Parlamentarzystki PO: Gdzie te setki skarg rodziców?

Posłanki PO skontrolowały kuratorium
– Lubuska kurator oświaty nie przygotowała nam dokumentów. Na pytania, czy pamięta skargi rodziców na działania NGO odpowiedziała, że nie – mówią po kontroli w Lubuskim Kuratorium Oświaty parlamentarzystki Koalicji Obywatelskiej. Była minister edukacji Krystyna Szumilas i posłanki z lubuskiego Krystyna Sibińska oraz Katarzyna Osos sprawdzały dziś, czy informacje o skargach rodziców na działalność organizacji pozarządowych w szkołach są prawdziwe.
Komu najbardziej przeszkadzają społecznicy?

Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej jeżdżą po kuratoriach w całej Polsce. Kontrola poselska dotyczy nowelizacji prawa oświatowego i liczby skarg rodziców na organizowane przez organizacje pozarządowe zajęcia pozalekcyjne w latach 2016-2021. Podstawą do wprowadzenia przepisów noweli prawa oświatowego, tzw. Lex Czarnek, miały być setki skarg rodziców z całej Polski składane do kuratoriów oświaty w związku z działalnością organizacji pozarządowych w szkołach. – Z dotychczasowych kontroli kuratorów przez parlamentarzystów wynika, że są to zarzuty wydumane. To nie setki. Na 29 tysięcy polskich szkół odnotowano tylko 31 skarg rodziców na NGO’sy. Ta ustawa to zamach na wolność wyboru dziecka i rodzica, podkreślają działacze PO – mówiła była minister Krystyna Szumilas.

Krystyna Sibińska i Krystyna Szumilas mówiły pod siedzibą kuratorium w Gorzowie, że ustawa zabiera rodzicom prawo do decydowania o zajęciach dla swoich dzieci. Wg. posłanek minister edukacji Przemysław Czarnek prowadzi swoją własną ideologiczną wojnę z organizacjami pozarządowymi.

– Zadawałyśmy dzisiaj pytania, co ze współpracą szkół z organizacjami pozarządowymi np. w organizacji WOŚP, zajęć sportowych, harcerstwa. Co jeśli pojawi się na nie chociaż jedna skarga, co zrobi Pani kurator? Postąpi zgodnie z ustawą – usłyszałyśmy, a to znaczy, że może takę współpracę zablokować – mówiła posłanka KO Krystyna Sibińska.

-Minister boi się edukacji seksualnej, boi się edukacji równościowej, edukacji o prawach człowieka, czy edukacji ekologicznej. Ta ustawa cofa nas do ciemnogrodu. Tak już było. Nie chcemy powrotu do PRL, do czasów zastraszania rodziców i uczniów – mówiła posłanka Katarzyna Osos.

Sejm kontra Senat. Ustawa w Pałacu Prezydenckim.

Nowelizacja prawa oświatowego przewiduje m.in., że dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Kurator będzie miał 30 dni na wydanie opinii. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców.

Senat odrzucił w całości nowelizację ustawy. Za jej odrzuceniem głosowało 51 senatorów, 45 było przeciwko, a 1 senator wstrzymał się od głosu. Nowelizacja wróciła do Sejmu, wczoraj posłowie odrzucili sprzeciw Senatu wobec noweli prawa oświatowego.Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content