i Arena Gorzów przygotowały dzieciom niezapomniane wakacje. W bogatej ofercie półkolonii znajdziemy warsztaty plastyczne, sportowe atrakcje,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści