Jakub Szczepański (Teraz Lubuskie): Psychiatria dzieci i młodzieży powinna być priorytetem (WIDEO)

Województwo lubuskie chce na szeroką skalę wspierać psychiatrię dzieci i młodzieży. Pojawia się coraz więcej projektów, dzięki którym będzie to możliwe. Fot. LCI

Jakie są pomysły, by ratować psychiatrię dzieci i młodzieży w Lubuskiem? Jak nasz region chce wspierać lekarzy wybierających tę specjalizację? Jak Bezpartyjni Samorządowcy i stowarzyszenie Teraz Lubuskie przygotowują się do wyborów samorządowych? Jaki jest cel aliansu Bezpartyjnych z Lewicą w lubuskim sejmiku? Gościem LCI był Jakub Szczepański, wiceprezes stowarzyszenia Teraz Lubuskie.

Kilka tygodni temu radni z klubu Bezpartyjnych Samorządowców oraz przedstawiciele stowarzyszenia Teraz Lubuskie zaproponowali, by województwo szerzej włączyło się finansowo we wsparcie przyszłych lekarzy wybierających specjalizację z zakresu psychiatrii dzieci i młodzieży. Gość LCI przedstawił założenia tego projektu.

-Wszystko wynikło z tego, że w szpitalu w Zaborze, szpitalu psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży, są 83 miejsca, które obsługuje pięciu lekarzy: trzech specjalistów oraz dwóch przebywających na rezydenturze, czyli na specjalizacji. To dramatycznie mało, a szpital jest bardzo duży. Chcemy, żeby więcej młodych lekarzy wybierało specjalizację psychiatrii dzieci i młodzieży. Widzimy dużą zapaść w tej dziedzinie, szczególnie po pandemii i chcemy, aby do wynagrodzenia lekarza specjalizującego się z tej dziedziny było dodatkowe 2500 złotych. Mamy nadzieję, że to zachęci do wybierania tej specjalizacji młodych lekarzy, szczególnie wtedy, kiedy mają do wyboru inne dziedziny niezabiegowe.

Szczepański zwracał uwagę, że takie rozwiązanie może zaspokoić potrzeby specjalistów z tej dziedziny w województwie lubuskim, tym bardziej, że byliby oni zobligowani do pracy w naszym regionie.

 -Chcemy też, aby w tym programie wsparcia zawarta była klauzula, polegająca na tym, że po zakończeniu takiej specjalizacji lekarz będzie pracował w województwie lubuskim nie krócej niż przez 3 lata. Ten okres jest oczywiście krótszy, niż okres pobierania stypendiów, natomiast z doświadczenia wiemy, że jeżeli lekarz spędzi pięć czy sześć lat na specjalizacji w danym miejscu i potem jest jeszcze zobowiązany, żeby tutaj zostać to on już prawdopodobnie w tym czasie założy rodzinę, kupi mieszkanie, ułoży sobie życie… Jesteśmy przekonani, że to sprawi, że w województwie lubuskim będzie dużo więcej lekarzy z tej konkretnej, jakże potrzebnej specjalizacji.

Cała rozmowa:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content