Gala Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej (RELACJA WIDEO, TRANSMISJA Z GALI)

Finałem pierwszego dnia Polsko-Niemieckich Dni Mediów było ogłoszenie wyników i gala Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. Większość materiałów dotyczyła wojny, uchodźców i odrzańskiej katastrofy. I trudno się dziwić, gdyż ludzie żyli tymi tematami nie tylko na obu brzegach granicznej rzeki.

Gala, która odbyła się w zielonogórskim teatrze rozpoczęła się od mocnego i bardzo symbolicznego akordu. Koncertu Polsko-Niemieckiej Orkiestry Młodzieżowej, która obchodzi właśnie 50. Urodziny. Uczniów polskich i niemieckich szkół muzycznych towarzyszył dziecięcy chór. Wspólne wykonanie „Ody do radości” miało wymiar symboliczny.

– Szanowni państwo, drodzy goście – jak sami widzicie, my tutaj współpracujemy koncertowo. – mówiła podczas uroczystości marszałek Elżbieta Anna Polak. – Tegoroczne Polsko-Niemieckie Dni Mediów zdominowały trzy słowa: wojna, dezinformacja, Odra. Trudne słowa, ale również bardzo trudne rozmowy, które dzisiaj mamy częściowo za sobą i trudne okoliczności. Ale my tutaj doskonale wiemy, że dialog jest podstawą dobrych relacji polsko-niemieckich. Bo tak jak powiedział patron tej nagrody dziennikarskiej, Tadeusz Mazowiecki, możemy się spierać, możemy się różnić, ale nie możemy się nienawidzić. My tutaj, w regionie lubuskim, jesteśmy spadkobiercami cywilizacji Odry. Lubuskie jest regionem progresywnym, po stronie Europy, praw obywatelskich i prawdziwych wartości. Doskonale wiemy – tak jak powiedział przed laty Władysław Bartoszewski – prawda leży tam, gdzie leży.

O prawdzie i dziennikarzach mówił również Dietmar Nietan, koordynator rządu federalnego ds. niemiecko-polskiej współpracy międzyspołecznej i transgranicznej podkreślając znaczenie demokracji i prawa do różnorodności.

– Nie można dzisiaj bardziej wyraźnie powiedzieć, na czym polega demokracja – podkreślił. – Ludzie są różni i to dobrze, każdy człowiek jest unikatem. Zawsze wtedy, kiedy demokracja jest zagrożona, można rozpoznać to po tym, że rządzący próbują zamknąć usta mediom albo wywrzeć na nie wpływ. Cieszę się, że będziemy mogli nagrodzić wspaniałych dziennikarzy, którzy nie malowali świata na czarno-biało. Cieszę się, że mamy zaangażowanych dziennikarzy – zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.

Zapraszamy na relację z pierwszego dnia Polsko-Niemieckich Dni Mediów:

Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego 2023 otrzymali:

Katarzyna Kojzar za reportaż „Rzeka płynie i umiera. Czy walka o Odrę jest z góry przegrana?” wręczyła Irene Hahn-Fuhr, członkini Zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Juror w kategorii Prasa Uwe Rada uzasadniałł werdykt mówiąc: – Reportaż Katarzyny Kojzar to hołd dla społeczeństwa obywatelskiego, które nie odpuszcza. Przede wszystkim jest to jednak hołd dla rzeki, którą wielu odkryło na nowo i nauczyło się doceniać dopiero w czasie pandemii”.

W kategorii Radio nagrodę za reportaż „Życie po ucieczce – Ukrainki i Ukraińcy w Polsce”, wyemitowany w rozgłośni Deutschlandfunk z redakcji Hintergrund otrzymali Ernst-Ludwig von Aster i Anja Schrum. Juror w kategorii Radio Michael Elgass podkreślił w laudacji, że „zastosowanie nastrojowej muzyki, oryginalnego dźwięku i obrazowych opisów pozwoliło zabrać słuchaczki i słuchaczy do świata uczuć uchodźców i pomagających, [przy czym] nie pominięto […] krytycznych wypowiedzi i poglądów, takich jak obiecane, ale często niedocierające wsparcie finansowe państwa dla pomagających, czy przeciążone systemy opieki społecznej, szpitale i szkoły”.

Telewizja to Arkadiusz Wierzuk i reportaż „Niemieckie dylematy“, dla magazynu „Czarno na białym” w telewizji tvn24. Odebrał statuetkę z rąk Corneliusa Ochmanna, dyrektora Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Jurorka Alicja Rucińska podkreśliła w uzasadnieniu, że „jury doceniło tę pracę (…) za jej tempo i rytm, które mimo trudnego tematu utrzymują uwagę widza. Zdjęcia, rozmówcy, pytania, konstrukcja i montaż – wszystko to składa się na kompletne dzieło, które osiąga swój cel – prowokuje i zmusza do dyskusji”.

Była też kategoria Nowe formy dziennikarskie. Tutaj nagrodę otrzymał zespół MDR Sachsen, redakcja Mensch, Nachbar w składzie Franziska Hentsch, Petr Kumpfe, Tomasz Sikora, Holger Lühmann, Peggy Wolter, Roman Nuck, Stefan Schmidt. Juror w tej kategorii mówił o zwycięskim materiale: „Sposoby na wyjście z kryzysu – Jak to robią sąsiedzi?” to „imponująca praca zespołowa na temat, który do dziś nie pozostawia nikogo obojętnym. W pełni wykorzystano w niej możliwości klasycznej strony internetowej, powstał blok tematyczny z prawdziwego zdarzenia. Ponadto zespół redakcyjny dowiódł, co może zrobić publiczna rozgłośnia radiowa i że ma to swoją wartość”.

Wreszcie ostatnia kategoria to Dziennikarstwo lokalne na pograniczu. Nagrodę w tej kategorii Mateuszowi Pojnarowi, wyróżnionemu za materiał „Lekcja na pograniczu” wręczyła lubuska marszałek Elżbieta Anna Polak. Juror w kategorii Prasa Marcin Torz mówił w laudacji o zwycięskiej pracy: „Lekcja na pograniczu” świetnie pokazuje, jak dużo pracy zostało wykonane pomiędzy sąsiadami – Polską a Niemcami. Pracy, której efektem będzie wzajemne zrozumienie, zaufanie, ale też jeszcze efektywniejsza współpraca”.

Ze 150 nadesłanych zgłoszeń 65 to prace prasowe (40 polskich i 25 niemieckich), 17 radiowe (9 polskich i 8 niemieckich), 20 telewizyjne (3 polskie i 17 niemieckich), 27 to prace w kategorii Nowe formy dziennikarskie (11 polskich i 16 niemieckich), w kategorii „Dziennikarstwo lokalne na pograniczu” zgłoszono 21 prac (11 polskich i 10 niemieckich).

Finałem gali było przekazanie berła, symbolu organizacji Polsko-Niemieckich Dni Mediów. Marszałek Elżbieta Anna Polak przekazała je Susanne Bowen, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki, Kultury, Spraw Federalnych i Europejskich Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Ten niemiecki kraj związkowy w 2024 r. będzie gospodarzem dni mediów oraz gali wręczenia nagród.

Zapraszamy do obejrzenia retransmisji z gali:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content