Po ulewie, koncerty w słońcu. To niezwykła moc Lubniewic (WIDEO, ZDJĘCIA)

Fot. Paweł Wańczko
-Lubniewice nas zobowiązują, żebyśmy się po prostu kochali – mówiła marszałek województwa lubuskiego podczas kolejnej odsłony Święta Województwa Lubuskiego. Po zabawie w Krośnie Odrzańskim, na plaży w Długiem, parku w Żarach i we Wschowie przyszła kolej na Lubniewice! Goście święta przeczekali ulewny deszcz. Koncerty przyciągnęły tłumy. – Mamy co świętować – mówili organizatorzy.

Obchody Święta Województwa Lubuskiego w Lubniewicach odbywały się tuż przy tamtejszym zamku. Lubuszanie i turyści zobaczyli na dziedzińcu zabytkowe auta, poćwiczyli zumbę i posłuchali lokalnych artystów. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, wśród nich m.in. teatr. – Jesteśmy tutaj także dzięki gościnności księcia Jana Lubomirskiego, jego małżonki Heleny i ich córeczki, malutkiej Elżbiety – gospodarzy pięknego zamku – powiedziała podczas zapowiedzi koncertów marszałek Polak.


Wiele powodów do dumy


-25 lat samorządu województwa lubuskiego to jest doskonała okazja, żeby spotkać się z mieszkańcami w pięknych zakątkach naszego regionu, porozmawiać o ważnych sprawach regionu, o tym, co nas dzisiaj dotyka. Jest to także okazja do podsumowań. To dobrze, że powstał region lubuski, że nam się to udało. Ludzie mają poczucie szczęścia, relacje między Lubuszanami też się poprawiły, bo przecież pamiętamy jaka była konkurencja między Zieloną Górą a Gorzowem. My dbamy o zrównoważony rozwój. Udało się sfinansować wiele inwestycji w ramach Strategii Rozwoju Województwa. Zadbaliśmy o szpitale, powstało Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze, hematologia i radioterapia w Gorzowie Wlkp., bazy pogotowia lotniczego, połączyła nas S3. Jest już nam do siebie bliżej, zadbaliśmy też o dostępność transportową i teleinformatyczną, a przede wszystkim o jakość życia, o silne społeczeństwo – mówiła w wywiadzie dla LCI Elżbieta Anna Polak, marszałkini województwa lubuskiego i dodała – dbamy o nasze dziedzictwo w obszarze kultury. Lubniewice są doskonałym przykładem, w jaki sposób. Rewitalizacja parku wykonana w ramach funduszy europejskich. To też jest prawdziwa legenda, jest to miejsce miłości. Piękna przyroda przyciąga, piękne jeziora lubuskie i mam wciąż takie wrażenie, że w naszym regionie wiele miejsc jest wciąż nieodkrytych.


Współpraca przede wszystkim


-Wszyscy powinniśmy współpracować, zwłaszcza ten sektor prywatny. Ja się bardziej poczuwam nie tylko jako sektor prywatny, ale bardziej jako prezes Fundacji Książąt Lubomirskich, my działamy rodzinnie jakieś 500 lat. Trochę dłużej niż region lubuski. Dla mnie jest to ogromnie ważne, aby mając taki ładny i tak ciekawy obiekt – otwierać go i pokazywać ludziom. Mając nazwisko tak historyczne czuję się trochę kustoszem historii zarówno rodziny jak i historii Polski. Należy pokazywać tę polskość i my to robimy, ponad 200 lat temu zakładaliśmy Ossolineum. W tym roku jest dwusetna rocznica założenia Muzeum Książąt Lubomirskich przez mojego wuja. To były wszystko właśnie organizacje oddolne, samorządowe, które miały na celu wspierać polskość, regiony. Jestem bardzo szczęśliwy, że przebywa u nas tylu gości, byle więcej – mówił nam książę Jan Lubomirski-Lanckoroński, biznesmen i przedsiębiorca, prezes Grupy Landeskrone i Fundacji Książąt Lubomirskich.

-Jest to przykład ciekawej współpracy między Urzędem Marszałkowskim, księciem Janem Lubomirskim-Lanckorońskim, gminą Lubniewice. Współpraca ta pokazuje ciekawą lokalność rzemiosła, produktu, usługi. To bardzo fajny i ważny dzień dla gminy – dodaje burmistrz Lubniewic Radosław Sosnowski.

Wspólnota łączy


-Widać, że ludzi jest bardzo dużo i to jest najważniejsze. Wydaje się, że formuła podróżującego święta województwa lubuskiego się sprawdza. Ta obecność lubuszan jest najistotniejsza – podkreśla Wacław Maciuszonek, przewodniczący sejmiku województwa lubuskiego był obecny na święcie regionu w Lubniewicach. Podobnie jak wiceprzewodniczący Mirosław Marcinkiewicz – To jest piąte święto województwa lubuskiego w terenie, świętujemy, bo mamy co. Jest to efekt 25 lat pracy samorządu i jego mieszkańców Dobrze wykorzystujemy te możliwości, które reforma stworzyła – dodaje.


Mimo ogromnej ulewy podczas święta… tuż przed koncertem zespołu 5 Rano z Łukaszem Łyczkowskim na czele – wyjrzało słońce.


O 21.00 zagrała gwiazda wieczoru – zespół De Mono. Nie zabrakło fanów zespołu.

Zdjęcia: K.Kozińska, P. Wańczko lubuskie.pl. R.Sujak wlubuskie.pl


Gmina Lubniewice jest jedną z najmniejszych, lecz prężnie rozwijających się gmin województwa lubuskiego. Jej atutami są specyficzny uzdrowiskowy mikroklimat oraz dobrze rozwinięta sfera usług turystycznych, które przyczyniły się do tego, że od lat Lubniewice zwane są TURYSTYCZNĄ PERŁĄ WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO.


Malowniczo położone Lubniewice na przesmyku dzielącym dwa jeziora Lubiąż i Krajnik, pośród bezkresnych lasów od lat przyciągały rzesze turystów. To tutaj swój początek biorą liczne szlaki piesze i rowerowe poprowadzone przez najatrakcyjniejsze przyrodniczo zakątki ziemi lubniewickiej jak: Rezerwat Przyrody „Janie im. Włodzimierza Korsaka” czy Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Uroczysko Lubiewsko”.

Dla miłośników koni Lubniewice gwarantują niepowtarzalną przygodę w siodle – do dyspozycji jest kilka stadnin koni. Barwna historia Gminy Lubniewice zapisała się na jej kartach licznymi zabytkami, z których najbardziej charakterystyczne są pałace – zarówno te położone w Lubniewicach jak i w Rogach, Jarnatowie czy Gliśnie. Miłośnicy spacerów w romantycznej scenerii z całą pewnością będą usatysfakcjonowani przechadzając się Parkiem Miłości Michaliny Wisłockiej.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content