Willa Wagenera. Perełka w Kostrzynie. Zajrzeliśmy do środka (WIDEO)

Okazały, wyremontowany budynek
Została wybudowana w 1900 roku dla Adolfa Wagenera
Drzwi wejściowe trochę ciężko się otwiera. Nic dziwnego, willa Wagenera to poniemiecki zabytek, który zachował się w dobrym stanie mimo wojny. Był tu urząd miasta, pałacyk ślubów i urząd pracy. Potem przez lata willa stała pusta. Na ratunek przyszli artyści z pomysłem i udało się pozyskać środki z transgranicznego programu Interreg. Dziś jest tu Dom Praktyk Twórczych.

Wnętrza obiektu są już w pełni nowoczesne, choć z gustem połączone z elementami nawiązującymi do historii willi. Można to zobaczyć na zdjęciach na ścianach. To jeden z nielicznych zabytków, które zachowały się po wojnie w Kostrzynie nad Odrą.

Historia już tylko na zdjęciach

Została wybudowana w 1900 roku dla Adolfa Wagenera. Produkował on maszyny przemysłowe i rolnicze. Mieszkał w willi wraz z rodziną. Do 2010 roku mieścił się tu urząd miasta.

– Po przeprowadzce urzędników budynek stał pusty i szukaliśmy na niego pomysłu. Z ciekawym projektem przyszli artyści, którzy chcieli nadać mu funkcję edukacyjną i tak się stało. Koszt projektu to około 5 mln zł. Bez tej kwoty remont nie byłby możliwy. Projekt udało się zrealizować ze stroną niemiecką. Uzyskaliśmy 85 procent dofinansowania – cieszy się burmistrz Andrzej Kunt.

Dzięki uzyskanym środkom powstały pracownie audiowizualne i artystyczne. W pełni profesjonalnie wyposażone. Niejedno studio telewizyjne czy fotograficzne mogłoby pozazdrościć zgromadzonego tu sprzętu.

– Chcemy, by ludzie w każdym wieku dzięki naszej ofercie odkryli, czy ich to naprawdę kręci. Jeśli chcą to robić, niech tę pasję rozwijają – mówią prowadzący zajęcia.

Nowa rola willi Wagenera

Dom Praktyk Twórczych realizuje cele poprzez:

• działalność pracowni tematycznych z zakresu filmu dokumentalnego, fotografii (analogowej i cyfrowej), projektowania graficznego, grafiki warsztatowej (litografia, linoryt), rysunku, malarstwa, ceramiki, edukacji plastycznej
• kursy semestralne z zakresu sztuk wizualnych
• warsztaty artystyczne
• organizowanie wydarzeń artystycznych i wiele innych

Karolina Kunt, koordynatorka Domu Praktyk Twórczych, podkreśla, że w pierwszym semestrze zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. – Mieliśmy zapisanych sto osób, a to dopiero rozruch! – przyznaje.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Czy Łagów doczeka się sali kinowej?

– Ta gmina zasługuje na taką inwestycję – mówi wicemarszałek Grzegorz Potęga zapraszając na 53. Lubuskie Lato Filmowe. – To paradoks, że tak wyjątkowe miejsce,

Prezydent Gorzowa Wlkp. z absolutorium (FOTO)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki podczas sesji Rady Miasta 18 czerwca otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Miasta. Za udzieleniem absolutorium głosowało 17 radnych, czterech

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content