Rocznica tragedii w Słońsku. To był pierwszy obóz koncentracyjny

W imieniu zarządu województwa wiązankę złożył Tadeusz Jędrzejczak. Fot. Tomasz Pawłowski
W nocy z 30 na 31 stycznia wkraczający do Słońska Rosjanie znaleźli stosy ciał… W kolejną rocznicę tego tragicznego wydarzenia uczczono ofiar obozu koncentracyjnego w Sonnenburgu. Przed pomnikami przy Muzeum Martyrologii oraz na cmentarzu jenieckim złożono wiązanki kwiatów – również od Zarządu Województwa Lubuskiego.

Dawny zamek w Słońsku to miejsce tragiczne. To właśnie tutaj hitlerowcy zorganizowali już w 1933 roku pierwszy obóz koncentracyjny. Niespełna rok później został przekształcony w ciężkie więzienie. Trafiali tu komuniści, przeciwnicy Hitlera, członkowie ruchu oporu m.in. z Francji, Luksemburga, Belgii, Holandii, Czechosłowacji, Niemiec.

Nie wiadomo dokładnie ile osób przewinęło się przez Sonnenburg do 1945 roku. Wiadomo natomiast, że historia obozu ma swoje dramatyczne i wyjątkowo krwawe zakończenie. W nocy z 30 na 31 stycznia do więzienia przyjechała grupa esesmanów z Frankfurtu nad Odrą. Wspólnie z załogą placówki na dziedzińcu zabili ponad 700 z 840 więźniów.

Taki tragiczny obraz zastali Rosjanie w styczniu 1945 roku. Fot. Archiwum

Co roku władze Słońska i województwa oddają hołd pamięci ofiarom Sonnenburg. Na uroczystości z okazji 77. rocznicy zagłady więźniów obozu, w piątek, 28 stycznia 2022 r., wiązanki kwiatów złożył członek zarządu województwa lubuskiego Tadeusz Jędrzejczak.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content