Po pięćdziesiątce rośnie ochota gorzowskiej filii AWF na więcej studentów i środki na inwestycje (WIDEO)

Uczelnia działa w Gorzowie od 1971 roku. Przeszła różne meandry, ale nadal trwa, rozwija się i kształci na kilku kierunkach. – Bez marszałkowskich dotacji byłoby trudno – przyznaje dziekan. Zapytaliśmy o plany na rozwój z okazji jubileuszu.

To najstarsza uczelnia w Gorzowie Wlkp., podczas uroczystości nie zabrakło wspomnień o początkach, o wspaniałych sportowcach, którzy ukończyli uczelnię, a także o historiach związanych z powstawaniem wydziału. -Przeszliśmy wiele meandrów historii, budowaliśmy jednak środowisko akademickie w Gorzowie Wlkp. 51 lat temu byliśmy tu pierwszą uczelnią. Rozwijamy się kształcąc na kierunkach dietetyka, wychowanie fizyczne i fizjoterapia. Największym zainteresowaniem cieszy się dietetyka i fizjoterapia, wychowanie fizyczne jest nieco mniej popularne ze względu na słabe płace w szkołach – mówi dziekan filii w Gorzowie prof. AWF dr hab. Piotr Żurek. Jak podkreślił dziekan, uczelnia ma wiele sukcesów, to nie tylko wspaniali sportowcy, ale również dobra kadra naukowa. – Po raz pierwszy w historii uczelni otrzymaliśmy ostatnio kategorię A w parametryzacji uczelni. W ostatnich trzech, czterech latach działalność naukowa bardzo się rozwinęła – dodaje dziekan.


Jeśli chodzi o wychowanków, jak przyznaje rektor macierzystej poznańskiej uczelni, Gorzów zawsze przebijał Poznań. Nie inaczej jest teraz. – Wybitni medaliści są stąd, z Gorzowa. My mamy nieco więcej punktów jeśli chodzi o działalność naukową, jednak to wy możecie się poszczycić nazwiskami z pierwszych stron światowych mediów w sporcie. Chcemy rozwijać filię, kształcenie na wszystkich kierunkach, marzy nam się także remont głównego budynku uczelni przy ulicy Estkowskiego. Na to chcemy pozyskać środki, bo prace wymagają konsultacji z konserwatorem zabytków – mówił rektor Uczelni prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński.

Materiał wideo (reszta artykułu pod materiałem wideo):


Przypomnijmy. Decyzją Zarządu Województwa Lubuskiego z dnia 8 marca 2022 r., gorzowski AWF otrzymał dotację w kwocie 350 tys. złotych na pokrycie kosztów związanych z prowadzeniem studiów na kierunkach dietetyka i fizjoterapia oraz utworzenie pracowni gastronomicznej. Dofinansowanie pozwoliło na poprawienie warunków nauczania i wzbogacenie oferty edukacyjnej w celu ograniczenia migracji młodzieży do innych ośrodków akademickich. Stworzenie pracowni gastronomicznej to także odpowiedź na potrzeby pracodawców z terenu województwa lubuskiego, z którymi AWF współpracuje w ramach praktyk czy tzw. interesariatu. Ponadto w pracowni będą organizowane warsztaty dietetyczne, prelekcje na temat zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania, gotowania oraz edukacja żywieniowa dla mieszkańców województwa lubuskiego.

Samo uruchomienie kierunku dietetyka również było możliwe dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.
Marszałek województwa lubuskiego gratulowała jubileuszu władzom uczelni podczas wizyty w Gorzowie Wlkp. 23 września. Omówiona została dotychczasowa współpraca z samorządem województwa lubuskiego, który ma duży wkład w rozwój gorzowskiej filii akademii. – Wspieramy uczelnię finansowo przekazując środki na sprzęt i rewitalizację obiektu oraz na prowadzenie nowych wydziałów – wspomina lubuska marszałek.

Wizyta marszałek w ZWKF w Gorzowie Wlkp., zdjęcie: lubuskie.pl


Podczas uroczystości jubileuszu uczelni połączonej z inauguracją roku akademickiego zarząd województwa lubuskiego oraz sejmik reprezentował wiceprzewodniczący Mirosław Marcinkiewicz. – Dołączam się do tych gratulacji. Wspaniały jubileusz. Jestem przekonany, że wsparcie kierunków przez Państwa prowadzonych to dobra decyzja. Inwestujemy w młodych, w sport, zdrowe odżywanie i zdrowy styl życia. Będziemy wpierać w działaniach uczelni do nowej perspektywy finansowej – mówił Mirosław Marcinkiewicz.


Gratulacje uczelni podczas uroczystości złożyli również: Poseł na Sejm RP Krystyna Sibińska, Poseł na Sejm RP Waldemar Sługocki, Senator RP Władysław Komarnicki, Senator RP Wojciech Ziemniak, wiceprzewodniczący gorzowskiej Rady Miasta Jerzy Sobolewski.

Najlepsi kajakarze i kajakarki na świecie studiują w lubuskiem na AWF w Gorzowie Wlkp. Wymienić można Annę Puławską, trzykrotną mistrzynię Europy, mistrzynie Świata, wicemistrzynie olimpijską. Karolinę Naję, choć reprezentuje inny klub, Wiktor Głazunow, Aleks Koliadych, Julia Olszewska. Dzięki wejściu w program Narodowa Reprezentacja Akademicka udało się pozyskać środki umożliwiające tok indywidualny studiów, który uwzględnia roczny plan treningowy poszczególnych zawodników. Ci sportowcy są ambasadorami regionu lubuskiego. Sztandarowym absolwentem uczelni jest dwukrotny mistrz olimpijski Tomasz Kucharski. Obecnie dyrektor Zespołu Szkół Sportowych w Gorzowie. To plejada zawodników sportów wodnych, sportów walki, lekkiej atletyki, medalistów paraolimpijskich.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content