Lubuskie świętowanie rozpoczęte! (GALERIA, WIDEO)

– Wolność, kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem! Tu jest Lubuskie! – tymi słowami marszałek Elżbieta Anna Polak przywitała wschowian podczas Święta Województwa Lubuskiego.

Za nami pierwsza z aż dziewięciu odsłon Święta Województwa Lubuskiego 2023. Już drugi rok z rzędu świętowanie odbywa się nie w stolicach regionu, a w kilku mniejszych miejscowościach, jak lubuskie długie i szerokie. W sobotę (10 czerwca) cykl imprez otworzyła Wschowa, niewielki miasto na skraju regionu o niesamowicie bogatej historii.

Na gości i mieszkańców czekały różne atrakcje, m.in. pokaz wybijania monet czy wycieczki z przewodnikiem, z których można było dowiedzieć się, że to właśnie we wschowskiej Farze, Kazimierz Wielki wziął swój czwarty ślub.

Działo się też na scenie, na pl. Kosynierów. Liczną publiczność przywitała Orkiestra Maestoso działająca przy Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie. Później, podczas oficjalnego otwarcia na scenie pojawiła się marszałek Anna Elżbieta Polak w towarzystwie burmistrza Wschowy Konrada Antkowiaka, senatora Wadima Tyszkiewicza oraz radnego sejmiku Grzegorza Potęgi.

– Lubuskie pozdrawia królewską Wschowę! – przywitała gości pani marszałek. – Wolność, kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem! Tu jest Lubuskie! – dodała, a pierwsze z tych haseł nie było przypadkowe, bo za sceną do wejścia szykował się kultowy zespół Chłopcy z Placu Broni.

Radny Potęga przypomniał, że jednym z przebojów “Chłopców” jest też „O! Ela”. – Szanowny zespole, poproszę dziś o dedykację specjalną dla pani marszałek i ewentualną zmianę słów. Zamiast „straciłaś przyjaciela” możemy zaśpiewać “zyskałaś przyjaciela” lub przyjaciół. Tutaj we Wschowie – zaapelował.

Pani marszałek podkreślała też, że Wschowa jeszcze bardziej zbliżyła się do reszty lubuskiego, od czasu gdy władzom województwa, przy pomocy środków europejskich, udało się wybudować most w Milsku. – Świętujemy we Wschowie, bo chcemy pokazać, że dbamy o integrację z regionem lubuskim. To jest bardzo dobry dzień, by spotkać się z mieszkańcami i przekazać im gorące pozdrowienia – mówiła.

– Bardzo się cieszę, że władze województwa wybrały Wschowę! – komentował burmistrz Antkowiak.

Po Chłopcach z Placu Broni publiczność rozgrzała jedna z największych gwiazd polskiej piosenki, Anna Wyszkoni, Wokalistka obecna jest na polskiej scenie od ponad ćwierć wieku i może pochwalić się imponującą liczbą nagród, przebojów i sprzedanych płyt.

Gdzie i kiedy będziemy jeszcze świętować?

– Żary (24 czerwca)
– Krosno Odrzańskie (8 lipca)
– Strzelce Krajeńskie (15 lipca)
– Lubniewice (29 lipca)
– Bytom Odrzański (12 sierpnia)
– Sulechów (26 sierpnia)
– Przytoczna (26 sierpnia)
– Żagań (17 września).

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content