Lubuski szejkanat rośnie w siłę…

Fot. pixabay
Fot. pixabay
Od dawna mówimy o tym, że nasz region kryje pod ziemią bogactwa. Węgiel brunatny, miedź, gaz, ropa naftowa. O ile o eksploatacji pierwszych dwóch surowców mówimy w wymiarze mniej lub bardziej pobożnych życzeń, o tyle ropę i gaz pozyskujemy z sukcesem. I to bez społecznych konfliktów. Właśnie w okolicy Świebodzina otwiera się kolejna szansa

Ta szansa to złoże Rzeczyca, którego zasoby szacowane są na ponad 100 tysięcy ton ropy naftowej. I to nie wszystko. Bazując na podobieństwie struktur geologicznych, bardzo prawdopodobne są prognozy, że tego surowca może być znacznie więcej. To jedno z największych odkryć ropy naftowej w Polsce w ostatnich kilkunastu latach. Dodajmy, że większość tych „trafień” zanotowano w naszej części Polski.

Nowe złoże zostało odkryte odwiertem poszukiwawczym Rzeczyca-1 w Grodziszczu. Jego wiercenie trwało dwa miesiące i zatrzymało się na głębokości 2.750 metrów. Po przygotowaniu odwiert będzie produkował ok. 16,5 tys. ton ropy naftowej rocznie, która rurociągiem popłynie do pobliskiego Radoszyna.

W przeciwieństwie do innych kopalin z górnikami nafty i gazu nie mają problemu mieszkańcy okolicy, ich działania nie budzą protestów. Bo i dla obu stron biznes jest opłacalny – do samorządów trafia 90 procent opłaty eksploatacyjnej. To może być nawet milion złotych rocznie.  

Większość krajowego wydobycia surowca pochodzi ze złóż znajdujących się na terenie zachodniej Polski. Duża część zlokalizowana jest w województwie lubuskim. Są to między innymi kluczowe pod względem produkcji złoża Międzychód, Lubiatów, Grotów oraz Barnówko-Mostno-Buszewo. W ubiegłym roku produkcja ropy naftowej, kondensatu i NGL Grupy ORLEN w Polsce wyniosła ok. 824 tys. ton.

Mariaż gazowych górników w naszym regionie datuje się od 1961 roku, gdy w Rybakach pod Krosnem Odrz. odkryto bogate złoża gazu ziemnego. Udokumentowane zasoby  gazu w naszych złożach wynoszą 1.225 mln m sześc. Natomiast w złożach ropy naftowej górnicy spodziewają się znaleźć 3.479 tys. ton ropy naftowej, 2.393,6 mln m sześc. gazu ziemnego oraz 1,2 tys. ton siarki (dane sprzed kilku lat).

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content