Pabierowski i radni KO z konkretnymi rozwiązaniami (FOTO)

Fot. Tomasz Browarczyk
Pięć najważniejszych projektów uchwał na przyszłą kadencję zaprezentował ubiegający się o fotel prezydenta Zielonej Góry Marcin Pabierowski oraz radni Koalicji Obywatelskiej, którzy w radze będą mieć samodzielną większość.

– Chciałoby się powiedzieć, że zebraliśmy się tutaj w składzie umożliwiającym podejmowanie prawomocnych uchwał – zażartował na wstępie radny Adam Urbaniak, dodając przy okazji, że formalnie nowo wybrani radni zostaną zaprzysiężeni najprawdopodobniej 6 lub 7 maja.

– I właśnie o tym chcemy porozmawiać. O tym, co my jako rada i przede wszystkim Marcin Pabierowski jako prezydent, będziemy chcieli przeprowadzić już na samym początku kadencji. Wracamy do tematów, które są bardzo ważne dla mieszkańców, z którymi boksowaliśmy się przez ostatnie pięć lat. Ale teraz mamy projekty uchwał i możliwość, bo mamy większość w radzie, by te projekty zostały przyjęte – wyjaśniał podkreślając, że dokumenty są do wglądu i każdy może się z nimi zapoznać.

Budżet obywatelski dla każdego

– Zaczynamy od czegoś, co jest dla ogromnie ważne, od budżetu obywatelskiego – zaczął Pabierowski. – Wracamy do tego, co jest wartością budżetu obywatelskiego, czyli otwartości dla mieszkańców. Chcemy zmienić budżet pod takim kątem, by mogły być realizowane zadania okręgowe. Małe, bliskie mieszkańców – wyjaśniał. – Proponujemy 30 proc. budżetu przeznaczyć na zadania okręgowe. To jest ok. 6 proc. na okręg. Co ważne, kiedyś to rozwiązanie już funkcjonowało w Zielonej Górze. Wprowadziliśmy je jako Platforma Obywatelska, a prezydent Kubicki to zlikwidował – przypomniał.

– To jest kluczem, jeśli chodzi o partycypację społeczną. Ludzie powinni mieć możliwość zmieniania swoich osiedli, swojej okolicy. Małe zadania – ławki, zieleńce, parkingi, strefy rekreacji. Również zadania miękkie – edukacyjne, szkoleniowe, profilaktyczne – wyliczał.

Głos zabrała też nowa radna, Agnieszka Chyrc: – Kto wie lepiej czego potrzebuje w najbliższej okolicy, niż mieszkańcy? Mówimy o postawach obywatelskich, o tym, że młodzi ludzie powinni mieć wpływ na rzeczywistość, w której żyją. Będą mieli ten wpływ. To jest sposób na aktywizowanie młodych.

Remonty dróg: co i kiedy?

Po drugie: drogi. Pabierowski zapowiedział ustalenie kierunków remontów i przebudowy dróg. – Kategoryzacja. Musimy drogi podzielić, nadać im priorytet. W mieście musi być jasna i klarowna sytuacja, na temat tego, które drogi będą remontowane i kiedy – tłumaczył.

Projekt uchwały mówi o kryteriach i przyznawaniu punktów. – Wszystko w zależności od klasy drogi, natężenia ruchu, zurbanizowania, strategicznej wartości danej drogi, no i najważniejsze, od stopnia degradacji – wyliczał Pabierowski. – Mamy sytuacje w mieście, gdzie mieszkańcy czekają 30 lat na remont i nie mogą się doczekać. Co gorsza, nie wiedzą kiedy będą realizowane prace. I czy w ogóle – mówił. – Nasza uchwała daje czytelność – dodał.

– Chcemy jawności, by mieszkańcy wiedzieli, kiedy ich droga będzie remontowana. Bo odpowiedź, że droga będzie w 2035 czy innym odległym terminie, to jest odpowiedź żadna i wymijająca – dodał radny Dariusz Legutowski.

Amfiteatr i wino

“Ustalenie kierunków w zakresie poszanowania historycznych obiektów kultury”, to tytuł kolejnego projektu uchwały. To z jednej strony popularyzacja winiarstwa, wraz z remontami obiektów związanymi z tą częścią zielonogórskiej historii i całorocznym kalendarzem imprez. Z drugiej to amfiteatr. – Ta uchwała jasno wskazuje, że jest on priorytetem jeśli chodzi o odnowienie obiektów historycznych. To obiekt ważny dla mieszkańców – komentował Pabierowski.

Radny Janusz Rewers: – Taką uchwałę złożyliśmy dwa, trzy lata temu, ale oczywiście przepadła. Staraliśmy się o konsultacje społeczne w sprawie amfiteatru, ale też się nie udało, bo radni prezydenta Kubickiego wraz z PiS odrzucali to w poprzedniej kadencji.

Rewers podkreślał, że obiekt pozostanie w formie otwartej.

300 zł dla młodych sportowców

Kolejny projekt uchwały dotyczył sportu dzieci i młodzieży. – Chcemy wrócić do stypendiów. To powinno być wartością dla miasta. Ten program kiedyś funkcjonował, ale został zatrzymany – mówił Pabierowski.

– To ogromnie ważne, by wspierać dzieciaki na etapie sportu kwalifikowanego. To są też obciążenia finansowe i czasowe. Proponujemy stypendium w wysokości 300 zł miesięcznie, które trafi do zawodników wybitnie się rozwijających. Stypendia będzie przyznawać komisja stypendialna, która już dawno jest ukonstytuowana. To trenerze będą nominowali młodzież, w którą należy inwestować – wyjaśniał. – To pomoc nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale też dla ich rodziców – dodał.

Podwyżek nie będzie

Tryb ustalania wynagrodzeń pracowników – tego dotyczyła piąta z zaprezentowanych uchwał. – Chcemy zaproponować pracownikom jasne i czytelne zasady negocjacji płacowych – wyjaśniał kandydat na prezydenta Zielonej Góry. – Do 30 czerwca będzie propozycja od związków zawodowych. Do 30 września chcemy unormować wspólny przekaz. I w ramach konsultacji i dialogu chcemy ustalić jakie podwyżki i w jakim zakresie. Z poszanowaniem prawa i człowieka – podkreślał.

Na koniec głos znów zabrał Adam Urbaniak: – Chciałbym użyć swojego ulubionego sformułowania: kto jest za, proszę podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

Radny podkreślił też, czego wśród proponowanych projektów uchwał nie ma. Padła bowiem deklaracja, że obietnica z początku kampanii zostanie dotrzymana i podwyżki podatków nie będzie. Nie wzrosną też opłaty za śmieci czy za wodę. O tych ostatnich mówił tak: – Taryfy są uzgodnione do 2027 roku, więc ktoś, kto to obiecuje jest jak Zagłoba, który ofiaruje Niderlandy

Co więcej, zamiast podwyżek cen biletów na komunikację miejską, na stole leży propozycja, by taką opłatę całkowicie znieść.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Lubuskie dożynki w gminie Dąbie!

Prawdopodobnie 31 sierpnia odbędzie się wojewódzkie święto plonów. To już 25 odsłona, która po raz pierwszy zagości w powiecie krośnieńskim, w gminie Dąbie. Do malutkiego

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content