KRISONATA – Gdy moda spotyka malarstwo i muzykę

Rozmowę z twórcami pokazu nagraliśmy w pracowni malarza Krzysztofa Swaryczewskiego.
Rozmowę z twórcami pokazu nagraliśmy w pracowni malarza Krzysztofa Swaryczewskiego.
KRISONATA to nie wydarzenie – to przeżycie. Tak o swoim wspólnym projekcie mówią Natalia Ślizowska i Krzysztof Swaryczewski – twórcy wyjątkowego pokazu łączącego modę, malarstwo i muzykę. To artystyczne spotkanie, które odbędzie się już w najbliższą sobotę na placu Sztuk przy Filharmonii Gorzowskiej, ma szansę stać się jednym z najbardziej zmysłowych i inspirujących wydarzeń tegorocznego sezonu.

Trzy światy – jedno doświadczenie

Nazwa „KRISONATA” nie jest przypadkowa. To połączenie imion twórców – Krzysztofa i Natalii – oraz odniesienie do muzycznego charakteru wydarzenia. Pokaz mody inspirowany malarstwem Swaryczewskiego zyska wyjątkową oprawę muzyczną dzięki Kwartetowi Smyczkowemu im. Henryka Mikołaja Góreckiego, który wykona kompozycje Wojciecha Długosza (Mr Krime) oraz Pawła Mykietyna.

Na tle wielkoformatowych obrazów Swaryczewskiego pojawi się 10 modelek prezentujących aż 30 sylwetek zaprojektowanych przez Ślizowską. Tkaniny, kroje i detale bezpośrednio nawiązują do malarskich prac artysty. To nie będzie klasyczny pokaz mody – to ruchome obrazy, które opowiedzą własną historię.

Moda, która wypływa z płótna

– Kolekcja powstała z inspiracji malarstwem Krzyśka – mówi Natalia Ślizowska. – Jego obrazy przenieśliśmy na tkaniny w dużych formatach. To kolorowe, ekspresyjne dzieła, które idealnie wpisują się w letni klimat i nasze potrzeby estetyczne.

Ślizowska podkreśla, że pomysł narodził się z ich wieloletniej znajomości – Swaryczewski był jej nauczycielem w liceum plastycznym. Po 25 latach postanowili stworzyć coś razem – efekt tej artystycznej chemii zobaczymy już niebawem.

Malarstwo, które żyje

– Maluję ludzi – mówi Krzysztof Swaryczewski. – Mój styl to figuratywne malarstwo narracyjne, może trochę bajkowe, z odrobiną ironii i głębią emocjonalną. Staram się, by widz „zatrzymał się”, wszedł w opowieść, którą snuję na płótnie. I żeby pomyślał: „Tego bym nie potrafił namalować”. Bo to sztuka warsztatowa, oparta na umiejętnościach, nie na pustych konceptach.

Po latach pracy pedagogicznej w liceum plastycznym, Swaryczewski całkowicie poświęcił się twórczości. – Teraz jest czas, żeby malować, współpracować, dzielić się tym, co mam – mówi. – Wreszcie realizuję to, czego przez lata uczyłem innych.

Sztuka dostępna dla każdego

KRISONATA to część Lubuskiego Szlaku Kulturalnego – wydarzenia bezpłatnego i otwartego dla publiczności. Pokaz odbędzie się w plenerze, na placu Sztuk przy Filharmonii Gorzowskiej, a jego druga część – wernisaż malarstwa – już w przestrzeniach samej filharmonii.

– To nie jest wydarzenie do sfotografowania – mówi Natalia Ślizowska. – To trzeba zobaczyć, poczuć. Tam jest ruch, wiatr, emocje. Mamy nadzieję, że widzowie naprawdę przeżyją coś wyjątkowego.

Zaproszenie

KRISONATA to wielozmysłowy spektakl – spotkanie barwy, dźwięku i formy. Dla miłośników sztuki, mody i muzyki to obowiązkowy punkt na kulturalnej mapie Gorzowa.

📍 Plac Sztuk, przy Filharmonii Gorzowskiej
🗓 Sobota, godz. 21:30
🎟 Wstęp wolny

Udostępnij:

Więcej artykułów

Gorzów kręci kilometry.Fot. Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.

Gorzów na półmetku rywalizacji!

To już dwa tygodnie, odkąd Gorzów Wielkopolski kręci kilometry w największym rowerowym wyzwaniu w kraju, Rowerowej Stolicy Polski 2025! 1927 gorzowianek i gorzowian aktywnie zbiera

Unia Europejska oczami młodych (WIDEO)

Dziś, gdy swobodnie przemierzamy granice, korzystamy z programów jak Erasmus+, odnowionych dróg i parków, czy wymiany kulturalnej, trudno uwierzyć, że jeszcze dwie dekady temu wyglądało

Półkolonie dla dzieci w Muzeum Lubuskim w Gorzowie

Wakacyjne półkolonie pełne przygód

Muzeum Lubuskie, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, CSR Słowianka i Arena Gorzów przygotowały dzieciom niezapomniane wakacje. W bogatej ofercie półkolonii znajdziemy warsztaty plastyczne, sportowe atrakcje,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Przejdź do treści