Torzym: Zaoszczędzą miliony rocznie. Zyskają pacjenci, szpital i środowisko! (WIDEO)

Fot. Dariusz Nowak
Termomodernizacja szpitala w Torzymiu robi wrażenie na wiele sposobów. Ta ogromna inwestycja będzie kosztować prawie 18 mln zł. Dzięki niej szpital zaoszczędzi aż 1 mln kWh energii rocznie. Zyskają też pacjenci, bo poprawią się warunki leczenia. Inwestycja nie byłaby możliwa bez wsparcia unijnego. Umowę z dofinansowaniem do Torzymia przywiózł członek zarządu Marcin Jabłoński.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo:

– To dobrze zainwestowane pieniądze i kolejny tego typu projekt. Przyczyniamy się do ochrony klimatu, ale znaczenie mają także aspekty ekonomiczne. Szpital zoptymalizuje wykorzystanie energii. To wszystko pozwala przeznaczać większe środki na leczenie pacjentów i przychodzić Lubuszanom z pomocą, kiedy tego potrzebują – mówi o termomodernizacji torzymskiego szpitala członek zarządu Marcin Jabłoński.

Na termomodernizację Lubuski Szpital Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu wyda niespełna 18 mln zł. Z tego aż 15 mln zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej. Za te pieniądze lecznica m.in.: zbuduje nową kotłownię oraz wymieni stolarkę okienną i drzwiową, co pozwoli zaoszczędzić 1 mln kWh energii rocznie, a emisja gazów cieplarnianych spadnie o aż 48 tys. ton w skali roku! Wartością dodaną jest poprawa wyglądu budynków. Stara elewacja odzyska blask i będzie cieszyć oko.

Po modernizacji rachunki szpitala obniżą się o kilkaset tysięcy złotych rocznie Foat. Łukasz Wawer
Po modernizacji rachunki szpitala obniżą się o kilkaset tysięcy złotych rocznie Fot. Łukasz Wawer

– To kolejny etap termomodernizacji. Inwestycja ma kilka wymiarów. W szpitalu poprawią się ogólne warunki dla pacjentów. Zyskamy też w wymiarze finansowym. Wygenerowane oszczędności możemy przeznaczyć na podnoszenie standardów leczenia. Poza tym istotny jest aspekt związany z ochroną środowiska – wylicza Katarzyna Lebiotkowska, prezes Lubuskiego Szpitala Pulmonologiczno-Kardiologicznego w Torzymiu.

Znaczenie regionalnej inwestycji doceniają nie tylko lubuscy samorządowcy, ale także parlamentarzyści. Z jednej strony cieszy ich skala unijnego wsparcia, ale z drugiej złości brak środków z KPO, dzięki którym takich projektów mogłoby być znacznie więcej.

– W Lubuskiem potrafimy dobrze gospodarować środkami z UE, czego przykładem jest inwestycja w Torzymiu. Natomiast strasznie jestem zirytowany, że rząd PiS tak źle prowadzi politykę, igra z ogniem w kontekście relacji Polski z UE. Zarzewiem konfliktu pozostaje łamanie przez rząd polskiej konstytucji. W tym kontekście naruszamy zasadę praworządności, co uniemożliwia transfer środków z Krajowego Planu Odbudowy. Przypomnę, według cen z ubiegłego roku są to 153 mld zł, które spowodowałyby, że na Ziemi Lubuskiej powstałoby co najmniej kilkadziesiąt potrzebnych inwestycji – tłumaczy poseł Platformy Obywatelskiej Waldemar Sługocki.

Od lewej: senator Władysław Komarnicki, poseł Waldemar Sługocki, prezes Katarzyna Lebiotkowska, członek zarządu Marcin Jabłoński
Od lewej: senator Władysław Komarnicki, poseł Waldemar Sługocki, prezes Katarzyna Lebiotkowska, członek zarządu Marcin Jabłoński

Po zakończeniu inwestycji szpital w Torzymiu obniży rachunki za ogrzewanie o ponad 100 tys. zł rocznie. Prawie do zera spadną opłaty za energię elektryczną zużytą na potrzeby produkcji ciepła. Inwestycyjne starania lecznicy docenia senator Władysław Komarnicki, który przy okazji wspomina zasługi szpitala w okresie pandemii koronawirusa.

– Kiedy szalał koronawirus, zarząd szpitala i lekarze stanęli na wysokości zadania – uważa Władysław Komarnicki – Dzisiaj jestem bardzo szczęśliwy, bo szpital prężnie się rozwija, czego dowodzi podpisana umowa na termomodernizację – dodaje senator.

Warto wziąć przykład z torzymskiego szpitala i sięgnąć po unijną dotację. W najbliższych latach urząd marszałkowski rozdysponuje bowiem kolejne setki milionów złotych wsparcia na różnego typu inwestycje. – Mamy już ogłoszony harmonogram konkursów, pojawią się nowe możliwości. Wierzę, że uda się jeszcze zrealizować wiele projektów takich jak ten w Torzymiu. Jako region sprawnie i szybko dysponujemy środkami unijnymi – podsumowuje członek zarządu Marcin Jabłoński.

Termomodernizacja torzymskiego szpitala obejmie 4 budynki.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content