Jedna działka – jeden budynek pasywny. Prostujemy nieprawdziwe informacje

Tak wygląda wizualizacja budynku pasywnego
Narracja Urzędu Miasta w Zielonej Górze ewidentnie wskazuje na brak znajomości elementarnych zasad budownictwa pasywnego i jego wpływu na otoczenie.

W związku z wypowiedzią wiceprezydenta Krzysztofa Kaliszuka podczas sesji Rady Miasta Zielonej Góry w dniu 25 kwietnia 2023 r. oraz przekazem w mediach dot. zawiadomienia do prokuratury z powodu rzekomo fałszywego wniosku na pozwolenie na budowę (Gazeta Lubuska, 26 kwietnia 2023 r.; Radio Zachód, 29 kwietnia 2023 r.), publikujemy sprostowanie tych informacji:

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze podtrzymuje swoje pierwotne stanowisko, które jest zgodne z prawdą i ze stanem faktycznym. Na działce nr 15/86 planowane jest wybudowanie tylko jednego obiektu – budynku biurowego pasywnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą.  Jest to inwestycja samoistna, dlatego też inwestor złożył wniosek o wydanie pozwolenia na ten właśnie obiekt. Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę zawiera wszystkie niezbędne dokumenty wymagane ustawą Prawo Budowlane, do złożenia których zobowiązany jest inwestor zgodnie z Projektem Zagospodarowania Terenu stanowiącym załącznik do dokumentacji.

Potwierdzeniem powyższego, że procedura pozwolenia dotyczy jednego obiektu, jest fakt, że w budżecie województwa na 2023 rok w Departamencie Geodezji, Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego zabezpieczono kwotę na zakup nowej, innej nieruchomości gruntowej pod budowę inkubatora przedsiębiorczości, od czego uzależniamy wszczęcie postępowania na przygotowanie niezbędnej dokumentacji i późniejszą budowę. Tym samym cała projekcja Urzędu Miasta nie znajduje zupełnie podstaw do wstrzymywania jakichkolwiek uzgodnień dotyczących wydania pozwolenia na budowę zgodnie ze złożonym wnioskiem.

Narracja Urzędu Miasta w Zielonej Górze ewidentnie wskazuje na brak znajomości elementarnych zasad budownictwa pasywnego i jego wpływu na otoczenie. Budynek pasywny wraz z infrastrukturą towarzyszącą z założenia nie może oddziaływać negatywnie na środowisko. Projektowany na potrzeby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze budynek pasywny musi spełniać standardy według kryteriów Passive House Institute w Darmstadt. Zachęcamy władze Urzędu Miasta w Zielonej Górze do zapoznania się z kryteriami tej certyfikacji.

Zachęcamy również do szczegółowego zapoznania się ze złożoną dokumentacją, z której jasno wynika, że przewidywana liczba miejsc parkingowych jest zaprojektowana w technologii geokraty wypełnionej substratem – czyli powierzchni biologicznie czynnych w obrębie 80 proc. powierzchni każdego miejsca parkingowego – a w zakresie obaw co do budowy parkingów podziemnych – do zapoznania się z dołączoną do dokumentów opinią geotechniczną, która potwierdza bezzasadność ich budowy ze względu na bardzo wysoki poziom wód gruntowych. Inwestor nie przewiduje budowy takich obiektów na działce 15/86. Przedłożona dokumentacja i Projekt Zagospodarowania Terenu są zgodne z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko z dnia 10 września 2019 roku.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content