Lubuski Sejmik apeluje do premiera

Obrady Sejmiku Województwa Lubuskiego. Fot. Łukasz Wawer
Sejmik Województwa Lubuskiego przez aklamację przyjął apel w sprawie pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy poprzez systemowe wsparcie organizacji pozarządowych, wolontariuszy, jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji niosących pomoc.

Sejmik apeluje do Premiera Mateusza Morawieckiego i Rządu RPo wsparcie organizacji pozarządowych, wolontariuszy, jednostek samorządu terytorialnego oraz wszelkich instytucji, które od pierwszych dni wojny niosą pomoc obywatelom Ukrainy. Apel został przyjęty przez aklamację.

Oto treść apelu:

Sejmik Województwa Lubuskiego wyraża najwyższe uznanie, szacunek i podziw dla mieszkańców województwa lubuskiego i całej Polski, za ogromną solidarność i wsparcie dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Wobec rosyjskiej agresji miliony mieszkańców tego suwerennego państwa zostało zmuszonych do ucieczki. Słowo dziękuję jest niewystarczające, aby odzwierciedlić wyjątkowe zaangażowanie Polaków w pomoc dla uchodźców poprzez zakup z prywatnych pieniędzy odzieży, żywności, leków oraz przyjmowanie do swoich domów kobiet, dzieci i osób starszych.

Jednocześnie Sejmik Województwa Lubuskiego apeluje do Premiera Mateusza Morawieckiego i Rządu RP o pilne wsparcie organizacji pozarządowych, wolontariuszy, jednostek samorządu terytorialnego oraz wszelkich instytucji, które od pierwszych dni wojny niosą pomoc obywatelom Ukrainy. Wobec trwającej kolejne tygodnie rosyjskiej agresji w sposób naturalny wyczerpują się zasoby sił i możliwości wolontariuszy oraz rezerwy wszelkich instytucji, które wykonały i wykonują prace ponad swoje możliwości.

Sejmik Województwa Lubuskiego apeluje do Prezesa Rady Ministrów i całego Rządu RP o podjęcie systemowych działań umożliwiających dalszą skuteczną i niezbędną pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, w tym również o wystąpienie do organizacji międzynarodowych i europejskich o wsparcie Polski w obliczu zagrożenia kryzysem humanitarnym.

Wobec faktu, że większość z dwóch milionów uchodźców wojennych z Ukrainy, stanowią dzieci, a ich mamy mają ograniczone możliwości zarobkowania, niezbędne jest systemowe wsparcie wolontariuszy, organizacji pozarządowych, jedniostek samorządu terytorialnego, które biorą na siebie ogromny ciężar i odpowiedzialność w niesieniu pomocy ludziom bez środków do życia oraz przeżywających traumę wojenną.

Sejmik Województwa Lubuskiego wyraża solidarność, oddaje hołd i deklaruje wsparcie narodu ukraińskiego, który tak dzielnie walczy o swoją niepodległość.

Wcześniej, podczas sesji, radni zapoznali się z informacją z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz działaniami podjętymi przez Zarząd Województwa Lubuskiego na temat organizacji pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Swoje zdanie wyrazili także wolontariusze z inicjatywy „Lubuskie dla Ukrainy”.

Żródło: lubuskie.pl, Fot. Lubuskie Centrum Informacyjne

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content