Tłumy na dniu promocyjnym nowego kierunku UZ. W przyszłym roku ruszy inżyniera lotnicza (GALERIA)

Dzień Promocyjny Inżynierii Lotniczej na UZ
Fot. Dariusz Nowak
Setki uczniów liceów i techników z całego regionu zjechały dziś na Uniwersytet Zielonogórski. Z bliska mogli zobaczyć, jak będzie wyglądał nowy kierunek, który uczelnia uruchomi w przyszłym roku. Mowa o inżynierii lotniczej. Powstaje ona przy współpracy z m.in. urzędem marszałkowskim i Aeroklubem Ziemi Lubuskiej.

– Ten zawód będzie popularny. Kadry w obszarach technicznych jest ciągle za mało, dlatego tacy specjaliści są bardzo poszukiwani – mówi o nowym kierunku Marcin Mrugalski, Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą UZ.

Przyszli studenci Wydziału Mechanicznego będą mogli korzystać z nowoczesnych warsztatów oraz laboratoriów. Uniwersytet przygotował dla nich różne specjalizacje. Jedna z nich będzie dotyczyła bezzałogowych statków powietrznych.

Dzień promocyjny odbył się z prawdziwą pompą. Budynek Wydziału Mechanicznego zamknięto wyłącznie dla gości. Uczniowie zwiedzili sale wykładowe i ćwiczeniowe. Przyjrzeli się również maszynom, na jakich być może w najbliższej przyszłości przyjdzie im pracować. Poza tym na zewnątrz budynku ustawiono balon oraz szybowiec. Młodzież z bliska sprawdziła, co czeka na nią, jeśli postanowi studiować w Zielonej Górze.

– Prace nad kierunkiem inżynierii lotniczej trwają od wielu lat. Te działania procentują, co widać chociażby po zainteresowaniu młodzieży. Obecnie jesteśmy już na końcu drogi, mamy zakupione nowoczesne urządzenia i skupiamy się na dopięciu niezbędnych kwestii – Maria Mrówczyńska, Prorektor ds. współpracy z gospodarką UZ

Nowego kierunku nie byłoby bez pomocy zewnętrznych podmiotów. Jednym z nich jest urząd marszałkowski. Samorząd od dawna wspiera powstanie specjalizacji np. poprzez dotacje. Tylko w tym roku przekazał 700 tys. zł na prace związanie z utworzeniem inżynierii lotniczej oraz elektromobilności.

W dniu promocyjnym nowego kierunku wziął udział członek zarządu Marcin Jabłoński, który przy okazji imprezy nawiązał do jedynego portu lotniczego w regionie. – Ten kierunek współgra z naszymi planami w zakresie rozwijania możliwości lotniska w Babimoście. Potrzebujemy kompetentnych fachowców, który będą potrafili pracować na najnowszym sprzęcie. Porty regionalne są pewnego rodzaju przewagą konkurencyjną  – przekonywał członek zarządu Marcin Jabłoński.

Przygotowania do otwarcia inżynierii lotniczej idą pełną parą. W Przylepie powstaje nowoczesny hangar, gdzie przyszli mechanicy lotniczy będą odbywali swoje staże. Uczelnia skupia się również na zabezpieczeniu odpowiedniej kadry naukowej. Jak przekonywali nas przedstawiciele UZ, studenci będą mogli pracować z wybitnymi ekspertami. Dzień promocyjny uchwyciliśmy w obiektywie aparatu. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content