Testują odmiany zbóż i badają jak uprawy znoszą warunki pogodowe w naszym regionie. Podczas Dni Pola w Świebodzinie przedstawiono najnowsze badania wykonane przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian (SDOO). Eksperci zaprezentowali kilkadziesiąt poletek z poszczególnymi typami roślin oraz promowali odmiany zalecane do uprawy w Lubuskiem. Rolnicy mogą dzięki temu obniżyć koszty produkcji, a konsumenci otrzymać dobrej jakości żywność.
– Podczas Dni Pola prezentujemy wyniki naszej rocznej pracy. Rolnicy mają szansę obejrzenia wszystkich najlepszych i najnowszych odmian przystosowanych do uprawy na terenie województwa lubuskiego – wyjaśnia ideę wydarzenia Alicja Prochera, dyrektorka SDOO w Świebodzinie – Jest bardzo istotne, aby rolnik dobrał odmianę dostosowaną do warunków, w jakich działa. Odmianę odporną na suszę, choroby, dzięki której nie trzeba będzie np. wykonywać za dużo zabiegów środkami ochrony roślin – dodaje.

SDOO testuje odmiany dla rolników, co pozwala producentom obniżyć koszty prowadzonej działalności. Konsument za to kupując np. chleb w sklepie ma pewność, że powstał ze zdrowego zboża o odpowiedniej klasie. – Zainteresowanie wydarzeniem jest spore. Na miejscu można przyjrzeć się wielu rodzajom odmian, testowanym przez różne firmy. Myślę, że te wiedzę rolnicy wykorzystuje następnie na szeroką skalę. To jest sprawdzian na malutkich co prawda poletkach, ale rolnicy wdrażają to w swoje gospodarstwa i czerpią korzyści – zapewnia Alfred Kałużny, wiceprezes Lubuskiej Izby Rolniczej.
W Dnia Polach udział wziął m.in. członek zarządu województwa lubuskiego Zbigniew Kołodziej. Obecność była nieprzypadkowa. Urząd marszałkowski dofinansowuje badania prowadzone przez SDOO. – Poszczególne odmiany w jednym regionie sprawdzają się dobrze, a innym niekoniecznie. Dlatego mieć dobrze swoją SDOO, która sprawdzi, które odmiany lepiej sprawdzają się w klimacie województwa lubuskiego – przekonuje Kołodziej i wyjaśnia, że w naszym regionie istotne są cechy związane z m.in. zimotrwałością oraz odpornością na suszę.

Za organizację Dni Pola odpowiadali Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Świebodzinie oraz Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku.