Nad naszym zdrowiem będzie czuwał również… cyfrowy doktor

Tak wygląda "serce" cyfrowego doktora. Fot. lubuskie.pl
Mimo że nie siedzi w karetce, ani nie zasiada przy łóżku pacjenta, cyfrowy doktor może nas zbadać, służyć radą i podejmować decyzje w sprawie dalszego postępowania.

„Cyfrowy doktor” to bardzo ważny projekt, który poprawi bezpieczeństwo medyczne pacjentów, ale i pracę zespołów ratowników medycznych. – To innowacyjny, jedyny taki w kraju projekt, z wykorzystaniem kosmicznych technologii – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Dotacja w kwocie prawie miliona złotych zostanie przeznaczona dla Samodzielnej Publicznej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wlkp. na dofinansowanie zakupu rozszerzenia pilotażowego Systemu Wspomagania Ratownictwa Medycznego o zespoły karetek w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Zielonej Górze.

Tak działa „Cyfrowy doktor”

Program ma na celu stworzenie stanowiska lekarza koordynującego, który poprzez konsolę operatorską i łączność satelitarną miałby bezpośredni kontakt z zespołami ratownictwa medycznego. Wprowadzenie stanowiska lekarza koordynującego do systemu ZRM zminimalizuje problem, jakim jest brak obsady lekarskiej w karetkach systemu, a zatem stanowić będzie wsparcie w postaci konsultacji lekarskiej dla tych zespołów działających na terenie pogotowia i pozwoli na dokonanie przez lekarza koordynującego wstępnej selekcji pacjentów na tych, którzy potrzebują lub nie potrzebują pilnej wizyty na SOR. Wpłynie to na skrócenie czasu oczekiwania przyjęć pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy. Jednocześnie takie rozwiązanie niesie za sobą zarówno poprawę jakości świadczonych usług, jak i poprawę bezpieczeństwa pacjentów i ratowników pracujących w ZRM.

W Gorzowie już bada

System działa już w Gorzowie. Lekarz – choć nie jest w karetce, u pacjenta – poprzez konsolę operatorską i łączność satelitarną ma obraz tak, jakby był na miejscu i jest w bezpośrednim kontakcie z zespołami ratownictwa medycznego. Pomaga ratownikom podjąć decyzję.

W Polsce występują problemy z obsadą lekarską w Zespołach Ratownictwa Medycznego. Wprowadzenie programu pozwala na zminimalizowanie problemu kadry medycznej, a zatem stanowi wsparcie w postaci konsultacji lekarskiej dla tych zespołów działających na terenie pogotowia i pozwala na dokonanie przez lekarza koordynującego wstępnej selekcji pacjentów na tych, którzy potrzebują lub nie potrzebują pilnej wizyty na SOR. Wpływa to na skrócenie czasu oczekiwania przyjęć pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy. Jednocześnie takie rozwiązanie niesie za sobą zarówno poprawę jakości świadczonych usług, jak i poprawę bezpieczeństwa pacjentów i ratowników pracujących w ZRM.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content