Zarząd GOT w Gorzowie Wlkp.: ośrodek innowacji jest miastu potrzebny (ROZMOWA)

Gośćmi LCI byli przedstawiciele zarządu GOT.
Gorzowski Ośrodek Technologiczny ma zamiar utworzyć Gorzowskie Centrum Innowacji. O tym mówili prezes i wiceprezes GOT na antenie LCI.
O planach utworzenia Gorzowskiego Ośrodka Innowacji mówimy w rozmowie z zarządem Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego. Gośćmi LCI są dr Aleksandra Radomska – Zalas wiceprezes ośrodka i prezes Jacek Gumowski. W rozmowie o tym, czym ma się zajmować taki ośrodek i do jakich grup będzie kierował swoją ofertę. Czy miastu jest potrzebne i dlaczego?

Gorzowski Ośrodek Technologiczny ma zamiar utworzyć Gorzowskie Centrum Innowacji. Ma być to odpowiedź na potrzeby regionu w zakresie rozwoju nowoczesnych technologii.

Nowy obiekt stanowiłoby ofertę dla dzieci, młodzieży, studentów i przedsiębiorców. W ramach inwestycji powstałoby m.in. Centrum Badawczo-Technologiczne.

Gorzowski Ośrodek Technologiczny działa już w nowym obiekcie przy ulicy Targowej w Gorzowie Wlkp. Remont pomieszczeń był możliwy dzięki środkom europejskim. Przebudowa obiektu trwała dwa lata i kosztowała ponad 14 mln zł. W ośrodku mieści się m.in. inkubator przedsiębiorczości, w którym działa 41 podmiotów, jest też Wydział Obsługi Inwestora i Biznesu gorzowskiego magistratu. GOT prowadzi także Klub Młodego Wynalazcy i laboratorium w Stanowicach.

W ramach rozbudowy GOT powstałyby trzy nowe bloki: Blok 1 – Klub Młodego Wynalazcy (m.in. prototypowanie i druk 3D, automatyka i robotyka, ekologia, zdrowie i ratownictwo medyczne, bus innowacji), Blok 2 – Let’s create (strefa startup, strefa filmowa, strefa gier, strefa warsztatów nowych technogii, strefa tworzenia mediów), Blok 3 – Centrum technologiczne (m.in. strefy: Data Center i bezpieczeństwa danych, robotyczna, alternatywnych źródeł energii, zastosowania sztucznej inteligencji).

To wiązałoby się z nowymi inwestycjami (w tym budową nowych obiektów za kilkadziesiąt milionów złotych).

Aleksandra Radomska-Zalas nie kryje, że jej priorytetem jest stworzenie oferty nauki poprzez warsztaty dla dzieci i młodzieży. – Chcemy ich w ten sposób zaktywizować. Bardzo dobrym odbiorem cieszyły się ostatnie warsztaty coworkingowe dla młodzieży w Gorzowie Wlkp. Udział brało ponad 2 tysiące uczniów, którzy sami wskazywali nam, co ich interesuje – podkreśla wiceprezes GOT.

– Gorzowskie Centrum Innowacji obejmowałoby najważniejsze dla nas grupy, czyli dzieci, młodzież, która nie jest zbyt dobrze zagospodarowania w mieście i nie ma swojego miejsca na realizację pasji. Chcemy stworzyć dla nich centrum kreatywne i psychologiczne w formie mentoringu – wymienia Aleksandra Radomska-Zalas. – Najważniejszy obszar to przemysł, czyli laboratorium badawczo-technologiczne, gdzie można by było prototypować, tworzyć. Takim głównym punktem będzie informatyzacja i cyfryzacja, czyli coś, czego w naszym regionie bardzo brakuje. Gorzowowi ten ośrodek się po prostu należy. Mamy niskie wskaźniki w regionie w dziedzinie innowacyjności, taki obiekt byłby uzupełnieniem parków technologicznych i wypełniałby widoczną dla nas na dzisiaj lukę usług – dodaje wiceprezes GOT.

Jacek Gumowski, prezes GOT powiedział: – Mamy bardzo szerokie plany i chcielibyśmy je wdrożyć jak najszybciej. Widzimy, jak rozwija się inkubator przedsiębiorczości, w którym już teraz działa 41 podmiotów. Przedsiębiorcy coraz częściej pytają o możliwość wykonywania badań czy zlecenia usług w Gorzowie Wlkp. Działamy w zakresie rozwoju oferty nowoczesnych technologii dla biznesu.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content