Równe traktowanie? Droga będzie trudna

– W regionie mamy swoją specyfikę problemów związanych z równością – mówi Agnieszka Chyrc, radna Zielonej Góry i pełnomocniczka Wojewody Lubuskiego do Spraw Równego Traktowania.

Podstawowa zasada zarządzania pracownikami, która polega na tym, żeby nie różnicować wypłat w odniesieniu do tych samych obowiązków pracowników czy ze względu na ich płeć, jest dużym wyzwaniem w obszarze równości. – Różnica między wynagrodzeniem kobiety a mężczyzny na tym samym stanowisku to około 15%, w Polsce około 11% – zaznacza Agnieszka Chyrc. Sprawa nierównych wynagrodzeń, niewłaściwego podziału obowiązków, zwolnienia pracownic ze względu na ich urlopy macierzyńskie to sprawy, których rozwiązanie zajmie dziesiątki lat. – To wszystko jest nierówne traktowanie, nierówne standardy, nierówne możliwości rozwoju, nierówne oczekiwania lub wymagania i trzeba znaleźć odpowiedź na te wyzwania – stwierdza Chyrc.

Łańcuch dyskryminacji

Pełnomocnicy do spraw równego traktowania powoływani są w całej Polsce. Każdy region ma swoją specyfikę. Jaką ma Lubuskie? – Zmagamy się tutaj z kwestią pochodzenia. Mamy klasy w szkołach, gdzie są tylko dzieci uchodźcze i to powoduje nieporozumienia. To się przekłada na nastroje społeczne, a dalej ten łańcuszek ciągnie się w łańcuch dyskryminacji. Mamy także mniejszości religijne w regionie, które czują się niezauważane w ogóle. Historia, kultura, to wszystko ma wpływ na budowanie tej przestrzeni, która będzie stawiała podobne wyzwania wszystkim i dawała podobne możliwości do tego, żebyśmy tutaj wspólnie mogli mieszkać – twierdzi pełnomocniczka wojewody.

Język ma znaczenie

Rozwiązaniem problemów może być edukacja, budowanie świadomości mieszkańców, ale i wprowadzenie standardów obsługi petentów w urzędach, komunikacja w urzędach, stosowanie feminatywów. Te pojawiły się w Urzędzie Marszałkowskim, a wkrótce będą rekomendowane w zielonogórskim magistracie. – Ogranicza nas kwestia ustawy o samorządzie i płacach w samorządzie, tam nadal mamy męskie formy wszystkich stanowisk, ale w komunikacji miękkiej można wprowadzić zmiany – twierdzi radna. Jest już po pierwszych rozmowach z prezydentem Marcinem Pabierowskim i zapewnia, że ustalenia niebawem będą podane do wiadomości publicznej. Przed pełnomocnikami także współpraca międzywojewódzka oraz spotkania w Warszawie. – Naszym celem są realne zmiany. Równość dotyczy każdego – podsumowuje Agnieszka Chyrc.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content