I Ty możesz starać się o dofinansowanie swojego projektu. Do wzięcia ponad 88 mln euro. Ważny jest pomysł

We wtorek w Sali Kolumnowej urzędu marszałkowskiego odbyło się kolejne z cyklu szkoleń poświęcone Programowi Współpracy Interreg Brandenburg – Polska 2021-2027. Wzięli w nich udział potencjalni beneficjenci oraz osoby, które udzielają wsparcia w zabiegach o przyznanie euro.

– Pieniądze z programu Interreg są uzupełnieniem funduszy regionalnych, dla przypomnienia wynoszą one w tej transzy 915 mln euro tłumaczy wicemarszałek lubuski Marcin Jabłoński. – W tym przypadku mamy do czynienia z 88 mln euro przeznaczonymi na projekty po polskiej i niemieckiej stronie granicy. Jest to ważne zwłaszcza w wymiarze transgranicznym, te pieniądze tworzą podwaliny pod wiele inwestycji infrastrukturalnych jak uruchomienie promów, dyskusja o mostach, turystyce, kultura. Często w ślad za tymi projektami idą inicjatywy biznesowe. Ten dialog jest szczególnie ważny w sytuacji, gdy temat współpracy polsko-niemieckiej staje się, powiedzmy, mniej modny. Chcielibyśmy pokazać, że współpracę warto jest rozwijać, pielęgnować.

Bezgraniczna pomysłowość

Trwa pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Współpracy Interreg VI A Brandenburg – Polska 2021-2027. Do wzięcia jest blisko 30 mln euro na projekty dotyczące ekologii, edukacji, nowoczesnych technologii, turystyki. Projekty powinny dotyczyć jednego z czterech priorytetów. Pierwszy to „Innowacyjne pogranicze – transfer wiedzy i technologii na rzecz innowacyjnych rozwiązań”. Drugi to „Odporne i zrównoważone pogranicze – zmiany klimatu różnorodność biologiczna”, a trzeci „Atrakcyjne pogranicze – edukacja, kultura i turystyka”. Wreszcie nazwa czwartego priorytetu brzmi: „Pogranicze dialogu – współpraca mieszkańców i instytucji”.

– Te wnioski i te projekty są trochę trudniejsze od tych regionalnych, co wynika ze specyfiki programu – dodaje wicemarszałek. – Są one refinansowanie po wykonaniu zadania, co wymusza całej inżynierii fianasowej, bowiem pieniądze trzeba zdobyć, pożyczyć, wydać, aby odzyskać je po zakończeniu. Podczas tych szkoleń chcemy pokazać dobre praktyki, zapewnić wsparcie i przygotować do pozyskania tych pieniędzy. A dofinansowanie projektów może sięgać nawet 80 proc.

Wnioski online

Wnioski można składać do 30 czerwca, do godz. 23.59. Muszą być złożone online przez partnera wiodącego za pośrednictwem platformy Jems. Wniosek o dofinansowanie wypełnia się w systemie Jems w dwóch językach programu – niemieckim i polskim. Obie wersje językowe muszą mieć taką samą treść. Dostęp do systemu Jems:  https://www.jems.interreg-brandenburg-polska.eu/no-auth/login albo za pośrednictwem strony Programu Jems Helpdesk: Jems.Helpdesk@MDFE.Brandenburg.de

Dalsze informacje są dostępne w Podręczniku programu oraz w Programie współpracy. Projekt wybiera komitet monitorujący, a termin zostanie ogłoszony po zakończeniu procedury (prawdopodobnie w grudniu 2023).

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content