Niezwykła lekcja historii regionu. Przyda się każdemu

Izba pamięci całkiem jak nowa. Fot. Marek Pych
To zabrzmi nieco patetycznie, ale historię Dąbrówki Wielkopolskiej powinien znać każdy mieszkaniec naszego regionu. W tej wsi, niczym w soczewce skupiają się jego dzieje, dzieje pogranicza łużycko-wielkopolsko-lubuskiego, słowem Środkowego Nadodrza.

Okazja ku temu jest wyjątkowa. W sobotę startuje w tej wsi izba pamięci. Niewielka, ale nowoczesna i interaktywna, z potężną dawką wspomnień, czyli żywych, konkretnych ludzi. To reaktywacja powstałej w 1965 roku placówki. Poświęcona jest przede wszystkim walce Polaków o zachowanie polskości, tradycji i kultury tych ziem w czasach zaborów i II wojny światowej.

Zebrane w Izbie eksponaty, materiały oraz dokumenty udowadniają, że mimo ówczesnej przynależności obszarowej do Niemiec, mieszkańcy czuli się Polakami, a manifestowali to właśnie przez kultywowanie pieśni, używanie gwary dąbrowieckiej, strojów. Niespodzianką będzie projekcja filmu z 1965 roku, który nosi nazwę „Izba Pamiątek”. Inne atrakcje to m.in. interaktywny patefon, który odtwarza fragment I Kongresu Polaków w Niemczech, interaktywne okno, po otwarciu którego z głośników usłyszymy dąbrowiecką piosenkę, multimedialne monitory z filmami oraz stół multimedialny przekazany przez samorząd województwa lubuskiego.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content