Lewica o psychiatrii dziecięcej: – Potrzebna jest szybka reakcja!

Lubuski Okrągły Stół Wokół Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży
Lubuski oddział Nowej Lewicy zorganizował konferencję podsumowującą Lubuski Okrągły Stół w sprawie psychiatrii dziecięcej. Rezultatem było aż kilkadziesiąt pomysłów, jak uzdrowić obecną sytuację.

Posłanka Anita Kucharska-Dziedzic podkreślała, jak ważny jest kontekst lokalny przy tego typu zespołach. – Nie tylko te rozwiązania, które trafią do legislacji, za które odpowiadają parlamentarzyści i będą służyły w dłuższej perspektywie, ale też diagnoza największych problemów i potrzeb, które w każdym z województw funkcjonują – mówiła.

– W województwie lubuskim sytuacja jest dramatyczna, zwłaszcza jeśli chodzi o dostęp do specjalistów. Kiedy wydarza się śmierć kogoś, kto jest konsultantem wojewódzkim, od kogo zależą akredytacje, to nagle sypie się cała układanka, która miała służyć dobry młodego pacjenta. Tej układanki nie będzie, bo straciliśmy psychiatrę dziecięcego, który był jedynym w województwie. To są sytuacje dramatyczne, które skutkują dramatami młodych ludzi – komentowała.

– Dziś zdiagnozowaliśmy te konkretne potrzeby, które trafiły do osób odpowiedzialnych za politykę lokalną. Liczymy na szybką reakcję i odpowiedź – dodała.

Kucharska-Dziedzic podkreślała, że pewne rozwiązania faktycznie mogą być rozwiązane przy pomocy tylko i wyłącznie ustaw i rozporządzeń. Chodziło m.in. o przepływ informacji między poradniami.

– Podobnie jest w kwestii ciągłości leczenia młodych ludzi. Jeśli taki człowiek leczy depresję okresu dojrzewania, to nagle może się okazać, że po skończeniu osiemnastu lat musi przestać korzystać z pomocy poradni. I znów będzie musiał długo czekać na kolejną wizytę. W ten sposób zaburza się leczenie – tłumaczyła.

– To są sytuacje, które można rozwiązać jednym pociągnięciem pióra jednego decydenta – skwitowała.

Głos zabrało też młode pokolenie.

Weronika Snoch reprezentująca inicjatywę Nastoletni Azyl podkreślała, że jednym z punktów, na którym najbardziej jej zależało był ten mówiący o obniżeniu wieku, od którego dziecko mogłoby samodzielnie skorzystać z pomocy psychologicznej. – Mam przyjemność pracować z zespołem parlamentarnym przy senacie i współtworzyć projekt ustawy zakładający obniżenie wieku dostępu do pomocy psychologicznej bez zgody rodzica – mówiła.

– Znalezienie dobrego lekarza, z którym złapie się kontakt wcale nie jest takie łatwe – komentowała.

– Jako młodzieżowy sejmik województwa lubuskiego nie wyobrażamy sobie, by takie poważne zagadnienie, tak głęboko dotykające naszych problemów, było poruszane bez naszego wkładu – mówił z kolei Szymon Grzybowski. – Dlatego cieszę się, że razem z Weroniką mogliśmy moderować debatę i dopilnować, by problem zdrowia psychicznego młodych ludzi został poruszony z jak największej ilości stron.
– Widzimy chęć współpracy pomiędzy lekarzami, władzami województwa czy parlamentarzystami. Widzimy też, że problem jest w Lubuskiem zauważany.

Głos zabrała też psycholożka Jolanta Danielak: – Od wielu lat upominam się o dobrze funkcjonującą psychiatrię dziecięcą. To niezwykle istotne, by przypominać wszystkim mieszkańcom lubuskiego, ale też całego kraju, że psychiatria nie jest tylko domeną dorosłych. Bardzo często takiej pomocy potrzebują dzieci i młodzież. Te zapotrzebowanie, wyartykułowane dziś przez specjalistów, jasno przedstawiło, że sytuacja województwa lubuskiego jest krytyczna i musimy jak najszybciej doprowadzić do sytuacji, w której będziemy mieć więcej psychiatrów dziecięcych i dobrze funkcjonujące placówki. Mam nadzieję, że nasze spotkanie nie tylko pokazało problem, ale też wskazało konieczne rozwiązania.

Konferencję zamknął swoją wypowiedzią Paweł Zapeński, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowej Soli. – Dzisiejsze spotkanie odbyło się z inicjatywy młodych ludzi i to jest rzecz niezwykle ważna i warta zauważenia. Bo to właśnie oni widzą swoje potrzeby najjaskrawiej. A politycy mają być narzędziem, by było im w naszym kraju lepiej – mówił.

Zapeński podkreślał, że wszyscy uczestnicy zgodzili się co do tego, że zmiany muszą przyjść i muszą być przeprowadzone mądrze i konsekwentnie. – By wszystkim Polakom, ale też migrantom, było lepiej – mówił. – Zakres problemów dzieci i młodzieży stale się poszerza, musimy być tego świadomi.


Deklaracja dla Zdrowia Psychicznego w ramach Lubuskiego Okrągłego Stołu Wokół Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży:

1. Świadomość i edukacja – promowanie świadomości społecznej poprzez działania edukacyjne
i kampanie informacyjne na temat zdrowia psychicznego i jego znaczenia
2. Zapobieganie i promocja zdrowia – koncentracja na wsparciu społecznym, promocji zdrowego
stylu życia, rozwijaniu umiejętności radzenia sobie ze stresem i budowaniu zdrowych relacji społecznych
3. Wczesne wykrywanie i interwencja – położenie nacisku na wczesne diagnozowanie problemów
ze zdrowiem psychicznym i podejmowanie interwencji w celu zapewnienia odpowiedniego wsparcia
4. Dostępność usług – zapewnienie szybkiego dostępu do usług ochrony zdrowia psychicznego poprzez inwestycje w infrastrukturę, zapewnienie odpowiedniej liczby specjalistów, zwiększenie liczby miejsc
5. Wsparcie rodziców i opiekunów – uruchomienie cykli szkoleń uczących krytycznego obserwowania
i szybkiego reagowania oraz budowania wśród dzieci i młodzieży poczucia własnej wartości
6. Międzysektorowa współpraca – promowanie międzysektorowych działań w zakresie ochrony zdrowia, edukacji, rodziny, działalności organizacji pozarządowych oraz instytucji państwowych
7. Brak stygmatyzacji problemów zdrowia psychicznego – promowanie otwartości, empatii
oraz zrozumienia w stosunku do najmłodszych zmagających się ze stawianymi przed nimi wyzwaniami.
na specjalizacjach medycznych z zakresu psychiatrii oraz utrzymywanie telefonów i czatów wsparcia

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Ostatni sejmik tej kadencji (FOTO)

Ważniejszymi punktami ostatniego posiedzenie lubuskiego sejmiku kończącej się kadencji było z pewnością odwołanie i powołanie skarbnika województwa. Alicja Woźniak i Tomasz Wojciechowski, za zgodą rady,

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content