Marcin Jabłoński: Jesteśmy w terenie i rozmawiamy o przyszłym budżecie Unii Europejskiej (WIDEO)

Ujecie z programu Region Północ nagrywanego w terenie.
Jakie jest stanowisko zarządu województwa lubuskiego w negocjacjach z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ws. podziału pieniędzy dla regionu, jakie są potrzeby lubuskich miast i gmin w zakresie rewitalizacji? O tym wszystkim w kolejnym odcinku magazynu Region Północ. Gościem wyjazdowego odcinka był Marcin Jabłoński członek zarządu województwa lubuskiego.
Piknikowe turnee

W magazynie relacja z pierwszego z cyklu pikników zdrowia, który odbył się w Parku Róż w Gorzowie Wlkp. pod koniec czerwca. – Jeśli będziemy stawiać na profilaktykę, namówimy do badań przesiewowych, do zdrowego stylu życia, to wydamy mniej na leczenie. Uda się wychwycić choroby wcześniej lub uda się im zapobiec – mówi marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak. Lubuskie Pikniki Zdrowia i Profilaktyki odbywają się przez cały okres wakacji. Z kolei Święto Województwa Lubuskiego także w tym roku odwiedza różne miasta i gminy w regionie. W programie mnóstwo atrakcji dla całych rodzin.Odkryć na nowo ulice i skwery


W minionej perspektywie finansowej zrealizowano 30 projektów z zakresu rewitalizacji z różnych poddziałań w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Zainteresowanie ostatnim konkursem w tym zakresie na końcówce wydatkowania środków było ogromne. Z dotacji skorzystał m.in. Sulęcin. W programie relacja z podpisania umowy w tej sprawie. Chodzi o rewitalizację podwórek i skwerów w centrum miasta. W ramach projektu wymiany dachu i okien doczeka się jeden z najstarszych ośrodków kultury w regionie – Sulęciński Ośrodek Kultury – Często jesteśmy w terenie i szukamy kontaktu z samorządowcami. To dobra okazja, aby wymienić poglądy dotyczące teraźniejszości i przyszłości. Ma to znaczenie zwłaszcza teraz kiedy dyskutujemy o przyszłym budżecie związanym ze środkami z Unii Europejskiej. Dlatego chętnie jeździmy. Dzisiaj jest miła uroczystość, bo podpisujemy ważną i bardzo oczekiwaną w Sulęcinie umowę o wartości ponad 10 mln złotych z blisko 9 mln wsparciem z funduszy unijnych. Niezwykle trudny konkurs rozstrzygany przez wiele miesięcy. Tak wiele było dobrych wniosków z całego województwa, tak wielkie były oczekiwania samorządów, że trochę to trwało. Szczęśliwy finał za nami. Dzisiaj jedna z tych umów, podpisana w Sulęcinie, zmieni sporą cześć centrum miasta oraz ważną dla mieszkańców instytucję kultury i sportu. Wierzę, że Sulęcin za kilka miesięcy będzie trudny do poznania, tak duże to powinno przynieść korzyści dla tej miejscowości i takie pozytywne zmiany. Mam nadzieje, że w przyszłej perspektywie takich projektów będziemy mogli zrealizować więcej. Sporo projektów jest przygotowanych bardzo dobrze. One pokazują, że jest wiele miejscowości, które od lat czekają na przemiany związane z infrastrukturą lokalną służącą mieszkańcom na co dzień, mającą wpływ na ich komfort życia – mówi członek zarządu województwa Marcin Jabłoński.

Co dalej z unijnymi pieniędzmi?


W magazynie także o negocjacjach ws. unijnych funduszy dla województwa lubuskiego. Jak już informowaliśmy, jest już podpisana umowa partnerstwa między polskim rządem a Komisją Europejską. Regionu negocjują kształt i alokację na poziomie wojewódzkim głównie środków z funduszu spójności. – Przekazaliśmy ostateczne uwagi, które wnosimy do projektu Kontraktu Terytorialnego dla województwa lubuskiego. Są kwestie sporne, w których się nie chcemy zgodzić z ministerstwem funduszy. Głównie dlatego, że nasz punkt widzenia lepiej odzwierciedla interesy mieszkańców regionu, potrzeby województwa, stwarza większe szanse na rozwój regionalny. Mamy nadzieję, że te negocjacje doprowadzą w krótkim czasie do ostatecznych uzgodnień, że w najbliższym czasie podpiszemy ten kontrakt. Chcielibyśmy aby do końca roku wszystkie formalne kwestie były już za nami, bo mamy rzeczywiście ogromne spóźnienie i ono nie jest wynikiem naszej zwłoki. Niestety te okoliczności wokół polskich pieniędzy pomocowych i unijnych dla naszego kraju są delikatnie mówiąc skomplikowane. Nie wiemy, czy Polska dostanie środki z KPO. Wierzę jednak, że te dla regionów popłyną i że pierwsze konkursy ogłosimy na początku roku – mówi członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.


Na pomoc ukraińskiej gospodarce


Straty w Ukrainie szacowane są na setki miliardów dolarów. Połowa firm zawiesiła działalność. Izby przedsiębiorców jednoczą się, by pomóc. Lubuskie szczególnie wspiera obwód sumski. O potrzebach mówili w piątek, 8 lipca 2022 r., przedstawiciele strony ukraińskiej podczas konferencji „Ukraina – obecna sytuacja gospodarcza i perspektywy udziału polskich przedsiębiorców w procesie jej odbudowy”. Spotkanie odbyło się w Zachodniej Izbie Przemysłowo Handlowej w Gorzowie Wlkp. – jednej z największych organizacji zrzeszających środowisko biznesowe w regionie lubuskim. Relacja z konferencji także w programie Region Północ. Konstantyn Makarenko – prezes Izby Przemysłowo – Handlowej w Sumach mówił jasno: – Miejscowości i cała infrastruktura są zniszczone albo zaraz będą zniszczone. Także w wyniku obrony terytoriów Ukrainy. Potrzeby współpracy są praktycznie w każdym sektorze. Gospodarka zamarła, właściciele firm walczą na froncie. Kobiety prowadzące biznes wyjechały. To będą lata, byśmy odbili się ekonomicznie, dlatego potrzebujemy wsparcia, mamy doświadczenie we współpracy z partnerami z Polski. Są rejony, w które Ukraińcy zaczęli wracać, ale nie można mówić o odbudowie firm na tym etapie.

Zapraszamy do obejrzenia Magazynu Region Północ:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

KS Dozamet uzbroił się na wiosnę (FOTO)

Lider zielonogórskiej okręgówki, nowosolski KS Dozamet, postanowił wejść w piłkarską wiosnę mocnym uderzeniem. Nie było to jednak wydarzenie boiskowe – na konferencji prasowej zaprezentowano bowiem

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content