Piotr Grudzień mistrzem paralimpijskim!

Dwaj mężczyźni grający w tenisa stołowego
Piotr Grudzień (na pierwszym planie) na koncie ma już sześć medali paralimpijskich. Dwa złote, srebrny i trzy brązowe Fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paralimpijski
Tenisista stołowy Piotr Grudzień ze Startu Zielona Góra wywalczył złoty medal igrzysk paralimpijskich w Paryżu. W finale debla wraz z Patrykiem Chojnowskim odprawił do zera duet Chińczyków. To drugi medal naszego reprezentanta w stolicy Francji.

W niedzielnym (1 września) finale debla rywalami Piotra Grudnia i Patryka Chojnowskiego (Start Szczecin) byli Chaodong Liu i Yiqing Zhao. Biało-Czerwoni nie oddali rywalom nawet seta, triumfując 3:0 (13:11, 11:8, 11:7).

„Przerwali dominację Chin na Igrzyskach Paralimpijskich… Brawo Piotr i Patryk, gratulujemy i dziękujemy za emocje. Wielkie podziękowania i gratulacje dla Lucjana Błaszczyka – trenera Piotra” – czytamy na klubowym profilu na FB.

Dodajmy, że dla reprezentanta Startu Zielona Góra to już drugi medal na igrzyskach paralimpijskich w Paryżu. Dzień wcześniej Grudzień wywalczył brąz w mikście, grając wspólnie z Karoliną Pęk (Start Kraków). W półfinale Polacy ulegli parze Weinan PengGuiyan Xiong 2:3 (4:11, 5:11, 11:8, 11:9, 8:11).

Po czterech dniach rywalizacji lubuscy sportowcy mogą pochwalić się trzema medalami, bo po brąz sięgnął także Lech Stoltman. Lekkoatleta Startu Gorzów w piątek (30 sierpnia) zajął trzecie miejsce w pchnięciu kulą – 11,81. Do srebra zabrakło 8 cm.

Z kolei w niedzielnych zmaganiach lekkoatletycznych blisko podium było dwoje przedstawicieli Startu Gorzów. Dyskobolka Faustyna Kotłowska i kulomiot Bartosz Górczak uplasowali się na czwartych lokatach. Choć w przypadku Górczaka “sytuacja jest dynamiczna”, bo na oficjalnej stronie igrzysk mamy sprzeczne informacje. Raz o pozycji czwartej, a raz jednak o trzeciej.

AKTUALIZACJA

O 14.00 skontaktowaliśmy się ze Zbigniewem Lewkowiczem ze Startu Gorzów, który jest w Paryżu. Wyjaśnił nam, że Polska i inne kraje złożyły protest dotyczący dwóch zaliczonych prób potencjalnego zwycięzcy Gigi Ochkhikidze, które ich zdaniem nie były pchnięciami, tylko rzutami. Protest został rozpatrzony pozytywnie, ale Gruzja złożyła apelację, więc trzeba jeszcze poczekać na ostateczne rozstrzygnięcia.

AKTUALIZACJA 2

Oficjalnie: Wszystkie próby Gruzina nieważne, w związku z czym brązowy medal wywalczył Bartosz Górczak ze Startu Gorzów! (taka informacja pojawiła się na klubowym profilu na Facebooku)

AKTUALIZACJA 3

Jeszcze bardziej oficjalnie ;): Apelacja Gruzinów jednak została rozpatrzona pozytywnie i Bartosz Górczak zakończył konkurs na czwartym miejscu.