Sławosz Uznański-Wiśniewski 11 czerwca w ramach misji Ax-4 poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie powinien spędzić ok. 14 dni. Pierwotnie start miał odbyć się 10 czerwca, ale został przełożony ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe. Jutro transmisję będzie można śledzić [TUTAJ].
Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) Polak m.in. zrealizuje 13 polskich eksperymentów. Obejmą one m.in. działanie zaawansowanych jednostek sztucznej inteligencji (AI) w warunkach niskiej grawitacji, ocenę możliwości komunikacji bez użycia mięśni, czy też wykorzystanie mikroglonów w przyszłych misjach kosmicznych i medycynie kosmicznej.
Kopernik, Chopin, Szymborska…. i nie tylko na ISS
Podkreśla się narodowy wymiar misji doktora Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Astronauta zabiera ze sobą na ISS polskie symbole. I tak po 47 latach do kosmosu wróci np. polska flaga. Pojawią się w nim również m.in. dzieło Mikołaja Kopernika “O obrotach ciał niebieskich”, pamiątki po Marii Skłodowskiej-Curie, sól z Wieliczki, polskie litery czy też wiersze Wisławy Szymborskiej.

W kosmos Sławosz Uznański-Wiśniewski nie poleci sam. Będzie mu towarzyszyć trójka innych osób. Dowódca załogi to Peggy Whitson (USA), poza tym na pokładzie pojawią się Shubhanshu Shukla (Indie) oraz Tibor Kapu (Węgry). Start rakiety odbędzie się z kosmodromu na Florydzie, a transmisję da się śledzić dzięki NASA TV i AXIOM SPACE. Przypomnijmy, że pierwszym Polakiem w kosmosie był Mirosław Hermaszewki, ale to Sławosz Uznański-Wiśniewski jako pierwszy odwiedzi Mięrzynarodową Stację Kosmiczną.
Kim jest doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski?
Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski jest naukowcem i doktorem elektroniki. Przed rozpoczęciem szkolenia w ESA (4 września 2023 r.), pracował w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN), gdzie jego badania koncentrowały się na projektowaniu systemów elektronicznych o wysokiej niezawodności. Aktywnie uczestniczył w utrzymaniu i operowaniu dużą infrastrukturą naukową w CERN, w tym w obsłudze Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC). Jednym z jego największych projektów w tej dziedzinie jest realizacja systemu kontroli mocy, który od 2017 r. jest podstawową częścią LHC.
Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski pochodzi z Łodzi, gdzie w 2008 r. ukończył z wyróżnieniem Politechnikę Łódzką, zdobywając tytuł mgr inż. W tym samym roku uzyskał również tytuł mgr inż. na Uniwersytecie Nantes (Francja) oraz tytuł inż. na Politechnice w Nantes (Francja). W 2011 r. obronił z wyróżnieniem doktorat na Uniwersytecie Aix-Marseille (Francja).
Zainteresowania dr Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego zawsze były ściśle związane z przemysłem kosmicznym. Prowadził wykłady na temat projektowania systemów kosmicznych w międzynarodowych szkołach inżynierskich (SERESSA 2014 r. i 2021 r.), organizował warsztaty między CERN a NASA oraz dla sektora prywatnego. Recenzował wiele projektów satelitów komercyjnych, takich jak np. satelity ICEYE, oraz projektów związanych z polskim sektorem kosmicznym takich jak PW-SAT2, HyperSat i EagleEye.
23 listopada 2022 r. w wyniku naboru na astronautki i astronautów ESA, dr Sławosz Uznański-Wiśniewski został wybranym spośród ponad 22,5 tys. kandydatów i dołączył do korpusu rezerwowego ESA, jako pierwszy polski naukowiec.
Informacja na podstawie: gov.pl (Ministerstwo Rozwoju i Technologii)