Kawa? Na zdrowie! (WIDEO)

"Kawiarenka zdrowia" w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze.
fot. Łukasz Wawer
Bez kolejki, bez pośpiechu, bezpłatnie i co najważniejsze – bezstresowo i w miłej atmosferze można było w Zielonej Górze… zadbać o swoje zdrowie. Ruszyła pierwsza Kawiarenka Zdrowia – w sobotę 2 marca w poradniach przyszpitalnych zielonogórskiej lecznicy. –  Idea jest taka, abyśmy się badali po to, by uniknąć leczenia w przyszłości – mówił Grzegorz Potęga, członek zarządu województwa lubuskiego.

– Jesteśmy bardzo zadowolone – mówiła Ewa, mama Nikoli. Przyszła z córką, która ma znamię na stopie, na badanie dermatoskopowe. – Przy okazji zrobiliśmy przegląd ząbków, wiemy co mamy robić. 

Osoby, które odwiedziły w sobotę zielonogórski szpital, by skorzystać z dostępnych poradni, chwaliły ten pomysł, podkreślając, że mogą na spokojnie porozmawiać ze specjalistami – bez czekania tygodniami na wizytę. Ordynatorzy, rezydenci – czekali na każdego, kto wcześniej się zapisał na konsultację. Ławki na korytarzach poradni przyszpitalnych wypełniły się szybko oczekującymi na badanie lub rozmowę z lekarzem. Bez zbędnego dystansu, w szczerej i bezpośredniej rozmowie czasem łatwiej opowiedzieć o swoich dolegliwościach oraz obawach związanych ze stanem zdrowia, o czym często nie myślimy na co dzień.  Dosłownie – przy kawie lub herbacie inaczej rozmawia się o rzeczach trudnych, a nawet wstydliwych. Pomysł „kawiarenek” zdał idealnie egzamin, pomagając zbudować przyjazną atmosferę w miejscu, które zwykle nie kojarzy się jednak tak sympatycznie. Warto przełamywać swoje opory i zadbać odpowiednio wcześniej o profilaktykę, pamiętając, że jest znacznie skuteczniejsza – i tańsza – niż ewentualne leczenie.

– Namówiłam męża, on jest zwykle sceptyczny do tego, żeby chodzić do lekarzy. W tygodniu by nie przyszedł, ale dzisiaj jest ze mną – chwaliła się jedna z pań, która w sobotę skorzystała razem z mężem z poradni pulmonologicznej. Oboje czekali właśnie na wyniki spirometrii.

– Zaprosiliśmy, oprócz naszych jednostek ochrony zdrowia, również szpitale powiatowe, a idea jest taka, żebyśmy się badali po to, aby uniknąć w przyszłości leczenia – mówił o całej akcji Grzegorz Potęga, członek zarządu województwa lubskiego. – Przyjdźmy, sprawdźmy, czy wszystko jest u nas ok. i bądźmy zdrowi – po prostu. To jest akcja skierowana ku profilaktyce zdrowia i chcemy takie robić systematycznie w naszym regionie, co wydaje się być potwierdzone dziś organizacją kawiarenek zdrowia.

W „białą sobotę” Grzegorz Potęga świecił przykładem… i sam dał się zbadać, a konkretnie sprawdził swoją pojemność płuc w poradni pulmonologicznej.

Sebastian Ciemnoczołowski, radny Województwa Lubuskiego, a zarazem główny specjalista ds. rozwoju Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze zwracał uwagę na szczególne okoliczności, w jakich można było skorzystać z porady lekarskiej:  – W tygodniu jest tutaj jak w ulu, wszyscy się gdzieś spieszą. Przychodzą już tutaj z konkretną chorobą, więc są zestresowani. A dzisiaj są tu osoby, które chcą się przebadać, nie wiedzą, czy są chore. Teraz jest najlepszy moment, bo później może się to różnie kończyć. A tutaj możemy sobie w takiej atmosferze, przy kawie, z doktorami, z personelem  porozmawiać o tym, co trzeba zrobić, żeby być zdrowym i przebadać się, czy z nami jest ok – w takim czasie, gdy nie ma tego stresu i to jest najważniejsze.

Badajcie się! Nerki nie bolą

Licznie oblegana była poradnia nefrologiczna – lekarze z Klinicznego Oddziału Nefrologii cierpliwie słuchali i udzielali porad. Obecny był także dr Ireneusz Habura, kierownik oddziału, członkowie Stowarzyszenia “Nerka”, a w tym m.in. byli pacjenci, już po przeszczepie, którzy angażują się w podobne akcje uświadamiające konieczność wykonywania badań. – Profilaktyka jest najważniejsza, dlatego, że profilaktyka wykrywa chorobę lub jej wczesne stadium – mówiła Samanta Mikoda-Gos, rezydentka nefrologii. – Nerki nie bolą, dlatego choroby nerek są takie groźne i niestety pacjenci docierają do nas w bardzo późnym stadium choroby, kiedy możliwości leczenia są bardzo ograniczone. Więc bardzo dobrze, że organizowane są takie dni, by wszyscy zainteresowani mogli się dowiedzieć, jak dbać o nerki i wykryć wczesne symptomy choroby. 

Do dyspozycji Lubuszan było 5 poradni w godz. od 10:00 do 14:00:

– poradnia urologiczna (będą realizowane badania w kierunku guza jądra u mężczyzn w wieku 18-35 lat),

– poradnia diabetologiczna (pomiar cukru, masy ciała, ciśnienia, konsultacje),

– poradnia nefrologiczna (działania informacyjne i promujące we współpracy szpitala ze stowarzyszeniem „Nerka”, na miejscu byli lekarze nefrolodzy, który w razie potrzeby udzielali konsultacji),

– poradnia pulmonologiczna – badania spirometrem i konsultacje,

– poradnia kardiologiczna – ocena ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Dodatkowo na parkingu przed poradniami stał bus, w którym zostały wykonane badania dermatoskopowe (ocena znamion na skórze) oraz dentobus – mobilny gabinet dentystyczny.

Terminy oczekiwania do lekarzy specjalistów bywają nie najkrótsze. Tym bardziej warto zaplanować „zdrowy” weekend i odwiedzić „kawiarenkę zdrowia”. To wydarzenie, tzw. “białe weekendy”, w marcu gości w 8 lubuskich szpitalach. Podczas eventu wykonacie darmowe badania, a dodatkowo napijecie się dobrej kawy.

W kolejnych tygodniach kawiarenki pojawią się również w: Krośnie Odrz., Nowej Soli, Słubicach, Sulechowie, Świebodzinie oraz Żarach.

SOBOTY

NIEDZIELE

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze 2 marca godz. 10:00-14:00

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. 3 marca godz. 10:00-14:00  

Zachodnie Centrum Medyczne w Krośnie Odrzańskim 9 marca godz. 9:00-13:00  

Wielospecjalistyczny Szpital w Nowej Soli 10 marca godz. 10:00-14:00

NZOZ Szpital im. prof. Z. Religi w Słubicach 16 marca godz. 10:00-14:00

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Sulechowie 17 marca godz. 10:00-14:00  

Lubuskie Centrum Ortopedii w Świebodzinie 23 marca godz. 10:00-14:00

Szpital na Wyspie w Żarach 24 marca godz. 11:00-15:00

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Lubuskie dożynki w gminie Dąbie!

Prawdopodobnie 31 sierpnia odbędzie się wojewódzkie święto plonów. To już 25 odsłona, która po raz pierwszy zagości w powiecie krośnieńskim, w gminie Dąbie. Do malutkiego

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content