To rzadkość w skali kraju. Tak zielonogórscy lekarze pomogą nastolatkom z guzami jajnika

Fot. szpital.zgora.pl
Od niedawna kilkoro zielonogórskich lekarzy oferuje nową, kompleksową opiekę nad pacjentkami do 18. roku życia z guzami jajnika. Co ważne, dzieje się to w ramach poradni, bez zbędnych kolejek lub trudności z rejestracją. Ewentualne zabiegi operacyjne medycy wykonają mało inwazyjną metodą za pomocą nowoczesnego robota da Vinci.

– Szpital posiada dostęp do robota dla dzieci jako jeden z nielicznych w Polsce. Dalsza opieka pooperacyjna będzie się odbywała według jasno ustalonego schematu. Program rekrutacji będzie trwał przez najbliższe 3 lata – informuje doktor Marcin Polok, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii i Urologii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Wprowadzenie w życie nowego programu oraz systemu leczenia stało się możliwe za sprawą grantu naukowego Agencji Badań Medycznych. W całym procesie kluczowe znaczenie ma oczywiście także robot da Vinci nabyty dzięki dofinansowaniu z budżetu samorządu wojewódzkiego. Szpital dokupił do niego sporo jednorazowego oprzyrządowania. Całość kosztowała w sumie 14 mln zł.

Pierwsze operacje z wykorzystaniem da Vinci w lutym 2024 r. przeprowadzili zielonogórscy urolodzy. Kolejne dwuosobowe zespoły lekarzy po długich szkoleniach operowały w następnych miesiącach. Z tych ekip utworzono Lubuskie Uniwersyteckie Centrum Robotyki dla Dzieci i Dorosłych. Jak podkreślają lekarze, liczne badania naukowe potwierdzają, że zabiegi robotyczne są bezpieczne dla zdrowia pacjentów.

Aby zarejestrować małe pacjentki należy zadzwonić do Poradni Niepłodności oraz Wieku Rozwojowego pod numer 533 322 316 lub 537 258 926 lub Poradni Urologicznej dla Dzieci pod numer 68 32 96 200. W opiece nad małymi pacjentkami Marcina Poloka będą wspierać specjalistki ginekologii: Paulina Banach i Justyna Kuczkowska.

Informacja na podstawie szpital.zgora.pl

Udostępnij:

Więcej artykułów

Jutro to już wczoraj

Nie znam świata sprzed Internetu. Google jest ode mnie starsze o dokładnie 2 tygodnie. Pamiętam jednak gdy pierwszy raz trzymałam w rękach telefon z dotykowym

Robot będzie wspierać służby mundurowe

Bezpieczniejsze niebo nad Lubuskiem

Nowa hala odpraw non-Schengen, symboliczne „wbicie łopaty”, nowoczesny sprzęt dla Straży Granicznej i oficjalna umowa o współpracy. Port Lotniczy Zielona Góra–Babimost rośnie w siłę? W

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści