Najpierw deptak i to już. Szkoły poczekają(WIDEO)

To, że szkoły wymagają remontu widać gołym okiem.
Na ostatniej sesji Rady Miasta Gorzowa Wlkp. dyskusję wywołał punkt dotyczący przesunięcia środków z termomodernizacji Zespołu Szkół Specjalnych nr 14 i Szkoły Podstawowej nr 5 w Gorzowie Wlkp. na przebudowę deptaku wraz z ulicą Wełniany Rynek i Hawelańską. – Moglibyśmy stracić rządowe dofinansowanie – mówi rzecznik miasta i uspokaja, że remonty w szkołach będą wykonane z funduszy europejskich.

Gorzowscy radni ostatecznie zgodzili się na zmiany w budżecie, ale dyskusja była długa. Dla części radnych ta decyzja była nie do przyjęcia – Mówimy tu o chodniku. Mamy powiedzieć dyrektorom szkół, którzy od lat czekali na termomodernizację, że nie będziemy tego robić, bo remontujemy chodnik? Niedorzeczne – mówiła radna Halina Kunicka z Koalicji Obywatelskiej, członkini komisji edukacji. Dyrektorzy szkół podkreślali podczas obrad, że prace termomodernizacyjne są konieczne i to już. – Chodzi o utratę ciepła, o stan elewacji, który jest opłakany. Liczę, że usłyszę jasny harmonogram, kiedy doczekamy się wykonania tych prac – mówił podczas sesji Emil Błaszkowski, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 14 w Gorzowie Wlkp. Chcemy, by miasto wykonało obie inwestycje – mówili radni klubu PiS. Sprawdziliśmy zatem, czy to możliwe?

Tak – odpowiada gorzowski magistrat ustami rzecznika Wiesława Ciepieli. – Jest to zmiana techniczna. 6 mln zł będzie przeznaczone jako wkład własny do przebudowy deptaka, bo na to dziś mamy dofinansowanie rządowe i moglibyśmy je stracić, nie realizując zadania do końca roku. Termomodernizacja obu szkół jest wpisana jako jeden z priorytetowych projektów w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w nowej perspektywie finansowej. Jeszcze nie rozpoczęło się wydatkowanie tych środków z nowej sześciolatki, ale mamy zapewnienie, że środki na ten cel będą. Chcemy zatem zrealizować dwa zadania, tylko wykonać je z innych źródeł finansowania – tłumaczy rzecznik.

Liczymy, że miasto dotrzyma słowa – mówi Ewa Sikorska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Gorzowie Wlkp. – Od kilkudziesięciu lat nie były wykonywane żadne prace przy elewacji. W wielu klasach jest teraz zimno. Chcemy wymienić stare okna. Remont wnętrz nie ma sensu, jeśli nie wykonamy termomodernizacji. Przed nami trudna jesień i zima, wysokie koszty ogrzewania – dodaje.

Realizacja projektu ma być wykonana w ramach nowego unijnego programu dla regionu pod nazwą Fundusze Europejskie dla Lubuskiego w ramach ZIT Gorzów Wlkp.

Więcej w materiale wideo.

https://fb.watch/flvVAJGAD3/

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content