Nowotwór to diagnoza, nie wyrok

4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem – raport „Health at a Glance 2021” wskazuje, że rak był drugą najczęstszą przyczyną zgonów w krajach OECD po chorobach układu krążenia i  stanowił 24 proc. wszystkich zgonów w 2019 roku.

W Polsce relatywnie niska jest zachorowalność na nowotwory – chorują średnio 267 osoby na 100 tys. mieszkańców – w większości krajów OECD jest to 294. Zachorowalność na raka w Polsce wzrosła, co, paradoksalnie, może wskazywać na pewną poprawę we wczesnej diagnostyce nowotworów.

Z drugiej zaś strony wskaźnik umieralności z powodu nowotworów złośliwych w Polsce jest jednym z najwyższych w krajach OECD i wynosi 228 zgonów na 100 tys. mieszkańców, przy średniej wynoszącej 191 zgonów na 100 tys. populacji. Do nowotworów, w których diagnostyce i leczeniu mamy najwięcej do nadrobienia, należą m.in. rak szyjki macicy, czerniak i rak piersi.

Swoją, dość niechlubną, rolę w kwestiach nowotworów odgrywa również pandemia COVID-19. Bardzo poważnie wpłynęła ona na programy badań przesiewowych w kierunku m.in. raka piersi i raka jelita grubego w wielu krajach OECD, a długoterminowy wpływ pandemii na opiekę onkologiczną będzie prawdopodobnie widoczny dopiero w dalszej perspektywie i istnieje spore prawdopodobieństwo spadku wskaźników przeżycia.

O tym, czy nowotwór w dzisiejszych czasach jest diagnozą czy wyrokiem rozmawiano w dzisiejszej Rozmowie Dnia LCI, a gościem była dr n. med. Róża Poźniak-Balicka – Kierownik Klinicznego Oddziału Radioterapii i Zakładu Radioterapii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

-Od wielu lat możemy już powiedzieć, że nowotwór to jest diagnoza. Aczkolwiek ludzie, którzy stykają się z tym rozpoznaniem cały czas wpadają w wielką rozpacz i traktują to jako wyrok. Dzięki takim organizowanym dniom, jak Dzień Walki z Rakiem, Dzień Walki z Rakiem Piersi, listopad to Miesiąc Walki z Rakiem Prostaty, coraz bardziej się oswajamy z terminem „rak” i coraz łatwiej nam się później z pacjentami pracuje – mówiła doktor Poźniak-Balicka.

Cała rozmowa:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content