Rząd obiecywał dużo taniego węgla samorządom. Ale jest problem

Gdzie te tony węgla obiecane przez rząd?
Jak informuje gorzowski magistrat z przyczyn niezależnych od służb miejskich, sytuacja nie jest zadowalająca. Dostawy realizowane przez zewnętrzną, wyznaczoną do tego zadania spółkę, są nieregularne i niewystarczające.

W Gorzowie dotychczas złożono 426 wniosków na węgiel, a miasto sprzedało go 94 osobom. Przyczyny tej sytuacji nie zależą od służb miejskich, wynikają z małej i nieregularnej ilości dostaw. Realizuje je spółka Węglokoks. To ona została wyznaczona do dostaw węgla do miasta. 

Węgiel jest sprzedawany, zgodnie z kolejnością wpływu wniosków mieszkańców. Ze złożonych zapotrzebowań, opartych na liczbie wniosków, na 15 transportów węgla (po 25 ton każdy) do dzisiaj dotarło tylko 6 transportów – i tylko tyle – miasto może sprzedać.

Problemem jest też to, że transporty z dnia na dzień są odwoływane. Szczególnie brakuje węgla – „orzech”. Do dzisiaj Gorzów otrzymał go w ilości niecałych 50 ton.

Pierwsze zapotrzebowanie do spółki Węglokoks, miasto złożyło już 24 listopada br. Nawet ono jeszcze
w pełni nie zostało zrealizowane przez spółkę dostarczającą. 

Oceniając realnie tempo dostaw, można szacować, że do końca roku węgiel może otrzymać około 150 uprawnionych gospodarstw domowych. 

-Nieregularne terminy dostaw powodują brak możliwości przekazania dokładnej daty otrzymania węgla. Miasto nie może dać gwarancji na coś, na co nie ma wpływu- mówi rzecznik prasowy gorzowskiego magistratu Wiesław Ciepiela.

– To kolejna porażka polskiego rządu, najpierw ogłaszanie programu w świetle kamer, teraz problemy, a kto jest winien? Oczywiście samorządy – mówi radny RM Gorzowa Wlkp. Robert Surowiec.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Aktywów Państwowych, zmieniającym rozporządzenie w sprawie ilości paliwa stałego dostępnej dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego, zainteresowani zakupem węgla, będą mogli węgiel niezakupiony do 31 grudnia 2022 r. kupić po 1 stycznia 2023r (łącznie do 3 ton).

Zgodnie z tym przepisem prawnym, po 1 stycznia 2023 r. konieczne będzie ponowienie wniosku. Wtedy zainteresowani zakupem węgla będą mogli zsumować limity z dwóch okresów, jeśli wcześniej wnioski nie zostały zrealizowane. 

Na podstawie informacji z Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content