Nowosolski szpital staje się nowoczesny, ekologiczny i… oszczędny! To nie koniec inwestycji w tej lecznicy (WIDEO)

Szpital Nowa Sól - Kotłownia
Fot. Konrad Paszkowski

W nowosolskim szpitalu dzieje się dużo, a przede wszystkim dobrze. Kilka tygodni temu oficjalnie otwarto najnowocześniejszy blok operacyjny w naszym regionie, a na przełomie roku zakończony zostanie projekt modernizacji energetycznej lecznicy. Przebudowa szpitalnej kotłowni możliwa jest dzięki środkom unijnym i wsparciu samorządu województwa.

W październiku br. zarząd województwa zdecydował, że nie jak początkowo zakładano blisko 11, a prawie 14 milionów zł dofinansowania otrzyma szpital w Nowej Soli na energetyczne zabezpieczenie swoich obiektów. Projekt zakłada efektywne wykorzystanie energii cieplnej i elektrycznej, odzysk ciepła ze spalarni odpadów medycznych, obniżenie kosztów ogrzewania obiektów czy, co bardzo ważne, redukcję szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo:

-Sukcesy jakie osiąga ten szpital w ostatnim czasie robią wrażenie. Rozumiemy jak wielkie znaczenie dla poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego Lubuszan ma wspieranie tego szpitala, który jest jednym z najlepszych specjalistycznych szpitali w województwie. Dbamy o środowisko, o przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatycznych, a to właśnie jest taki projekt – mówił Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa.

O tym, że inwestycja była niezbędna do normalnego funkcjonowania szpitala, zapewniała dyrektor placówki, Bożena Osińska.

-Podstawowa rzecz jaka się dokonała to to, że mieliśmy po katastrofie spowodowanej huraganem Ksawery w 2013 roku, problem z samym obiektem. On był warunkowo dopuszczany rok do roku i drżeliśmy notorycznie z napięcia: czy będziemy mieli zabezpieczoną dostawę węgla na zimę. Ten czynnik związany z utrzymaniem ciągłości pracy szpitala, z dostawami ciepła do szpitala to było najistotniejsze – wskazywała.

Szpital Nowa Sól - Kotłowania

Osińska zwracała również uwagę na dwa aspekty, równorzędnie ważne dla szpitala: oszczędności i ekologia. Jak dodawała całkowite zamknięcie tej inwestycji powinno nastąpić w ciągu najbliższych kilku tygodni.

-Już jesteśmy ekologiczni ponieważ dostawa ciepła i pary odbywa się według nowych technologii. Jeszcze zostały prace porządkowe, remontowe, klatki schodowe do pomalowania, pomieszczenia socjalne do zrobienia, takie rzeczy nie decydujące o utrzymaniu ciepła, o dostawach energii cieplnej do szpitala, ale również bardzo ważne. Natomiast ostateczne zamknięcie całego projektu nastąpi na przełomie grudnia i stycznia.

Szpital Nowa Sól - Kotłowania

Poseł Waldemar Sługocki, przywołując wszystkie inwestycje realizowane przez nowosolski szpital w ostatnich latach, wspominał, że nie byłyby one możliwe bez naszej obecności w Unii Europejskiej.

-Działania samorządu województwa, dzięki pieniądzom z budżetu UE, pokazują jak można modernizować i przebudowywać województwo lubuskie w taki sposób, abyśmy zmieniali nie tylko poziom świadczonych usług w zakresie ochrony zdrowia, ale też ekologię, naukę, szkolnictwo wyższe, infrastrukturę i szereg innych obszarów. Fantastyczne jest to, że 1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej i możemy korzystać z tych ogromnych transferów środków z UE, modernizując nasze codzienne życie – podkreślał.

W wydarzeniu udział wzięli również radni województwa: Małgorzata Paluch-Słowińska i Grzegorz Potęga, a także Mariusz Stokłosa – radny powiatu nowosolskiego.

Szpital Nowa Sól - Kotłowania

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content