Kto wygrał mecz? Kto? Brawo dziewczyny! Finał jest Wasz!

Grupa cieszących się kobiet
W finale Polska Strefa Inwestycji Enea AJP Gorzów zmierzy się z KGHM BC Polkowice Fot. Piotr Kaczmarek
Koszykarki Polskiej Strefy Inwestycji Enei AJP Gorzów wygrały w Gdyni drugi mecz półfinału ekstraklasy i powalczą o złoto. Kluczowy dla losów spotkania był fragment ostatniej kwarty, który przyjezdne wygrały 10:0. Chloe Bibby i Weronika Telenga zaliczyły double-double.

VBW Arka Gdynia – Polska Strefa Inwestycji Enea AJP Gorzów 66:73 (17:13, 20:21, 15:21, 14:18) – stan rywalizacji (do dwóch zwycięstw) 0:2

Polska Strefa Inwestycji Enea AJP: Tsineke 15 (1×3, 7 asyst), Telenga 10 (4/6 za dwa, 13 zbiórek, 5 przechwytów), Jones 7 (8 zbiórek), Wentzel 7 (1×3), Pszczolarska 5 oraz Bibby 22 (1×3, 11/11 za jeden, 11 zbiórek), Jakubiuk 4 (2/3 za dwa), Kuczyńska 3 (1×3).

Niepokojąca skuteczność rzutów za trzy

– W czwartek znowu mecz i będziemy się starali go wygrać, lecz musimy grać lepszy basket – podkreślił trener Dariusz Maciejewski po wtorkowym (5 marca) zwycięstwie w Gorzowie (relację znajdziesz TUTAJ).

W pierwszej kwarcie pojedynku w Gdyni lepszego basketu jednak nie było. Za to w drugiej już nieco powiało optymizmem. Nieco, bo przyjezdne wyszły na prowadzenie 18:17, po czym… straciły 8 punktów z rzędu. Ale po tym ciosie szybko się pozbierały i do przerwy przegrywały tylko 34:37.

Gdyby spojrzeć na statystyki na półmetku, to z pewnością niepokoiła skuteczność gorzowianek zza łuku: 1/7 (14 proc.). Celność za dwa także można by poprawić: 12/30 (40 proc.). Dobrze wyglądała za to liczba zbiórek: 23 (10 w ataku) przy 17 (3) po stronie rywalek. Wśród miejscowych szalała Rennia Davis – 15 punktów, 5 asyst.

29:0 dla zmienniczek Polskiej Strefy Inwestycji

Jeśli ktoś liczył na to, że trzecia kwarta przyniesie przełom, to nie przyniosła. Walka była jednak niesamowicie zacięta. Na tablicy wyników trzykrotnie wisiał remis, cztery razy prowadzenie obejmowała Arka, trzy razy Polska Strefa Inwestycji, a po 30 minutach było 52:55.

W decydującej odsłonie gorzowianki dwukrotnie sposobiły się do przełamania gdynianek. W 32 minucie odskoczyły na 60:54, ale rywalki wyrównały na 63:63. Druga próba była już skuteczna, bo seria 10 punktów oznaczała prowadzenie 73:63 niespełna półtorej minuty przed końcem. Szanujący się zespół nie roztrwoni takiej przewagi w tak krótkim czasie.

Drużyna trenera Dariusza Maciejewskiego wyraźnie wygrała walkę pod tablicami: 46 zbiórek (18 w ataku) – 35 (6). Stało się tak m.in. dzięki Weronice Telendze, Chloe Bibby i Stephanie Jones. Uwagę zwracają także punkty rezerwowych: 29 po stronie przyjezdnych i… 0 po stronie miejscowych.

W finale (do dwóch zwycięstw) Polska Strefa Inwestycji Enea AJP Gorzów zmierzy się z KGHM Polkowice. Pierwszy mecz 12 marca o godz. 18.00 w Polkowicach. Kolejny dwa dni później o tej samej porze w Gorzowie. Ewentualny trzeci pojedynek 17 marca o 18.00 w Polkowicach.