Musimy ulżyć mieszkańcom pogranicza (WIDEO)

-Trzeba zrobić wszystko, aby mieszkańcy na polsko-niemieckim pograniczu w jak najmniejszym stopniu odczuli utrudnienia na granicy – mówił podczas spotkania ze lubuskimi służbami marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. 14 czerwca w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się robocze spotkanie z udziałem wojewody lubuskiego Marka Cebuli, marszałka województwa oraz służb dotyczące ruchu transgranicznego oraz sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się w ciągach komunikacyjnych województwa lubuskiego, zwłaszcza w obliczu zbliżającego okresu wakacyjnego. -Przed nami mecze Euro i wakacje, a kontrole na granicy potrwają do grudnia – mówił wojewoda.

Wojewoda lubuski podczas spotkani z dziennikarzami podkreślił, że tematem spotkania było funkcjonowanie przejść granicznych oraz miast nadgranicznych w okresie wzmożonego ruchu.

Kontrole potrwają

-Strona niemiecka poinformowała nas oficjalnie, że do grudnia utrzymane zostaną kontrole graniczne. To nie jest tajemnica. Nasze spotkanie wychodzi naprzeciw rozwiązywania problemów, które występują dzisiaj. Chcemy również wrócić uwagę na mieszkańców przygranicznych miejscowości, którzy są obciążeni potężnymi utrudnieniami jeśli chodzi o funkcjonowanie. Około 15 tys. osób każdego dnia przemieszcza się do pracy na niemiecką stronę. To oznacza, że tysiące osób ma trudności z przekroczeniem granicy. Poruszyliśmy też sprawę wymiany gospodarczej ze stroną niemiecką. Mamy świadomość, że bez gospodarki, zarówno niemieckiej, jak i polskiej, nie jesteśmy w stanie wydatkować pieniędzy na polepszenie bezpieczeństwa, ochronę zdrowia, czy oświatę. To ważne aspekty z punktu widzenia funkcjonowania Lubuszan – podkreślił Marek Cebula.


Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego zwracał uwagę na sytuacje, które w ostatnim czasie zdarzają się nagminnie. – W ostatnim czasie mieszkańcy województwa lubuskiego napotykają na bardzo poważne problemy i utrudnienia w swoim codziennym funkcjonowaniu. To się wiąże z dużymi zaburzeniami w ruchu granicznym, ruchu na drogach dojazdowych do przejść. Rozmawialiśmy jak usprawnić i upłynnić ruch pomiędzy obydwoma krajami. Takie dolegliwości odczuwają ludzie po obu stronach granic. Słubice to miejsce wyjątkowo kryzysowe, które leżą obok największego przejścia granicznego, obok autostrady, dużego węzła komunikacyjnego, obok specjalnej strefy ekonomicznej. Zdarzają się dni, kiedy tysiące ludzi nie mogą wyjechać z domów lub wrócić, czy pojechać do pracy czy szkoły. Była sytuacja, kiedy mieszkańcom trudno było wziąć udział w niedawnych wyborach i poruszanie się pojazdami w całej okolicy było niemożliwe – mówił marszałek nawiązując do sytuacji miasta, z którego pochodzi.

Marcin Jabłoński nawiązał także do ostatniego spotkania w Niemczech. 12 czerwca 2024 r. podczas Szczytu Politycznego Partnerstwa Odry w Berlinie. Brali w nim udział reprezentanci województw: Zachodniopomorskiego, Dolnośląskiego, Wielkopolskiego oraz landów: Brandenburgia, Saksonia i Meklemburgia-Pomorze Przednie oraz burmistrz Berlina. -Dyskutowaliśmy w tym tygodniu w Berlinie o tych wszystkich problemach na szczycie politycznym partnerstwa Odry. Rozmawialiśmy się o kooperacji społecznej i gospodarczej, o rozwiązaniach na przyszłość. Była mowa również o wspólnych produktach turystycznych, aby zachęcić turystów z całego świata do przyjazdu w nasze strony. To wszystko może zostać storpedowane wobec tych wszystkich zaburzeń na granicy. Oczywiście powody tego są dla wszystkich zrozumiałe, to sytuacja geopolityczna. Strona niemiecka, Unia Europejska i Polska zmuszane są do podejmowania szczególnych środków i wysiłków dla zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom. Obok tego jednak toczy się normalne życie, praca i musimy zadbać o to, żeby poszukać w tych okolicznościach rozwiązań, które pozwolą nam normalnie funkcjonować. Mamy nadzieje, że przedstawiciele odpowiednich służ jeszcze intensywniej podejmą działania skuteczne i sytuacja się poprawi – podkreślił.

Więcej policjantów na granicy

Inspektor Jerzy Czebreszuk, Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. podkreślił, że lubuska policja jest przygotowana do wzmożonego ruchu. – Nasza służba od dłuższego czasu przygotowuje się do wzmożonego ruchu związanego z mistrzostwami Europy w piłce nożnej odbywającymi się w Niemczech. Mieliśmy spotkania ze strażą graniczna, ze służbami odpowiadającymi za bezpieczeństwo na kolei, czy ze strażą pożarną. Jesteśmy gotowi do zapewnieni bezpieczeństwa, kierujemy zwiększoną liczbę policjantów. 117 policjantów dobowo będzie kierowanych do służby drogowej. Nie licząc funkcjonariuszy prewencji i pionu kryminalnego. W przypadkach kiedy pojawią się utrudnienia w ruchu drogowym będziemy reagować, przyjrzymy się też infrastrukturze i kwestią organizacyjnym. Współpracujemy w tym zakresie z Główną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Będziemy na bieżąco zamieszczać komunikaty o utrudnieniach na naszych stronach internetowych. Będziemy robić wszystko, żeby ułatwić przemieszczanie się mieszkańcom województwa oraz wszystkim, którzy będą poruszać się po naszym regionie. Jesteśmy przygotowani na zabezpieczenie przejazdu kibiców kiedy będzie grała nasza reprezentacja, ale również reprezentacja Ukrainy – mówił komendant podkreślając, że to właśnie wydarzenia sportowe będą determinantem najbliższych dni na granicy.


Krzysztof Krawiec, zastępca komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zapewnił o gotowości pograniczników na odbieranie wszelkich sygnałów od mieszkańców. – My sprawdzamy i kontrolujemy osoby pod względem legalności ich pobytu na terytorium Polski. Zdarzają się przypadki osób nielegalnie przekraczających granice, są zatrzymywani ich tożsamość jest ustalana i status pobytu. Chcemy, żeby te osoby nie wzbudzały poczucia zagrożenia w społeczeństwie, w szczególności wśród mieszkańców pogranicza. Współdziałamy ze wszystkimi służbami, również z policją federalną. Do przepływu informacji wykorzystujemy Centrum Współpracy Na Pograniczu w Świecku.

Dodatkowe pociągi na EURO 2024 również pod kontrolą


– Straż Ochrony Kolei wspólnie ze strażą graniczną i policją zapewni bezpieczeństwo przejazdu uczestników tych mistrzostw. Jest uruchomionych dodatkowo 17 par pociągów międzynarodowych. Oprócz tego jeszcze 6 par pociągów zostało uruchomionych stricte na mecze naszej reprezentacji, które będziemy patrolowali na całej długości przejazdu tego pociągu. Mam nadzieję, że wszystko się uda i bezpiecznie przetransportujemy tych naszych kibiców w jedną i drugą stronę – powiedział Grzegorz Wawrynowicz, komendant komendy regionalnej Straży Ochrony Kolei w Zielonej Górze.

Ponadto w zapewnianie bezpieczeństwa na granicy będzie się włączać Urząd Celno-Skarbowy i Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego.

WAŻNE!!!

Od początku roku 2024 do końca maja 2024 r. na całej zachodniej granicy Polski strona niemiecka zatrzymała 7 371 cudzoziemców próbujących nielegalnie przekroczyć granicę polsko – niemiecką.
Strona niemiecka zawróciła na terytorium RP 3 578 osób, z czego 2 238 to obywatele Ukrainy.
Czynności administracyjne wszczęto wobec 549 osób.

Dane pochodzą z Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy Służb Policyjnych, Granicznych i Celnych w Świecku.

K.Kozińska, T.Pawłowski

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content