Znów doceniliśmy zdolnych i utalentowanych młodych Lubuszan (WIDEO)

Tegoroczni laureaci stypendiów naukowych, twórczych, artystycznych i motywujących. Fot. Paweł Wańczko
Stypendia naukowe, twórcze, artystyczne i motywujące – po raz kolejny rozdane! Młodzi utalentowani Lubuszanie odebrali je dziś od przedstawicieli Zarządu Województwa Lubuskiego: wicemarszałka Łukasza Poryckiego i członka zarządu Grzegorza Potęgi. – To są pieniądze zarobione Waszą ciężką pracą – mówił do wyróżnionych marszałek Porycki, podczas uroczystości, która odbyła się w Muzeum Ziemi Lubuskiej.  

Kto nie chciałby takich pieniędzy? Studenci I-go roku lubuskich uczelni otrzymali po 9 tys. stypendium motywującego, przyznawanego w sumie na 9 miesięcy. Natomiast stypendia w wysokości 3,6 tys., na okres sześciu miesięcy, trafiły do dzieci i młodzieży. Te drugie zostały przyznane już po raz 20-ty. – W tych kategoriach przyznaliśmy już ponad 400 stypendiów. To naprawdę dużo, jak na tak małe województwo – zauważył Porycki.

Młodzi Lubuszanie przeznaczają zwykle otrzymane pieniądze na zakup komputerów, laptopów, oprogramowania, na kursy językowe i szkolenia. Wśród tegorocznych wyróżnionych znaleźli się m. in. młodzi pasjonaci tańca towarzyskiego, którzy zdradzili, że przyznane stypendium przyda się na zakup nowych strojów, bo te potrafią sporo kosztować.

Ale pieniądze to też niebagatelny zastrzyk pieniędzy dla studentów. – Mieszkam w Nowogrodzie Bobrzańskim, jestem na pierwszym roku, i wiem, jak bardzo odciążę tym stypendium moich rodziców. Będę miał m. in. na dojazdy. I cieszę się, że studiuję tutaj. Od moich znajomych, którzy wybrali uczelnie poza województwem, słyszę, jak ciężko się utrzymać na studiach, od strony finansowej właśnie – tłumaczy stypendysta Jakub Kiklica, student informatyki na Uniwersytecie Zielonogórskim.

To najlepiej zainwestowane pieniądze

Stypendia motywujące to świadczenie dla pierwszych roczników studentów. Samorząd przyznaje stypendium motywujące od roku 2018. Do roku 2024 otrzymało je w sumie 150 studentów, a przeznaczono na to łączną kwotę 985 tys. złotych. W roku akademickim 2023/2024 stypendia otrzymało 49 osób.

Stypendia naukowe, twórcze i artystyczne są przeznaczone dla uczniów. Mogą o nie wnioskować szkoły ponadpodstawowe i artystyczne oraz stowarzyszenia działające w środowisku oświaty i kultury. Stypendia przyznawane są od roku 2004. Do dziś stypendium naukowe, twórcze i artystyczne otrzymało 448 osób na kwotę 1.038.900 zł. W roku szkolnym 2023/2024 stypendia otrzymało 25 uczniów.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Sejm RP

Kiedy sejm wróci do tematu aborcji?

W piątek sejm odrzucił projekt ustawy depenalizującej aborcję. Za jego przyjęciem głosowało 215 posłów, 218 było przeciwko. Jako że zabrakło tylko czterech głosów do przegłosowania projektu,

III zlot fanów Ani z Zielonego Wzgórza

Ania… w Zielonej Górze!

Kto z nas nie kojarzy rudowłosej, rozmarzonej dziewczyny z Wysypy Księcia Edwarda? Chociaż ma już ponad sto lat, nie zestarzała się nic a nic, a

Opera Winna w Zielonej Górze? (WIDEO)

O powyborczym krajobrazie w Zielonej Górze – czy zmiany idą w dobrym kierunku, również te personalne? Jakie konkrety znamy dziś w kwestii przyszłości amfiteatru? Czy

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content