Cudze chwalicie, swego nie znacie, głosi znane powiedzenie i świetnie pasuje do innowacyjnych wynalazków, jakie powstają w województwie lubuskim. Często zachwycamy się tym, co powstaje na Zachodzie, nie zdając sobie sprawy, że to właśnie w naszym najbliższym sąsiedztwie nieba strzeże „Jastrząb”, a „zęby rekina” ratują ludzi mierzących się ze schorzeniami kręgosłupa.
Patrząc na cały region, na myśl mieszkańcom przychodzą raczej lasy i jeziora niż technologia kosmiczna, ale tej także u nas nie brakuje. Innowacje rozwijają się w różnych kierunkach. – Mogę wskazać obszary innowacyjności związane z technologiami Przemysłu 5.0, związane z elektro-mobilnością, biologią medyczną czy też z cyberbezpieczeństwem. Kreowane innowacje w województwie lubuskim są zgodne z aktualnymi trendami w badaniach na arenie międzynarodowej – zapewnia profesor Justyna Patalas-Maliszewska, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Wskażmy więc na kilka konkretnych przykładów. Ostatnim nagłośnionym przypadkiem jest bioniczna trzustka. Będzie ona powstawać na… laboratoryjnej drukarce w Zielonej Górze. Polska firma POLBIONICA zamierza wprowadzić ją na rynek w 2027 r. Obecnie tylko na przeszczep w Polsce czeka 20 tys. osób, a taką szansę otrzymuje zaledwie kilkudziesięciu chorych rocznie. Jeśli projekt uda się zrealizować, firma wyprodukuje nawet 100 tys. narządów rocznie.
– To nadzieja dla cukrzyków typu pierwszego z poważnymi powikłaniami oraz osób cierpiących na przewlekłe zapalenie trzustki, leczonych obecnie głównie objawowo. Dzięki bionicznej trzustce jesteśmy w stanie całkowicie zmienić krajobraz transplantologii – tłumaczy wiceprezes POLBIONICA Filip Fertner.

To nie jedyny medyczny fenomen, jakim Lubuskie zachwyciło świat. Kolejnym są „zęby rekina”, czyli implant SLIDER autorstwa firmy LFC. Chodzi o wynalazek, który w nieinwazyjny sposób dostarcza się do kręgosłupa, gdzie ten wbija się w kręgi, powodując możliwość ich przemieszczenia. W ten sposób wiele osób udało się uwolnić od bólu związanym z różnymi schorzeniami.
Lubuskiego i nie tylko nieba strzeże z kolei system „Jastrząb” stworzony przez przedsiębiorstwo HERTZ. Jego celem jest wykrywanie, śledzenie i unieszkodliwianie dronów. System opiera się o autorskie oprogramowaniu oraz szereg sensorów. Z możliwości „Jastrzębia” korzystają nie tylko polskie służby mundurowe, ale także wojska walczące na Ukrainie.

Kolejna lubuska perełka, tym razem z branży motoryzacyjnej, to Doctor Classic. Rodzinna firma odtwarza zabytkowe pojazdy np. Porsche, Mercedes i Ferrari. Na jej parkingu stoją klasyki z całego świata. Klienci doceniają niekonwencjonalne procesy renowacji aut. Kilka lat temu przedsiębiorstwo otrzymało z UE dotację na budowę magazynu oraz budynku do prowadzenia innowacyjnych procesów blacharskich i lakierniczych. – Dzięki temu programowi jesteśmy w stanie przenieść naszą firmę do najnowszych technologii, do najlepszych zakładów, które funkcjonują na całym świecie – mówił wówczas Dariusz Nawrocki, prezes Doctor Classic.

Dziś na całym świecie pierwsze skrzypce odgrywają firmy działające z branży elektromobilności. Niewątpliwym liderem na tym polu pozostaje Ekoenergetyka, której siedziba mieści się w Zielonej Górze. Mówimy o liderze wśród producentów infrastruktury do ładowania o dużej mocy w Europie. To zresztą właśnie w Winnym Grodzie powstała „Ekoen”, czyli pierwsza w Polsce stacja dla samochodów elektrycznych. Ekoenergetyka zmienia oblicze transportu w kilkudziesięciu krajach na całym świecie.
Jak widać, w Lubuskiem możemy pochwalić się niejednym wyjątkowym wynalazkiem, ale w temacie innowacyjności wciąż jest jeszcze sporo do zrobienia, o czym zapewniają eksperci. – Dzięki inicjatywom wspomagającym transfer technologii nasi naukowcy tworzą innowacje, wykonują prace badawcze na rzecz przemysłu i współpracują przy realizacji wspólnych projektów badawczych. Jednak wciąż mam niedosyt odnośnie poziomu wdrażanych innowacji. Warto wykorzystywać posiadane laboratoria badawcze, czy na UZ czy w Parku Technologii Kosmicznych i inicjować tworzenie nowych rozwiązań – zauważa Patalas-Maliszewska.
Kilka lat temu wydano publikację „Odkryj Lubuskie Innowacje”. W liczącym ponad 100 stron dokumencie wskazano na ok. 150 firm oraz instytucji, które pod względem poziomu technologicznego oraz innowacyjności wyróżniają się nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.