Łuk Mużakowa przed wielką szansą. Będzie się działo

Wieża widokowa na terenie Łuku Mużakowa
Po sześciu latach starań lubuskiego samorządu wystartowało pierwsze na polsko-niemieckim pograniczu ugrupowanie współpracy terytorialnej. Ugrupowanie zajmujące się Łukiem Mużakowa to szansa nie tylko dla Łęknicy i gminy Tuplice. – To nowy standard w naszej współpracy z zachodnim sąsiadem – mówi lubuska marszałek Elżbieta Anna Polak.

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że przełomowe rzeczy w przygranicznej współpracy dokonują się właśnie tutaj, na pograniczu lubusko-brandenbursko-saksońskim. Oto we wtorek, 24 listopada 2021,  Ministerstwo Sprawiedliwości Brandenburgii opublikowało w dzienniku ustaw dokumenty założycielskie Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej Łuk Mużakowa. Nieco później inicjatywę zaakceptowały władze polskie.

Pierwsze na pograniczu

– Oznacza to, że pierwsze na polsko- niemieckim pograniczu ugrupowanie Polsko-Niemiecki Geopark Łuk Mużakowa uzyskało osobowość prawną. I formalnie rozpocznie swoją działalność – komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak. – To nowy standard w naszej współpracy, który ułatwi nam pójście kilka kroków dalej na drodze integracji. Ugrupowania tworzone są z myślą o zwiększeniu spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej w UE- dodaje.

Europejskie ugrupowania współpracy terytorialnej (EUWT) zostały utworzone, by ułatwiać współpracę transgraniczną, ponadnarodową i międzyregionalną między państwami członkowskimi. Również ich władzami na szczeblu regionalnym i lokalnym. Umożliwiają tym partnerom realizację wspólnych projektów, wymianę doświadczeń i usprawnienie koordynacji planowania przestrzennego.

Sześć lat starań

– To ukoronowanie naszych sześcioletnich starań – nie kryje satysfakcji członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak. –  Ugrupowanie można nieco porównać do stowarzyszenia, ale to zupełnie nowa forma współpracy na pograniczu. Musieliśmy znaleźć rozwiązania, które będą mieściły się w ramach prawnych dwóch, a nawet trzech krajów. Nasi niemieccy partnerzy musieli nawet modyfikować swój system prawny.

Udział województwa lubuskiego w EUWT z o.o. „Geopark Łuk Mużakowa” ułatwi współpracę transgraniczną z niemieckim sąsiadem, pozytywnie wpłynie na efektywną promocję Geoparku. Zwiększy także szanse regionu na pozyskiwanie dofinansowania z takich źródeł, jak np. INTERREG. To z kolei pozwoli na tworzenie infrastruktury turystycznej powiązanej z obiektami Geoparku. Oznacza również rozbudowę bazy usługowej przeznaczonej dla odwiedzających. 

Miliony na centrum

– W budżecie zarezerwowaliśmy 6 mln zł na koncepcję projektową oraz zakup nieruchomości w Łęknicy. Będzie tu Lubuskie Centrum Edukacji Ekologicznej – Zielona Szkoła oraz Lubuski Oddział Narodowego Instytutu Dziedzictwa Kultury – Park Mużakowski. Chcemy, że aby EUWT stało się elementem promocji regionu – dodaje Tadeusz Jędrzejczak.

Łuk Mużakowa to jedna z perełek przyrodniczych, a co za tym idzie i turystycznych naszego regionu. To wspólne dzieło natury i człowieka od kilku lat szczyci się tytułem geoparku UNESCO.

Mamy przewodniczącego

Tadeusz Jędrzejczak, członek zarządu województwa lubuskiego, stanął na czele Zgromadzenia Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej „Geopark Łuk Mużakowa”. Tym samym zapisał się w historii jako pierwszy przewodniczący tego gremium.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content