Partnerstwo Żagania, Żar i Iłowej dopracowuje swoją strategię

Fot. Paweł Wańczko/lubuskie.pl
Żary były kolejnym przystankiem na trasie spotkań z lubuskimi partnerstwami samorządowymi. 17 stycznia 2024 r. w urzędzie miasta omówiono szczegóły porozumienia Żarsko-Żagańskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego

– Są państwo jednym z dwóch porozumień miast średnich z dużymi ambicjami. To zróżnicowane środowisko – obok Żar i Żagania są także gminy wiejskie i Iłowa – zwrócił uwagę Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego. – Pamiętam państwa dużą aktywność poprzez dyskusje w wymiarze terytorialnym. Mam nadzieję, że dalej będą państwo aktywni i zmobilizowani do tego, by realizować swoje projekty. Naszym celem jest przypomnieć, o co w tym wszystkim chodzi i podkreślić, jaki jest timing naszych wspólnych działań. Będziemy państwa trochę dyscyplinować, jeśli będzie taka potrzeba, bo od tego, co zrobią poszczególni członkowie drużyny, jaką jest partnerstwo samorządowe, zależy wynik wszystkich – powiedział marszałek.

Partnerstwo Żarsko-Żagańskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego tworzą miasta Żary i Żagań oraz trzy gminy: Żary, Żagań i Iłowa. Liderem w tym porozumieniu są Żary. Partnerstwo ma do dyspozycji ponad 16,3 mln euro. Wykorzysta te środki m.in. na cyfryzację i e-usługi, mobilność miejską, edukację i włączenie społeczne.

– Od paru miesięcy jesteśmy już gotowi do tego, by przystąpić do realizacji projektów w rozumieniu wymiaru terytorialnego. Dlatego zdecydowaliśmy się na tour po województwie. Pokazujemy, że jesteśmy elastyczni, mobilni, poznajemy przy okazji cały region – dodał marszałek Marcin Jabłoński.

Urząd Marszałkowski czeka na strategię partnerstwa

Podstawą do realizacji projektów ze środków unijnych przeznaczonych na tzw. wymiar terytorialny jest przygotowanie strategii partnerstwa samorządowego. – Oczekujemy, że złożą państwo dokument niezwłocznie, aczkolwiek termin na akceptację, ostateczne przyjęcie go przez Zarząd Województwa Lubuskiego, to grudzień 2024 r. Później można go aktualizować, zmieniać, poddawać ewentualnym modyfikacjom – przypomniała Sylwia Pędzińska, dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej Urzędu Marszałkowskiego.

Strategia będzie oceniana w trybie uzgodnieniowym i ustawowym. Pierwszy etap to preselekcja projektów, czyli sprawdzenie, które z nich kwalifikują się do wsparcia. Następnie Urząd Marszałkowski przekazuje partnerstwu uwagi, co należy poprawić. W trybie ustawowym strategia terytorialna musi być już przyjęta przez radę bądź rady gmin.

Gotowa strategia to kwestia kilku tygodni

Przedstawicielka lidera partnerstwa samorządowego – burmistrz Żar Danuta Madej – zapowiedziała, że strategia terytorialna porozumienia będzie przygotowana w ciągu najbliższych tygodni. – My i nasi partnerzy wraz z pracownikami nie zasypywaliśmy gruszek w popiele. Uważam, że już sporo kwestii mamy między sobą uzgodnionych. Niezmiennie ważną kwestią jest to, żebyśmy się dogadali, co każdy z nas chce zrobić dla swojej gminy i żeby była pewna integralność tych działań. Proszę, aby nie martwili się państwo o Żarsko-Żagański Obszar Funkcjonalny – przekonywała burmistrz.

Do prac nad strategią Żarsko-Żagańskiego Obszaru Funkcjonalnego przystąpiono jeszcze w 2020 roku. Powstała wówczas diagnoza obszaru, po czym rozpoczęło się przygotowywanie planu działań. Był on gotowy na koniec 2021 roku. Z końcem 2023 r. zmienione zostało porozumienie międzygminne, a następnie ruszyły prace nad nowym dokumentem. – Musimy przerobić ten stary dokument tak, aby spełnić warunki, których państwo od nas oczekują. I oczywiście dopasować strategię do celów, które są określone w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego – tłumaczył naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej i Promocji Urzędu Miasta w Żarach Ireneusz Brzeziński.

– Zaczęliśmy się zastanawiać, w jaki sposób przygotować te dokumenty, aby były one zintegrowane i jednocześnie miały wartość dla naszych gmin. Szukaliśmy kompromisów. Przedstawiliśmy swoje przemyślenia w postaci spisu dokumentów. Jednocześnie poszczególne gminy zaczęły pisać swoje fiszki. Często jest tak, że nie wyglądają one na zintegrowane, ale zintegrowane są. Podam prosty przykład: ścieżki rowerowe. Zanim zgłosiliśmy w fiszkach poszczególne ścieżki rowerowe, wcześniej zrobiliśmy koncepcję ścieżek dla całego obszaru. Niektóre z tych ścieżek mamy daleko posunięte w projekty, bo na przykład, jeśli chodzi o Żary, najbardziej istotna dla nas ścieżka to ul. Kilińskiego. Z częścią ścieżek rowerowych możemy już startować. Podobna sytuacja jest u naszych partnerów. Moim zdaniem elementem spinającym wszystkie projekty powinien być projekt o charakterze promocyjnym, turystycznym – omówił strategię partnerstwa I. Brzeziński.

Inne projekty zaproponowane w strategii to m.in. budowa inkubatora przedsiębiorczości i książkomaty dla biblioteki w Żaganiu.

– Oczekujemy od państwa wsparcia i pokierowania, żeby sprawy uległy przyspieszeniu – zwrócił się naczelnik żarskiego magistratu do przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego.

– Nasza mobilizacja służy także temu, żeby próbować namówić państwa do jak najszybszej realizacji projektów, aby wszystko, co sobie państwo założyli, odbywało się w tej perspektywie finansowej. Jeśli by państwo mieli gotowy projekt i przed zakończeniem wszystkich procedur dostaną państwo informację o tym, że się kwalifikuje, można zaczynać z działaniami – podkreślił marszałek Marcin Jabłoński.

Podczas spotkania w Żarach Urząd Marszałkowski reprezentowali także dyrektorzy i pracownicy departamentów zajmujących się wdrażaniem Funduszy Europejskich dla województwa lubuskiego: Małgorzata Mizera-Wołowicz – zastępczyni dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej, Jacek Dobrowolski z Departamentu Gospodarki i Rozwoju, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Marek Kamiński, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Joanna Ejsmont oraz jej zastępca Adam Misiaszek i Arkadiusz Dąbrowski, dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich. Obecny był również przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Wacław Maciuszonek

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE #FunduszeEuropejskie #FunduszeUnijne #UEdlaPL #EUREGIOPoland #FunduszeEuropejskiedlaLubuskiego

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content