Musimy rozpocząć dyskusję o prawach dziecka i ucznia

O prawach dziecka i prawach ucznia z lubuską młodzieżą rozmawiano przy "okrągłym stole" w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim
O prawach dziecka i prawach ucznia z lubuską młodzieżą rozmawiano przy “okrągłym stole” w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. To specjalne spotkanie, zorganizowane przez Marek Cebula Wojewodę Lubuskiego oraz Mariusza Biniewskiego, Lubuskiego Kuratora oświaty, zgromadziło uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz klas I i II szkół ponadpodstawowych, którzy mieli doskonałą okazję, by rozmawiać o swoich problemach z przedstawicielami władzy.

Lubuskiej młodzieży wysłuchali m.in.: Izabela Ziętka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Ministerstwo Edukacji Narodowej, Łukasz Korzeniowski, przedstawiciel Rzecznika Praw Dziecka, Rafał Bucholski, doktor nauk prawnych, Instytut Nauk Prawnych na Uniwersytecie Zielonogórskim, Iwona Grzegorzewska, profesor Uniwersytet Zielonogórski, Instytut Psychologii, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zielonej Górze, Dorota Dąbrowska, konsultant Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim, posłowie Krystyna Sibińska i Marcin Józefaciuk.

Eksperci przedstawili najważniejsze aspekty praw dziecka oraz praw i obowiązków ucznia zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję wziąć udział w żywej dyskusji, zadawać pytania i dzielić się swoimi opiniami. Była to cenna okazja do zdobycia wiedzy i lepszego zrozumienia praw, jakie przysługują dzieciom i uczniom, oraz ich obowiązków.

– Widać progres w zakresie przestrzegania praw ucznia, natomiast to jest ciągle stan niezadowalający. Biuro rzecznika praw dziecka, obsługuje bardzo dużo spraw z zakresu edukacji i wychowania, które pokazują że w polskich szkołach przestrzeganie praw uczniów jeszcze nie jest czymś powszechnym i tak oczywistym. Trwają też obecnie w Ministerstwie Edukacji Narodowej prace nad tym, żeby powołać Rzecznika Praw Ucznia i stworzyć Katalog Praw Ucznia, co też pokazuje że ten problem istnieje i wymaga rozwiązań systemowych, ustawowych – mówił Łukasz Korzeniowski, ekspert ds. edukacji w biurze Rzecznika Praw Dziecka.

– To wasz czas. Dziś Wy jesteście najważniejsi. Sformułowane przez Was myśli będą doskonałym początkiem do rozmów o Waszych problemach w ministerstwach i w sejmowych ławach. My, dorośli, mamy moc sprawczą, ale nie rozwiążemy Waszych problemów, jeśli wy o nich nie powiecie – podkreślał Wojewoda Cebula podczas spotkania przy okrągłym stole.

Dyskutowano o prawach i obowiązkach uczniów

Jak podkreślał lubuski kurator oświaty Mariusz Biniewski, liczba zainteresowanych udziałem w spotkaniu osób przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów.

– Te najważniejsze problemy to przede wszystkim, mała znajomość prawa szkolnego, to rzeczy związane z nieprzestrzeganiem zapisów zawartych w statutach, a nawet złe zapisy w statutach, to przede wszystkim bolączka związana z zasadami oceniania wewnątrzszkolnego, bo mimo tego, że dyrektorzy szkół i placówek mają dość dużą autonomię to jednak muszą poruszać się w obrębie obowiązującego prawa.

Ministerstwo Edukacji zadba o bezpieczeństwo i komfort uczniów

– W Ministerstwie bierzemy bardzo pod uwagę to co do nas dociera, głos nauczycieli, głos uczniów i głos specjalistów, dla nas niezwykle ważne są te konsultacje, te rozmowy, żebyśmy mogli zobaczyć jak dzieje się ta praca oddolnie. Jesteśmy przed etapem dość dużych zmian, planujemy od 2026 roku rzeczywiście przeorganizować polską szkołę tak, żeby ona była zdecydowanie bardziej przyjazna dla ucznia – podsumowała Izabela Ziętka, Wiceminister Edukacji Narodowej.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content