Kameralnie w Międzyrzeczu

Program festiwalu w Międzyrzeczu jest bardzo ciekawy.
VI Letnie Spotkania Kameralne przeniosły się do Międzyrzecza. Na całość składają się cztery koncerty, które gościnnie odbywają się w Szkole Muzycznej w Międzyrzeczu. Pierwszy z nich odbył się w ten weekend. Wystąpiła utalentowana skrzypaczka Barbara Żołnierczyk. Dyrektorem Artystycznym festiwalu w Międzyrzeczu jest wybitny polski pianista Piotr Szychowski.

Na pierwszym koncercie w Międzyrzeczu melomani mogli wysłuchać Bacha, Wieniawskiego, Paganiniego, Chopina. Koncerty rozpoczynają się zawsze o godzinie 17:00. Wydarzenie jest dofinansowane z budżetu województwa lubuskiego. W festiwalu zagrają uznani już i niezwykle cenieni przez krytykę – Szymon Musioł i Marcin Murawski. Koniec to koncert ” Święta miłości kochanej ojczyzny” z okazji Święta Niepodległości.

Rozmowa z Wiesławem Pietruszakiem, prezesem Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej „Sauerianum” – organizatorem całego festiwalu.

Czy to dobrze, że samorządy wspierają kulturę?


Zacznę od pewnej rozmowy, jaką odbyłem z pewnym człowiekiem, przypadkowo zajmującym się kulturą. Ów pan zaczął mi tłumaczyć, dlaczego nie należy w domach kultury promować muzyki Chopina, Wieniawskiego, a już nie daj Boże, Moniuszki. „Nikt tego nie chce słuchać” – uzasadniał. Odpowiedziałem jemu, że Norwida, Słowackiego czy Kochanowskiego też prawie nikt w Polsce nie czyta. Na to ten pan: „ No właśnie! Dziwię się, że to jeszcze się wymaga w szkole”. A ja się zdziwiłem, że ten pan się zdziwił. Dobrze, że samorządowcy mają szerokie horyzonty i zdają sobie sprawę, jak ważna jest kultura danego narodu. Wyraża się to wspieraniem wydarzeń będących promocją polskiej kultury. Tak wydarzyło się w Międzyrzeczu, gdzie od kilku lat organizujemy Spotkania Kameralne. Od trzech lat koncertujemy w gościnnych progach tutejszej Szkole Muzycznej. Lepiej nie mogliśmy trafić. Jak wspomniałem już w tytule, wsparły nas samorządy. Jeden z koncertów sfinansuje starostwo międzyrzeckie, drugi Urząd Marszałkowski. Na trzeci z koncertów wydamy środki pozyskane od darczyńcy. O koncertach będą informowały plakaty, które zobaczą zainteresowani zarówno na terenie miasta, jak i na stronach internetowych starostwa, stowarzyszenia „Sauerianum” oraz Szkoły Muzycznej. Tam też będziemy pisać o tych wydarzeniach. Mamy więc pewność, że w Międzyrzeczu usłyszymy łącznie trzy koncerty, o czym poniżej.

Kim jest Dyrektor Artystyczny festiwalu w Międzyrzeczu?


Od samego początku funkcję Dyrektora Artystycznego pełni pianista niezwykły, osiągający sukcesy głównie poza krajem. Piotr Szychowski należy do najwybitniejszych pianistów swojego pokolenia. Nagrody i wyróżnienia zdobywał już jako dziecko. Potem od 1996 roku uzyskał I Nagrodę i Grand Prix w Koninie, w Ettligen czy Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt, W kolejnej dekadzie zdobył III Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie, I Nagrody w Rzymie i w Bukareszcie. Swoją wysoką klasę potwierdzał w konkursach w Warszawie, Łodzi i Rzymie. Znakomite wyniki w konkursach zaowocowały licznymi nagrodami zarówno władz wojewódzkich, jak i siedmiokrotnie Ministra Kultury. Wśród prestiżowych stypendiów nie zabrakło tych z Bonn – DAAD i z Berlina. Od 2011 roku prowadzi liczne kursy mistrzowskie w kraju, w Niemczech, w Chinach i we Włoszech i zasiada w jury konkursów pianistycznych. W roku 2010 z okazji 777 – lecia Torunia wystąpił wspólnie z Jose Carrerasem. Mapa występów pana Piotra Szychowskiego obejmuje niemal całą Europę i Azję. Pan Piotr Szychowski od kilku lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Muzyki Organowej i Kameralnej „Sauerianum” w Drezdenku i należy do Rady Programowej festiwali organizowanych przez nasze stowarzyszenie. Tylko w ciągu minionej dekady wspólnie zaprojektowaliśmy kilkadziesiąt koncertów, w tym projekt: „Z muzyką klasyczną pod strzechy”, koncerty okolicznościowe na 11 listopada, kolędy i noworoczne, rocznicę urodzin C. K. Norwida „Gorzki to chleb jest polskość”, „Reszkowie – mistrzowie polskiego bel canta”, „Moniuszko – ku pokrzepieniu serc”, „Brat naszego Boga”.

Patronaty honorowe i medialne
Jak wspomniałem w części pierwszej finansowo wsparły nas samorządy. Dodatkowo pani starosta Agnieszka Olender przychylnie odniosła się do naszej prośby o przyjęcie Honorowego Patronatu nad tym wydarzeniem. W chwili obecnej mamy także patronat medialny radia „Zachód” i „Gazety Powiatowej”, w której będziemy informować nie tylko o koncertach, lecz także o tematach poruszanych w ramach konferansjerki. To ciekawy kawałek dumnej polskiej historii, bo akurat w tej dziedzinie mamy osiągnięcia na miarę światową i trochę wstyd, że o tym nie pamiętamy. Partnerem medialnym wydarzenia jest również Lubuskie Centrum Informacyjne.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Ostatni sejmik tej kadencji (FOTO)

Ważniejszymi punktami ostatniego posiedzenie lubuskiego sejmiku kończącej się kadencji było z pewnością odwołanie i powołanie skarbnika województwa. Alicja Woźniak i Tomasz Wojciechowski, za zgodą rady,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content