Będzie więcej kultury w edukacji. Filharmonie “dogadały się” z kuratorem (ZDJĘCIA)

Podpisanie porozumienia filharmonie.
Podejmowanie wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych oraz promocja wydarzeń muzycznych, dzięki którym dzieci i młodzież będą miały warunki do bezpośredniego obcowania z kulturą oraz nauką świadomego jej odbioru – to jedne z najważniejszych celów podpisanego dziś (20 sierpnia 2024 r.) porozumienia między Filharmonią Gorzowską i Filharmonią Zielonogórską a Lubuskim Kuratorem Oświaty.
Lubuskim Kuratorem Oświaty, Filharmonia Gorzowska oraz Filharmonia Zielonogórska podpisały trójstronne porozumienie, na bazie którego w lubuskiej oświacie ma być realizowanych więcej działań we współpracy z obiema instytucjami.

Oferta edukacyjna Filharmonii Gorzowskiej już teraz jest bardzo bogata, od muzycznego raczkowania dla najmłodszych, po projekty dla młodzieży, jak coroczny musical z udziałem młodych Lubuszan. Trzy lata temu podobne inicjatywy rozpoczęła także Filharmonia Zielonogórska, mając gorzowską za dobry pierwowzór. Tego typu przedsięwzięć ma być więcej i to nie tylko w murach placówek, ale także poza ich siedzibą.

– Zależy mi bardzo na tym, aby kultura i edukacja muzyczna były istotnymi elementami wychowania dzieci i młodzieży. W opinii części dyrektorów szkół te dodatkowe zajęcia są kosztem programu dydaktycznego, podstaw programowych. To mylne podejście, które chciałbym zmienić – mówi Mariusz Biniewski, Lubuski Kurator Oświaty.

Oferta edukacyjna Filharmonii Gorzowskiej to nie tylko okazja do nauki, zabawy i kontaktu z muzyką w przestrzeni dostosowanej specjalnie dla niej – mówiła przed podpisaniem porozumienia Joanna Pisarewicz – dyrektor Filharmonii Gorzowskiej. – To też okazja do poszerzenia wiedzy ogólnej młodych ludzi i wychowanie nowego pokolenia melomanów. Mamy sprawdzonych i lubianych przez dzieci i młodzież prowadzących zajęcia oraz świetnie przygotowaną ofertę edukacyjną, z której już – na naszej licencji – korzysta Filharmonia Zielonogórska. Teraz chcemy pójść dalej i naszą ofertę rozszerzyć jeszcze bardziej.

Obcowanie z muzyką wszechstronnie rozwija młodych ludzi. Pobudza do ruchu, poprawia koordynację oraz zdolności motoryczne. Zdaniem Mariusza Biniewskiego, Lubuskiego Kuratora Oświaty edukacja kulturalna nie powinna zamykać się tylko w szkolnych murach.

Edukacja muzyczna jest bardzo ważnym elementem edukacji kulturalnej, a w działających na terenie naszego województwa instytucjach jest duża wola i przestrzeń do podejmowania i realizacji działań na rzecz uczniów – mówił Mariusz Biniewski, Lubuski Kurator Oświaty. – W obecnych podstawach programowych niewiele jest miejsca na edukacje muzyczną czy kulturalną. Współpraca szkół czy przedszkoli np. z filharmoniami wydaje się być kluczowym elementem poszerzania wiedzy i rozwijania zdolności dzieci i młodzieży. Mam nadzieje, że podpisywane dziś porozumienie zachęci i zainspiruje dyrektorów placówek oświatowych do podejmowania takich działań, które będą miały wpływ na wszechstronny rozwój młodszych pokoleń.

Dyrektorzy obu filharmonii mają nadzieję, że podpisane dziś porozumienie ułatwi im dostęp do placówek oświatowych z terenu całego województwa lubuskiego.

Liczymy na to, że wsparcie Lubuskiego Kuratora Oświaty pozwoli nam docierać do nowych potencjalnych odbiorców, do osób, które jeszcze nie miały kontaktu z filharmonią, chcemy pokazać, że muzyka (także klasyczna) jest piękna, ma ogromny wpływ na to jak postrzegamy świat i na naszą wrażliwość – mówił Rafał Kłoczko, dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej. – Mamy ogromną nadzieję realizować zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, które z różnych przyczyn do tej pory były wykluczone z organizowanych przez nas zajęć. Filharmonia Gorzowska dała nam dobry przykład, jak prowadzić edukację muzyczną.

Szczegóły oferty edukacyjnej Filharmonii Gorzowskiej już w przyszłym tygodniu (27 i 28 sierpnia) będą prezentowane w Gorzowie Wielkopolskim i Świebodzinie w trakcie spotkań Lubuskiego Kuratora Oświaty z dyrektorami szkół i przedszkoli oraz wizytatorami placówek oświatowych.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content