“Niesamowite Lubuskie” – sięgnij po niezwykły przewodnik po regionie (WIDEO)

W Lubuskim Centrum Informacyjnym gościliśmy Mariusza i Aleksandrę Sobkowiaków, którzy wspólnie z Lubuszanami stworzyli książkę “Niesamowite Lubuskie”. Projekt ma na celu promowanie malowniczych, historycznych i ciekawych miejsc w województwie lubuskim, które często pozostają niedocenione. Stowarzyszenie “RAZEM” (wydawca publikacji i organizator projektu) chce dać Lubuszanom możliwość dzielenia się swoją wiedzą o lokalnych skarbach, aby odkryć ich potencjał turystyczny. Zależy im w szczególności na miejscach dotychczas niepromowanych, być może znanych jedynie lokalnym mieszkańcom.

Mariusz Sobkowiak, wspólnie z żoną Aleksandrą, odwiedził dziesięć fascynujących miejsc w województwie lubuskim i opisał swoje podróże w książce. Te niewypromowane miejsca zgłosili sami mieszkańcy, z którymi autor spotkał się i wysłuchał ich opowieści.

– Tak powstała bogato ilustrowana książka podróżnicza po regionie, pełna zabawnych, a czasami przerażających, ale zawsze pouczających historii. Ideą książki jest według współautora pokazanie zapomnianych miejsc, które mają walor historyczny – dodaje Mariusz Sobkowiak.

Tajna fabryka Hitlera, westernowe miasteczko widmo, największy kosmiczny zegar w Polsce, noclegi w środku lasu, tajemnicze podziemne tunele pod kościołem, zagadka tańczących drzew, czy lecznicze siadanie na ulach i świątynie zamienione w sklepy spożywcze… To nie jest zwykły przewodnik, to bogato ilustrowana książka podróżnicza po regionie, pełna zabawnych, a czasami przerażających, ale zawsze pouczających historii.

– „Niesamowite lubuskie” ma być takim niespotykanym przewodnikiem po naszym regionie. Niezwykła jest forma w jakiej tworzyliśmy ta publikację. Zależało nam by stworzyć coś razem z mieszkańcami, więc nie jest to książka napisana wyłącznie przez nas. Jest tworzona wspólnie z Lubuszanami. Do czerwca zeszłego roku zapraszaliśmy wszystkich chętnych do zgłaszania nam pomysłów, gdzie powinniśmy jechać, jakie miejsca odwiedzić, co opisać i gdzie zrobić zdjęcia. To gdzie pojechaliśmy zależało tak naprawdę od mieszkańców i to powoduje, że proces powstawania tej książki jest niecodzienny. Kiedy przyjeżdżaliśmy w te miejsca, to ci ludzie pełnili role naszych przewodników, to oni opowiadali nam o tych miejscach i oprowadzali po tych lubuskich perełkach – mówi Mariusz Sobkowiak.

Małżeństwo planuje w tym roku napisać drugą część przewodnika po Lubuskim, dlatego każdy Lubuszanin może zgłosić propozycje miejsc, które warto umieścić w przewodniku, poprzez wysłanie maila na adres stowarzyszeniesilrazem@gmail.com lub zgłoszenie pod nr tel. 669-847-078. Autorzy wybiorą 10 najbardziej interesujących lokalizacji spośród zgłoszeń. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca czerwca 2024 r.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content