Miliony dla NGO. Organizacje wiedzą, jak zdobyć pieniądze (WIDEO)

Tomasz Browarczyk
Działa od lat i efekty tego są świetnie widoczne. W urzędzie marszałkowskim po raz kolejny zebrała się Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego. Na tych spotkania NGO dowiadują się, na jakie dotacje mogą liczyć i skąd pozyskać wsparcie. – Organizacje coraz lepiej piszą wnioski, a dobrych pomysłów jest na tyle dużo, że nie wszystkie są w stanie otrzymać pieniądze – mówi Zbigniew Kołodziej, członek zarządu województwa lubuskiego.

W 2022 r. urząd marszałkowski ogłosił 20 konkursów na kwotę 7,6 mln zł, a w 2023 r. było ich już 28 na kwotę blisko 11 mln zł.  Chętnych na te pieniądze jest wielu, na co spory wpływ ma działanie wspomnianej już rady. To podczas jej posiedzeń lubuskie NGO dowiadują się, jak dobrze pisać wnioski, mogą również zgłaszać swoje pomysłu na polepszenie współpracy na linii województwo – organizacje pozarządowe.

– Nasze opinie są brane pod uwagę. Zgłaszamy problemu i szukamy ich rozwiązań. Nasze sugestie dotyczą np. zwiększania środków na działanie organizacji pozarządowych. W poprzednich latach prosiliśmy o dodatkową pulę środków, z reguły zarząd województwa przychylał się do tego  – uważa Adam Szulczewski, Przewodniczący Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego

– To, że się spotykamy i dyskutujemy pozwala nam kształtować prawa i przepisy dotyczące działalności organizacji pozarządowych, abyśmy skuteczniej rozwijali działalność społeczną – dodaje Karolina Dreszer-Smalec, prezeska Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

Pieniądze dla małych i dużych NGO

W spotkaniach biorą udział organizację o różnym profilu działania, zajmujące się np. sportem lub kulturą. W urzędzie marszałkowskim spotykają się zarówno duże NGO, jak i małe lokalne odziały chociażby hufce harcerzy. – Jestem wdzięczna, że urząd marszałkowski podejmuje się takich działań, bo przecież organizacje pozarządowe to lokalna społeczność, biorą udział w życiu tu „na dole”. Dzięki takim spotkaniom uczymy się np. lepiej pisać wnioski o dotacje – cieszy się Romualda Jarecka-Cieślak, harcmistrz hufca babimojsko-sulechowski.

Rada działa już 5. Kadencję. – Takie spotkania są niezbędne. Cały czas zmieniają się przepisy, pojawiają się nowe programy, dlatego konsultacje pozwalają na sprawne kooperację województwa z organizacjami pozarządowymi – wyjaśnia Zbigniew Kołodziej, członek zarządu województwa lubuskiego.

Rada Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego jest organem opiniodawczo-doradczym dla Marszałka Województwa Lubuskiego. Rolą Rady jest konsultowanie i opiniowanie dokumentów dla potrzeb Samorządu Województwa Lubuskiego, przy którym działa. Tworzą ją m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych, sejmiku województwa lubuskiego i urzędu marszałkowskiego.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content